Opolskie: 78 mln złotych na pożyczki dla firm

Opolskie firmy mogą korzystać z puli 78 mln zł na pożyczki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W poniedziałek podpisano umowę pomiędzy BGK a instytucjami, które będą przyjmowały wnioski i udzielały pożyczki na rozwój małym i średnim przedsiębiorstwom.

Umowy dotyczą unijnych pieniędzy na pożyczki z poddziałania 2.1.1 Nowe produkty i usługi. Na podstawie rozstrzygniętego przez BGK przetargu będą je dystrybuować: Fundacja Rozwoju Śląska (24 mln zł), Fundacja Rozwoju Śląska i Centrum Rozwoju Biznesu Sp. z o.o. (22 mln zł), ECDF S.A. wraz z MEGA SONIC S.A. (14 mln zł), Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (10 mln zł) oraz Agencja Leasingu i Finansów S.A. (8 mln zł).

"Umowy, które podpisaliśmy dzisiaj, to umowy na pośrednictwo. Nie bierzemy bezpośrednio udziału w przyjmowaniu i rozpatrywaniu wniosków oraz przyznawaniu pożyczek. Wnioski od beneficjentów będą składane do pośredników. To pośrednicy zbudują sobie sieć dystrybucji na terenie województwa opolskiego. Tam właśnie będzie można złożyć wniosek o pożyczkę" - wyjaśnił dziennikarzom podczas podpisania umów członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

Pośrednicy finansowi oferować będą dwa produkty: małą i dużą pożyczkę inwestycyjną, za wyjątkiem Agencji Leasingu i Finansów S.A., która będzie oferować tylko małą pożyczkę inwestycyjną, a także Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A, które oferować będzie tylko dużą pożyczkę inwestycyjną.

Mała pożyczka inwestycyjna może wynieść do 150 tys. zł, a okres jej spłaty - do 60 miesięcy. Maksymalna kwota pożyczki dużej będzie różna, w zależności od pośrednika. Może wynieść do 2 mln zł, a okres spłaty - do 84 miesięcy.

Przedsiębiorcy z sektora MSP będą mogli przeznaczyć pożyczki m.in. na inwestycje dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia czy sprzęt produkcyjny, który ma pomóc wprowadzać na rynek nowe albo ulepszone produkty lub usługi, a także na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw.

W odróżnieniu od pożyczek oferowanych przez banki, te z RPO WO są dedykowane tylko dla przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie woj. opolskiego. Według zapewnień władz regionu, mają charakteryzować się niskimi kosztami i długą karencją w spłacie kapitału oraz brakiem opłat i prowizji związanych z ich udostępnieniem i obsługą. Ich oprocentowanie może być ustalane na warunkach rynkowych, ale także na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis.

Na Opolszczyźnie projekt będzie funkcjonował pod nazwą Przedsiębiorcze opolskie. Ma wzmocnić potencjał konkurencyjny firm na lokalnym rynku oraz zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty. Zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską, pożyczki i poręczenia finansowane z unijnych pieniędzy to kolejne - obok dotacji udzielanych w naborach - źródło finansowania inwestycji dla firm z Opolszczyzny. Całą regionalną pulę pieniędzy na ten cel woj. opolskie przekazało do BGK, który w przetargach wybiera pośredników finansowych udzielających pożyczki czy poręczenia firmom. W sumie w puli na ten cel jest ponad 336 mln zł.

Podpisane 25 września w Opolu umowy uruchamiają kwotę 78 mln zł. Następne umowy, z kolejnymi pośrednikami finansowymi, będą podpisywane w najbliższych tygodniach i w roku 2018. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć te środki na wprowadzanie innowacji, inwestycje wspierające efektywność energetyczną oraz zmniejszanie zapotrzebowania na energię w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, jak też na pokrycie kosztów inwestycji dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej przez MSP. Bezrobotni będą mogli skorzystać z pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

autor: Marek Szczepanik

edytor: Dorota Kazimierczak (PAP)

masz/ pad/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 doradcakredytmarket

Dzień dobry, wśród barier, z jakimi zmagają się na co dzień przedsiębiorcy są również utrudnienia w pozyskaniu funduszy na rozwój firmy. Banki przyzwyczaiły nas do tego, że procedura ubiegania się o dodatkowe środki finansowe jest skomplikowana i czasochłonna, co skutecznie zniechęca właścicieli do inwestowania w swój biznes. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców `Kredyt Market przygotował specjalną ofertę. Jeśli prowadzisz swój biznes od 2 lat lub osiągane dochody są na tyle wysokie, że nasz algorytm zakwalifikuje wnioskodawcę do grona rzetelnych przedsiębiorców mimo krótszego stażu, możesz pożyczyć środki na rozwój firmy w Kredytmarket.com. Kwota pożyczki od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie kredytu to 9,5% w skali roku a prowizja wynosi jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki dostajesz w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy otrzymasz środki na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl