OC dla kierowców Ubera jest droższe. Ale nie w każdej firmie

Kierowca Ubera zapłaci za OC jak dla osoby prywatnej czy taksówkarza? Zakłady ubezpieczeń mają różne taryfikatory dla obu i nie zawsze potraktują takich klientów jednakowo, choć obaj zarabiają na odpłatnym przewozie osób.

Temat działalności Ubera jest kontrowersyjny już od momentu jego powstania i właściwie w każdym w kraju, w którym firma działa. Taryf ulgowych dla osób prowadzących działalność pod szyldem Ubera nie mają też niektórzy ubezpieczyciele, którzy w swojej polityce cenowej zrównują ich z taksówkarzami, dla których stawki OC są wyższe.

(FORUM)

Kierowca Ubera z perspektywy ubezpieczyciela

Kierowca taksówki może zapłacić nawet czterokrotność tego, ile ubezpieczyciel wykalkulowałby dla klienta indywidualnego niezajmującego się odpłatnym przewozem osób – wynika z kalkulacji Ubea.pl przeprowadzonych dla Bankier.pl.

– Ubezpieczyciele niechętnie ubezpieczają samochody wykorzystywane jako taksówki. Bardzo duży przebieg takich aut, częsta jazda w godzinach szczytu po zatłoczonym mieście, presja ze strony klientów spieszących się na dworzec czy lotnisko, która skłania niekiedy kierowców taksówek do szybszej jazdy – to wszystko sprawia, że wypadek z udziałem taksówki jest o wiele bardziej prawdopodobny. W efekcie niektórzy ubezpieczyciele, jak Benefia czy Aviva, nie przedstawiają oferty OC dla aut wykorzystywanych jako taksówka, jeśli składkę wylicza się online przy pomocy internetowej porównywarki. Inne towarzystwa natomiast znacząco podnoszą cenę ubezpieczenia – komentuje wyniki Katarzyna Butkiewicz z Ubea.pl.

Stawki ubezpieczenia OC dla taksówkarzy i kierowców odpłatnie przewożących osoby*

Zakład ubezpieczeń

Wariant 1.
samochód prywatny

Wariant 2.

taksówkarz

Wariant 3.

odpłatny przewóz osób

Benefia

638 zł

Wyliczenie składki online możliwe dla pojazdu użytkowanego wyłącznie prywatnie

Wyliczenie składki online możliwe dla pojazdu użytkowanego wyłącznie prywatnie

Link4

811 zł

3 577 zł

3 577 zł

MTU

851 zł

3 298 zł

851 zł

Gothaer

856 zł

2 569 zł

2 569 zł

Aviva

995 zł

Wyliczenie składki online możliwe dla pojazdu 

użytkowanego wyłącznie prywatnie

Wyliczenie składki online możliwe dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej

UNIQA

1 353 zł

2 030 zł

1 353 zł

*profil kierowcy: żonaty mężczyzna bez dzieci (32 lata) z bezwypadkową historią OC od 2005 r. (prawo jazdy od 2003 r.), zamieszkały w Warszawie; ubezpieczany pojazd: Skoda Fabia III Hatchback (1.2 TSI Ambition) z 2014 roku, bez instalacji gazowej

Źródło: Kalkulacje wykonane w kalkulatorze OC/AC Ubea.pl dla Bankier.pl (stan na dzień 27.02.2018 r.)

Choć kierowca Ubera również jest narażony na to ryzyko, nie wszystkie towarzystwa decydują się na zwyżki analogiczne do taksówkarzy. Odpłatny przewóz osób niezwiązany z prowadzeniem taksówki jest wyceniany tak samo, jak dla osoby prywatnej w MTU oraz w towarzystwie ubezpieczeń UNIQA. Równie drogie OC, co taksówkarzowi, zaproponują natomiast Gothaer i Link4. W rozmowie z Bankier.pl taką politykę cenową zadeklarowały również ERGO Hestia i AXA Ubezpieczenia.

– Przy ustalaniu ceny ubezpieczenia pod uwagę jest brany sposób wykorzystywania pojazdu. Dla poprawnej oceny przyjmowanego ryzyka ubezpieczeniowego, pojazdy służące do prowadzenia działalności polegającej na transporcie osób i mienia, z uwagi na charakter wykorzystania pojazdu, przy wycenie uwzględniona jest zwyżka składki. Zwyżka jest analogiczna jak dla pojazdów wykorzystywanych jako taxi i jest wyższa od podstawowej składki – tłumaczy Łukasz Łodziana, kierownik ds. ubezpieczeń ERGO Hestii.

Zacząłem jeździć z Uberem, jak to wpłynie na OC?

Co to oznacza dla kierowcy Ubera? To, że w jego przypadku podwójnie warto sprawdzać stawki u różnych ubezpieczycieli – może wywalczyć nie tylko lepszą cenę, ale i brak zwyżki z tytułu prowadzonej działalności. – Różnica w składce proponowanej przez poszczególnych ubezpieczycieli może w ich przypadku przekroczyć nawet 2 500 zł – mówi Butkiewicz.

Jak zostać kierowcą Ubera?

Jak zostać kierowcą Ubera?

Uber szturmem wkroczył na polski rynek, wzbudzając tym samym sporo kontrowersji. Taksówkarze zrzeszeni w korporacjach nadal nie odpuszczają i wzywają do kolejnych protestów. Mimo to firma ciągle otwiera się na kolejne miasta i prowadzi rekrutacje. Jak zostać kierowcą Ubera i ile można zarobić?

Czytaj dalej...

A co wtedy, gdy ubezpieczający dopiero w trakcie trwania umowy podejmie decyzję o nawiązaniu współpracy z Uberem? Wtedy musi liczyć się z rekalkulacją składki – oczywiście nie będzie miało to miejsca w towarzystwie ubezpieczeń, które zwyżek za odpłatny przewóz osób nie stosuje, ale w pozostałych będzie zasadne. – Jeśli dowiemy się, że dana osoba współpracuje z firmą Uber, to w zakresie ubezpieczenia OC nastąpi rekalkulacja składki. W przypadku ubezpieczenia casco pojazdy przeznaczone do przewozu osób są wyłączone z przedmiotu ubezpieczenia – tłumaczy Aleksandra Leszczyńska z AXA Ubezpieczenia.

W tym przypadku uprawnia ubezpieczycieli do tego ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK – jeśli klient pominie przy ustalaniu wysokości składki istotny czynnik wpływający na poziom ryzyka, zakład ubezpieczeń może rekalkulować składkę.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 hann

Wystarczy do cuk podejść , tam znajdą najtańsze OC:)

! Odpowiedz
3 3 daniel_kruk

Panie Mateuszu następnym razem przy pisaniu artykułu musi Pan konsultować się z jakąś poważniejszą firmą np. moją :)
W MTU takie pojazdy są traktowane jak taksówki co wynika z OWU.
Ponad to jedni i drudzy bardzo często zatajają fakt "zarobkowania" samochodem nie zdając sobie sprawy, że powodując jakiś wypadek jeżeli coś się stanie takiemu pasażerowi, kierowca pokrywa odszkodowanie wyłącznie swoim majątkiem. A w przypadku inwalidztwa lub śmierci idą one w setki tysięcy złotych.

WYŁĄCZENIA GENERALNE
§ 3
[...]
2. Ubezpieczenie nie obejmuje szkód powstałych:
[...]
4) w wyniku użytkowania pojazdu niezgodnie z jego
przeznaczeniem oraz spowodowane przez przewożony bagaż
lub ładunek;
[...]
25. POJAZD SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA
to pojazd użytkowany jako taksówka, [..] pojazd służący do celów zarobkowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne