REKLAMA

Obajtek: Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia

2022-06-27 12:40, akt.2022-06-27 14:29
publikacja
2022-06-27 12:40
aktualizacja
2022-06-27 14:29
Obajtek: Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia
Obajtek: Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku, natomiast przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na przełomie września i października - poinformował w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Sądzę, że Lotos przejmiemy na przełomie lipca i sierpnia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przejmiemy w tym roku, myślę, że na przełomie września i października" - powiedział Obajtek na konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu", która została zorganizowana przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Prezes Orlenu stwierdził, że po zakończeniu tych przejęć PKN Orlen będzie pracować nad synergiami, choćby tymi dotyczącymi wydobycia.

"Te synergie możemy bardzo szybko wypracować" - dodał Daniel Obajtek.

Obajtek: Strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

Szef Orlenu podkreślił jednocześnie, że płocki koncern nie rozwija się tylko i wyłącznie poprzez przejmowanie innych podmiotów, ale również przez "potężne procesy inwestycyjne".

Dodał, że inwestycje prowadzone są we wszystkich rafineriach, których właścicielem jest PKN Orlen. Zdaniem szefa Orlenu, produkcja paliw w rafineriach będzie z czasem malała m.in. ze względu na wchodzące w życie nowe technologie czy zeroemisyjność. Rosła będzie natomiast produkcja petrochemiczna.

"Mamy bardzo duże inwestycje petrochemiczne. Zaczęliśmy niedawno inwestycje w olefiny. To jest bez mała 13 miliardowa inwestycja" - powiedział Obajtek.

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę - powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"W ciągu czterech lat i trzech miesięcy, to co było raportowane, Orlen zarobił 27 mld zł, a zainwestował 35 mld zł. Cała strategia Orlenu to 140 mld zł. To nie tylko elektrownie gazowe, to nie jest kwestia bio-rafinerii, to nie jest kwestia petrochemii. To jest również i kwestia zeroemisyjnej energetyki" - powiedział Obajtek na konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu", która została zorganizowana przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Obajtek powiedział też, że zakończenie fuzji z Lotosem wzmocni udział Skarbu państwa w powiększonym w ten sposób podmiocie.

"To jest również (...) zbilansowanie nie tylko zakupu ropy, ale wielu rzeczy. Kwestii podejścia do logistyki, kwestii podejścia choćby nawet do detalu, kwestii podejścia do rozwoju petrochemicznego, wsadów petrochemicznych" - dodał.

W połowie stycznia tego roku PKN Orlen, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos poinformował, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.

"Chcieliśmy, żeby te warunki zaradcze, które nie tylko same w sobie były do spełnienia, ale żeby nam dały możliwość dalszego rozwoju. Dalsze możliwości w zakresie implementowania nowych technologii" - powiedział Obajtek.

"Chcąc dalej budować nowy Orlen, poprzez tę fuzję, uważaliśmy że musimy znaleźć odpowiednich partnerów. Jednym z takich partnerów jest Saudi Aramco, największy producent ropy na świecie" - dodał.

Prezes Orlenu ocenił, że partnerstwo z Saudi Aramco to gwarancja stabilności dostaw surowca do Orlenu, zwłaszcza ropy naftowej o odpowiedniej jakości.

Z kolei odnosząc się do partnerstwa z MOL-em, powiedział, że w akcjonariacie tej spółki jest 20 proc. polskiego kapitału, nie ma natomiast rosyjskich udziałowców.

"W akcjonariacie MOL-a jest 20 proc. polskiego akcjonariatu. Robiliśmy też analizy innego akcjonariatu właśnie w MOL-u i nie widzimy tam akcjonariatu rosyjskiego" - stwierdził prezes Orlenu.

Sasin o strategii Orlenu: duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców

Duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców - tłumaczył w poniedziałek podczas konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu", minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do fuzji PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG.

"Podejmując decyzje, aby iść w kierunku fuzji polskich firm paliwowo-energetycznych i gazowych, przewidywaliśmy, że wkrótce będzie musiało dojść do walki o surowce. Polityka Rosji zmierzała w tym kierunku. Duże podmioty będą miały większą szansę w walce o dostawy surowców. Preferowane będą duże podmioty, które będą mogły dostawcom z innych kierunków zapewnić zakup większych wolumenów, lepszą infrastrukturę, lepsze warunki, które będą mogły inwestować w tę infrastrukturę przesyłową, odbioru tych surowców" - powiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu", która odbyła się w Senacie.

W ocenie szefa MAP Orlen powiększony o dodatkowe podmioty (Grupę Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) będzie mógł stanąć do rywalizacji o surowce, "i to surowce w atrakcyjnej cenie, bo jak się kupuje więcej, to można osiągnąć lepsze warunki zakupów. To pokazuje, że ta decyzja (o fuzji z Lotosem i PGNiG - PAP) była decyzją mądrą i niezbędną z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreślił Jacek Sasin.

Minister przypomniał, że prace nad fuzją firm prowadzone są konsekwentnie od kilku lat.

"To jest proces długi i skomplikowany. Wymagający również decyzji poza Polską. Wspomniałem tu o decyzjach Komisji Europejskiej (KE). Cieszę się, że ta ostateczna zgoda w ostatnich dniach na fuzje Orlenu i Lotosu została przez KE wydana" - dodał szef resortu aktywów państwowych. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

(PAP)

pif/ mk/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
barnabka
Nie rozumiem co niektórych, przecież to tylko z korzyścią dla wszystkich, nie wspomne juz tego ze dzięki temu Orlen będzie mógł jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła i to bardzo dobrze.
jarekzbyszek
A potem z pierdla nie wyjdziesz latami. Rozliczymy PIS bandę. Wcześniej czy później.
anty12
A później odda Rosji, na kolanach.
bha
Nadmierny monopol na rynkach wewnętrznych jaki by niebył i czego by on nie dotyczył to tylko zmniejsza on konkurancyjność cen na rynku szczególnie dla zwykłych ludzi i raczej do niczego dobrego nie prowadzi oprócz coraz mocniejszego nabijania kabzy garstce monopolistów coraz mocniej i mocniej dominujących dyktujących warunki i ceny Nadmierny monopol na rynkach wewnętrznych jaki by niebył i czego by on nie dotyczył to tylko zmniejsza on konkurancyjność cen na rynku szczególnie dla zwykłych ludzi i raczej do niczego dobrego nie prowadzi oprócz coraz mocniejszego nabijania kabzy garstce monopolistów coraz mocniej i mocniej dominujących dyktujących warunki i ceny na rynkach wewnętrznych w poszczególnych krajach.
bha
Powoli systematycznie wycisnie on ostatnie soki udając przy tym jarząbka, nie bez celu od lat, że to nie jego wina.
men24a
To bardzo dobra wiadomość. Teraz nie tylko rekordowymi zyskami będzie mógł się chwalić Orlen ale i też lotos. Już sen się realizuje.

"Z ostatnich danych wynika, że w maju w Lotosie modelowa marża rafineryjna wynosiła 59,87 USD (łączne z tzw. dyferencjałem Brent/Ural) i była 17 razy wyższa niż w maju 2021 r. Z kolei w
To bardzo dobra wiadomość. Teraz nie tylko rekordowymi zyskami będzie mógł się chwalić Orlen ale i też lotos. Już sen się realizuje.

"Z ostatnich danych wynika, że w maju w Lotosie modelowa marża rafineryjna wynosiła 59,87 USD (łączne z tzw. dyferencjałem Brent/Ural) i była 17 razy wyższa niż w maju 2021 r. Z kolei w ostatnich dniach zbliżała się już do 70 USD"
arzab
Ciekawi mnie dlaczego UOKiK nie widzi w tej fuzji żadnego zagrożenia "powstaniem dużego koncernu" tak jak widział je w połączeniu Agory z radiem ZET ? Z resztek tego państwa robi się partyjny folwark, w którym reguły działania dopasowuje się do wizji partyjnych aparatczyków !
grzegorzkubik
No i pięknie. Polska ma wspaniałe polskie firmy. Gdyby wcześniejsze rządy tak nie niszczyły przedsiębiorstw to dziś bylibyśmy prawie na poziomie Niemiec.
300_pala
Będzie co prywatyzować po to by spłacać długi narobione przez pisiorow przez 8 lat …
Kierunek słuszny
men24a
W Janowie Podlaskim słynna na cały świat stadnina koni zarabiała 90 lat aż nastał PiS, Putin podniósł ceny koni i trzeba dotować.

   Słynne stadniny koni arabskich na finansowym dnie. 90 lat zysków i chluby Polski aż nastała dobra zmiana.
"3 mln 530 tys. zł na minusie – taki wynik finansowy osiągnęła w 2020 r. Stadnina
W Janowie Podlaskim słynna na cały świat stadnina koni zarabiała 90 lat aż nastał PiS, Putin podniósł ceny koni i trzeba dotować.

   Słynne stadniny koni arabskich na finansowym dnie. 90 lat zysków i chluby Polski aż nastała dobra zmiana.
"3 mln 530 tys. zł na minusie – taki wynik finansowy osiągnęła w 2020 r. Stadnina Koni (SK) Janów Podlaski"
Rok 2015, ostatni przed odwołaniem Treli, zakończyła ona z zyskiem aż 3 mln 200 tys. zł, który zawdzięczała rekordowej aukcji koni Pride of Poland. Na koniec 2016 r. miała jeszcze 81 tys. zł na plusie, potem zaczęła przynosić straty: w 2017 r. 1 mln 640 tys. zł, w 2018 r. – 3 mln 170 tys. zł, a w 2019 r. – 1 mln 250 tys. zł"
Jak wyjaśniono, "następcą Treli został Marek Skomorowski, jeden z założycieli Solidarnej Polski, który zasłynął stwierdzeniem, że już wcześniej uwielbiał konie, ale nie miał +takiej bliskiej styczności z nimi+".
Przypomniano, że "SK Janów Podlaski nie jest jedyną stadniną, która w 2020 r. osiągnęła bardzo zły wynik". "SK Michałów zakończyła rok stratą aż 924 tys. zł. Dotąd była zazwyczaj na plusie, a gorzej niż w 2020 r. było tylko dwa lata wcześniej, gdy strata wyniosła 1 mln 300 tys. zł" - napisano.

"Od ubiegłego tygodnia ma ona nowego p.o. prezesa. To... Marek Skomorowski, ten sam, który w 2016 r. zapewniał, że konie to będzie jego +życiowa pasja+"


7,4 mln zł – to kwota, jaką w styczniu 2021r Stadnina Koni Janów Podlaski została dokapitalizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Mimo to, jak podaje gazeta, oczekuje jeszcze jednego zastrzyku publicznych pieniędzy i wystąpiła do KOWR o następne dokapitalizowanie, co potwierdza "Rzeczpospolitej" p.o. prezesa spółki Lucjan Cichosz.

"Kwoty nie podaje, jednak nieoficjalnie wiadomo, że może być to znów około 7 mln zł" - podaje "Rz". "Janów stał się symbolem nieudolności PiS, a każdy kolejny rok to potwierdza2016

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki