Okno transferowe ZUS-OFE otwarte tylko do jutra

Jeszcze tylko dwa dni pozostały do zamknięcia tegorocznego okna transferowego ZUS-OFE. Do jutra można decydować czy całość składki emerytalnej pozostawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy też część przekazywać do OFE.

Jak wyjaśnia Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS, składka emerytalna wynosi 19,52 procent wynagrodzenia. Jeśli ubezpieczony podejmie decyzję o przekazywaniu części składki do OFE, wówczas 12,22 procent trafi na konto ZUS, 4,38 procent na subkonto ZUS, a 2,92 procent na rachunek w OFE.

Jeżeli nie będziemy zmieniać decyzji podjętej w poprzednim okienku transferowym w 2014 roku, to nie musimy składać żadnych deklaracji. Jeżeli jednak decyzję, a tym samym miejsce przeznaczenia składki chcemy zmienić, to należy wypełnić specjalne oświadczenie. Formularz do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej zus.pl. Można to było też zrobić w formie papierowej we wszystkich placówkach Zakładu.

Radosław Milczarski zwraca uwagę, że oświadczenia o tym, czy składki mają być przekazywane tylko do ZUS-u czy też i do ZUS-u i do OFE nie mogą składać osoby, którym do emerytury brakuje mniej niż 10 lat. W przypadku tych osób ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS. Jest to tak zwany suwak bezpieczeństwa. Wprowadzenie suwaka ma chronić przed ryzykiem złej daty, czyli silnym załamaniem się kursów rynkowych w roku przejścia na emeryturę. To przełożyłoby się na niższe świadczenie.

Okno transferowe otwarte zostało w tym roku 1 kwietnia. Zamknięte zostanie 31 lipca.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne