Obchody Święta Konstytucji 3 maja: msza za ojczyznę, wręczenie orderów, defilada

Msza za ojczyznę z udziałem władz państwowych, ceremonia wręczenia odznaczeń na Zamku Królewskim, uroczystości na Placu Zamkowym oraz defilada wojskowa pod hasłem "Silni w sojuszach" - to główne punkty obchodów piątkowego Święta Konstytucji 3 maja w Warszawie.

Defilada z okazji obchodów rocznicy 100-lecia niepodległości Polski - w dniu 15 sierpnia 2018 r. Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda.
Defilada z okazji obchodów rocznicy 100-lecia niepodległości Polski - w dniu 15 sierpnia 2018 r. Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda. (fot. Jakob Ratz / Forum/Zuma Wire)

Stołeczne obchody Święta Konstytucji rozpoczną się od mszy świętej w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Weźmie w niej udział para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi też okolicznościową homilię.

O godz. 11 na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. Następnie para prezydencka weźmie udział w uroczystościach na Placu Zamkowym, podczas których planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy oraz salwa honorowa.

W piątek o godz. 14:00 rozpocznie się defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem "Silni w sojuszach". Weźmie w niej udział udziałem ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA. W defiladzie zaprezentuje się również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów.

Podczas defilady zaprezentowany zostanie również sprzęt ciężki. Żołnierze USA pokażą transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. W defiladzie przejadą także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny znajduje się przy Multimedialnym Parku Fontann. Więcej szczegółów na temat defilady w artykule pt. 200 pojazdów na defiladzie "Silni w sojuszach". Natomiast o utrudnieniach w ruchu pieszym i kołowym w związku z defiladą piszemy w dalszej części tego artykułu.

Również o godz. 14:00, o konstytucji, Europie i wolnych wyborach ma mówić w piątek 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim przewodniczący Rady Europejskie Donald Tusk. Jest dużo dobrych powodów, dla których powinniśmy się 3 maja spotkać i powiedzieć sobie o miejscu Polski w Europie i o znaczeniu wolności - mówił niedawno Tusk.

Z inicjatywy władz miasta w stolicy po raz 29. odbędzie się także Bieg Konstytucji 3 Maja. Pięciokilometrowa trasa biegu, który rozpocznie się o godz. 11, poprowadzi przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - inspiratora prac nad Ustawą Rządową z 1791 roku: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat. Przed biegiem głównym, o godzinie 10.30, wystartuje 700-metrowy Bieg Dzieci z Maskotką. O utrudnieniach w ruchu pieszym i kołowym w związku z biegiem piszemy w dalszej części tego artykułu.

Organizatorzy spodziewają się rekordu frekwencji. W ubiegłym roku trasę biegu pokonało ponad pięć tysięcy uczestników.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę "Silni w sojuszach"

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawia kilka praktycznych informacji związanych z organizacją ruchu podczas defilady – gdzie najlepiej oglądać defiladę, jak dojść czy dojechać.

Multimedialny Park Fontann - jednym z miejsc do obserwowania defilady będzie skarpa w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Najlepsze drogi dojścia do rejonu Multimedialnego Parku Fontann – od strony Starego Miasta.

Bulwary Wiślane - kolejne miejsce to Bulwary Wiślane oraz wydzielony odcinek wschodniej część „Wisłostrady” na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

MON zachęca do korzystania z kilku dostępnych przejść podziemnych:

- przejście podziemne na wysokości ul. Romana Sanguszki tylko do godz. 12.00,

- przejście podziemne na wysokości Zamku Królewskiego,

- przejście podziemne na wysokości skweru Powstańców Styczniowych,

- przejście na moście Gdańskim tylko do godz. 8.00.

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z wejścia od ul. Boleść do specjalnie przygotowanego sektora.

Według MON optymalne rozwiązanie dla chętnych do obserwowania defilady, to dojazd do „Wisłostrady” (z obu stron Wisły) komunikacją miejską, a następnie przejście w miejsce defilady.

W rejonie Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

Utrudnienia na ulicach w związku z defiladą 3 maja

W związku z defiladą wojskową szykują się utrudnienia drogowe. Główna defilada rozpocznie się w piątek 3 maja, o godz. 13, ale zmiany w ruchu zostaną wprowadzone już od czwartku, 2 maja, od godz. 23 i potrwają do piątku, 3 maja, do godz. 18. W tym czasie kierowcy będą musieli się liczyć z utrudnieniami na Wisłostradzie i na sąsiednich ulicach.

Zamknięta zostanie cała Wisłostrada od mostu Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego. Kierowcy jadący od strony Łomianek będą musieli skręcić na Trasę Armii Krajowej lub na most Grota-Roweckiego. Nie będą mogli zjechać ani z Trasy, ani z mostu w kierunku centrum. Natomiast na Wisłostradę nie będzie można zjechać z mostów: Śląsko-Dąbrowskiego, Poniatowskiego i Łazienkowskiego oraz z Trasy Łazienkowskiej. Z Czerniakowskiej będzie można pojechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most.

W tym samym czasie zamknięte zostaną ulice: Krasińskiego od Czarnieckiego do Wisłostrady, Krajewskiego od Dymińskiej do Wisłostrady, Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego, Wenedów od Zakroczymskiej do Wisłostrady, Sanguszki do Zakroczymskiej do Wisłostrady, Boleść od Bugaj do Wisłostrady, Mostowa od Bugaj do Freta, Wodna, Steinkellera, Grodzka od al. Solidarności do Wisłostrady, Nowy Zjazd od al. Solidarności do Wisłostrady, Karowa od Browarnej do Wisłostrady, Lipowa od Browarnej do Wybrzeża Kościuszkowskiego, Dobra od Karowej do Lipowej, Wiślana i Gęsta od Browarnej do Dobrej, Wybrzeże Kościuszkowskie pomiędzy tunelem Wisłostrady a Lipową, Ludna od Solec do Wisłostrady, Wilanowska od Czerniakowskiej do Wisłostrady i Górnośląska od Czerniakowskiej do Wisłostrady.

Na wszystkich zamkniętych ulicach obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju, a zostawione tam samochody będą odholowywane na koszt właściciela.

Piesi i rowerzyści nie będą mogli korzystać z dolnego poziomu mostu Gdańskiego. Na moście nie będą zatrzymywały się również tramwaje. Poza tym całkowicie zamknięte dla ruchu samochodów, pieszych i rowerów będą mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski. W tym czasie autobusy linii 160, 190, i 527 będą kursowały trasami skróconymi. Linia 409 będzie jeździła objazdem ulicami: Jagiellońską – mostem Grota-Roweckiego – al. Armii Krajowej – Słowackiego – Popiełuszki – al. Jana Pawła II. A linie 227 i 500 po stronie praskiej będą zawracały na rondzie Starzyńskiego, ich kursowanie na lewym brzegu Wisły będzie zawieszone.

Z kolei autobusy linii 105, 114, 118, 127, 166, 171, 185, N16 i N66 będą kursowały objazdami.

W trakcie trwania defilady policja i służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Utrudnienia w mieście w związku z Biegiem Konstytucji 3 Maja

Stołeczny ratusz informuje, że 3 maja należy spodziewać się utrudnień w związku z 29. Biegiem Konstytucji 3 Maja. Ulice na trasie biegu będą zamknięte, a autobusy będą kursowały trasami objazdowymi.

W piątkowym biegu wystartuje blisko 8 tysięcy uczestników. Na potrzeby organizacji startu, mety i miasteczka biegowego od godz. 6 zamknięte będą ulice Hoene-Wrońskiego, Górnośląska (pomiędzy ulicami Hoene-Wrońskiego i Rozbrat) i Rozbrat (od Książęcej). W tym samym czasie zamknięte zostaną drogi dla rowerów wzdłuż al. Hopfera w Parku Agrykola oraz wzdłuż al. Bobkowskiego w parku Rydza-Śmigłego. Pozostałe ulice na trasie biegu będą zamykane od ok. godz. 10, a normalny ruch powróci na nie ok. godz. 13.

Uczestnicy wystartują o godz. 11 z al. Hopfera w parku Agrykola i pobiegną: Łazienkowską, Czerniakowską (jezdnia w kierunku Wilanowa), Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskimi (wschodnia część pl. Na Rozdrożu oraz obydwie jezdnie do pl. Trzech Krzyży; z al. Szucha i z Trasy Łazienkowskiej możliwy będzie skręt w prawo w kierunku Mokotowa lub w Koszykową), Matejki, Wiejską, Piękną, Górnośląską, Myśliwiecką, Hoene-Wrońskiego, Rozbrat do mety ustawionej przy skrzyżowaniu z Szarą. Biegowi głównemu będą towarzyszyły zmagania dzieci - Bieg z Maskotką. Jej uczestnicy wystartują z parku Agrykola o godz. 10.30 i pobiegną ulicami: Hoene-Wrońskiego, Górnośląską i Rozbrat.

W związku ze zmaganiami od godz. 6 autobusy linii 108, 162 i 171, jadąc w kierunkach Metra Wilanowska, EC Siekierki i Torwaru, z pl. Trzech Krzyży pojadą Al. Ujazdowskimi, Trasą Łazienkowską, Solec. W przeciwnych kierunkach ich trasy objazdowe wyznaczono ulicami Myśliwiecką, Piękną, Al. Ujazdowskimi. Natomiast tylko w czasie biegu, w godz. 10.00-12.30, swoje trasy zmienią autobusy linii: 105, 107, 108, 114, 116, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 171, 180, 185, 187, 195, 222, 400 i 503.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: www.infoulice.um.warszawa.pl i www.facebook.com/infoulice. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w kursowaniu stołecznej komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl.

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Marceli Sommer, Marcin Kucharzewski, Ewelina Miszczuk

mkuz/ emi/ msom/ par/ akuz/ pch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 8 nowerozdanie

Jakby to powiedział Marian Paździoch: "Panie Duda nie kompromisuj Pan sie"

To jak zwykle będzie parada nieporadności, uległości, podległości, niekompetencji, ignorancji i propagandy oczywiście
Partia która reklamowała się jako pro polska nie potrafiła przez 4 lata zakupić klasowego uzbrojenia dla armii .Mało tego w pocie czoła i cichaczem chcą wprowadzić nowelizację ustawy o broni i amunicji forsowaną przez ue która to jeszcze bardziej zablokuje dostęp do broni dla Polaków.

Ciekawe jak się zachowają?dla zainteresowanych polecam poczytać jak Czesi obeszli tą próbę rozbrojenia własnego narodu.Czuję że coś za długo to trwa by się to dobrze dla nas skończyło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 marxs

słowami klasyka duda miał okazje milczeć jednak z tego nie skorzystał

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil