REKLAMA

Jak zostać kierowcą Ubera

Weronika Szkwarek2017-02-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-04 06:00

Uber szturmem wkroczył na polski rynek, wzbudzając tym samym sporo kontrowersji. Taksówkarze zrzeszeni w korporacjach nadal nie odpuszczają i wzywają do kolejnych protestów. Mimo to firma ciągle otwiera się na kolejne miasta i prowadzi rekrutacje. Jak zostać kierowcą Ubera i ile można zarobić?

W teorii firma oferuje wysokie zarobki sięgające 6 tysięcy złotych netto – wszystko na przejrzystych warunkach, a przelewy za wykonaną pracę są dokonywane cotygodniowo. W praktyce po odliczeniu kosztów prowadzonej działalności na rękę może pozostać niewiele, jednak wystarczająco dużo, aby móc traktować tę pracę jako dodatkową formę podreperowania domowego budżetu.

/ fot. Neil Hall / Reuters

Jak zostać kierowcą Ubera – formalności

Na stronie internetowej Uber.com należy wypełnić formularz przeznaczony dla kierowców. Warto na wstępie zaznaczyć, że taka forma współpracy jest dostępna tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Po rejestracji zainteresowany otrzyma zaproszenie na spotkanie informacyjne oraz dostęp do swojego profilu w przeglądarce. Po zalogowaniu należy również dodać zdjęcia lub skany wymaganych dokumentów, które zostaną zweryfikowane w ciągu 48 godzin.

Zanim konto zostanie aktywowane, należy załączyć następujące dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • prawo jazdy,
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • zaświadczenie o wykroczeniach w ruchu drogowym – na jego dodanie masz 30 dni od momentu aktywacji konta,
 • dla partnerów uberPOP dane dotyczące działalności gospodarczej wraz z dokumentem wpisu do CEIDG lub KRS,
 • dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym,
 • ubezpieczenie OC samochodu.

 Mamy lokalny zespół oraz biuro w każdym mieście, w którym działamy, aby zapewnić bieżące wsparcie zarówno partnerom, jak i pasażerom. Każdy partner musi również przekazać informacje o swojej działalności gospodarczej  – wpis do CEIDG lub KRS, a także NIP i VAT UE – komentuje Ilona Grzywińska z biura prasowego firmy Uber. Po spotkaniu informacyjnym pozostaje zaakceptowanie warunków współpracy i od tego momentu można zacząć „pracę”.

Kierowca Ubera – jakie wymogi musi spełnić samochód

Co do zasady samochód kierowcy Ubera, oprócz spełnienia wymogów formalnych, czyli ważnego badania technicznego oraz ubezpieczenia OC, musi być zarejestrowany na co najmniej 5 osób i być 4/5-drzwiowy.

Samochody, które mają więcej niż 10 lat, mogą zostać dopuszczone do współpracy dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków. Auta zarejestrowane w latach 2002-06 powinny być zadbane i w dobrym stanie technicznym, a właściciel powinien dostarczyć pięć zdjęć w celu weryfikacji, które będą przedstawiać:

 • przód, tak aby było widać przód z tablicą rejestracyjną oraz bok pojazdu,
 • tył, tak aby było widać tył z tablicą rejestracyjną oraz bok pojazdu,
 • liczniki, aby widoczny był przebieg pojazdu,
 • deskę rozdzielczą,
 • tylną kanapę z widoczną tapicerką.

Ponadto Uber opublikował listę samochodów starszych niż 10 lat, które nie mogą wykonywać przejazdów w usłudze uberPOP.

Pojazdy zarejestrowane między 2002 a 2006 rokiem, które są wykluczone z usługi uberPOP:

 • Alfa Romeo: 145, 146.
 • Audi: A3 (do 2003 – type 8L), A4 (do 2001 – type B5).
 • Chevrolet: aveo, lacetti, nubira, tacuma, rezzo.
 • Citroen C1, C2, xantia, xsara, xm, C3 (do 2004), berlingo (do 2004).
 • Dacia: logan.
 • Daewoo: kalos, lacetti, lanos, matiz, nexia, nubira.
 • Fiat: albea, brava, bravo, cinquecento, multipla, palio weekend, panda, punto (gen II), doblo (do 2005).
 • Ford: fiesta (do 2002), focus (do 2004 – Mk1), ka.
 • Honda: accord (do 2002 – gen VI).
 • Hyundai: atos, elantra, getz, matrix.
 • Kia: picanto, sephia, shuma.
 • Łada: wszystkie modele.
 • Mitsubishi: carisma, colt (do 2003).
 • Nissan: micra (do 2003).
 • Opel: agila, corsa, astra (do 2004 – astra G), vectra (do 2002 – vectra B).
 • Peugeot: 106, 206, 306.
 • Renault: clio, kangoo, thalia, twingo, megane (do 2003 – I gen), scenic (do 2003 – I gen).
 • Seat: cordoba, ibiza (do 2003 – II gen).
 • Skoda: fabia (do 2004 – pre-facelifting).
 • Suzuki: baleno, wagon-r+, swift (do 2004).
 • Tata: wszystkie modele.
 • Toyota: corolla (do 2002), picnic, yaris.

Ile zarabia kierowca Ubera

Kierowca za każdy zakończony przejazd otrzymuje należność zgodną z tabelą opłat pomniejszoną o prowizję dla Ubera. Dodatkowo może otrzymać zwrot kosztów za opłaty drogowe, koszty czyszczenia samochodu oraz inne bonusy, które nie są uwzględnione w prowizji dla Ubera – informuje biuro prasowe korporacji.

Przykładowe koszty ponoszone przez kierowców, dla których współpraca z platformą Uber jest głównym źródłem dochodu (jeżdżą więcej niż 40 h tygodniowo):

 • opłata za usługę Uber 20-25 proc.,

 • ubezpieczenie społeczne, emerytalne, zdrowotne i chorobowe: 1 122 zł lub 465 zł (przez pierwsze 2 lata działalności) - płacą tylko ci, którzy jeżdżą w pełnym wymiarze (40h +).

Zestawienie średnich  przychodów partnerów aplikacji Uber (w ujęciu miesięcznym, brutto)

Obszar

Świadczenie usług do 20 godzin tygodniowo

Świadczenie usług ponad 20 do 40 godzin

tygodniowo

Świadczenie usług powyżej 40 godzin tygodniowo

Warszawa

1834 zł

5033 zł

8459 zł

Kraków

1846 zł

4620 zł

8024 zł

Trójmiasto

1665 zł

4353 zł

7549 zł

Wrocław

1667 zł

4440 zł

7375 zł

Poznań

1789 zł

4544 zł

7842 zł

Źródło: opracowanie na podstawie danych udostępnionych przez przedsiębiorstwo Uber. Dane prezentują średni miesięczny przychód kierowców w maju 2016 roku bez odliczenia kosztów prowadzenia działalności.

Poza wspomnianymi warunkami, w aplikacji widnieje również system ocen. Dalszą weryfikacją kierowców jest ocena użytkownika. Po każdym przejeździe użytkownicy przyznają kierowcom notę w skali 1-5. Gdy spadnie ona poniżej 4,6, kierowca jest dezaktywowany z platformy (obecnie średnia ocen dla Polski to 4,83).

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~Marek
To się nie opłaca. Jak zrobie 4500 obrotu i odejme 900 złotych prowizji dla Ubera , 1200 na składki do ZUS , 1200 na paliwo , to zostaje mi 1200 złotych niby na czysto. Ale auto jeszcze trzeba myć , zmieniać opony , oraz naprawiać, nie licząc OC. Wychodzi na to że to jest nieopłacalne i bez sensu. A jeszcze trzeba To się nie opłaca. Jak zrobie 4500 obrotu i odejme 900 złotych prowizji dla Ubera , 1200 na składki do ZUS , 1200 na paliwo , to zostaje mi 1200 złotych niby na czysto. Ale auto jeszcze trzeba myć , zmieniać opony , oraz naprawiać, nie licząc OC. Wychodzi na to że to jest nieopłacalne i bez sensu. A jeszcze trzeba wziąźć pod uwagę że co 5 lat wypada zmienić auto. I tyle zachodu aby zarobić 1200 na miesiąc ???
~Jaras
Zarobki w Uberze to ściema, poniżej minimalnej krajowej. To raczej kpina. Żerują na nowych naiwnych kierowcach co myślą że zrobią a okazuje się że to tylko mielenie hajsu a w kieszeni nic nie zostaje. Nawet Ukraińcy z tego uciekają. Przesadzili ze stawkami i prowizjami dla Ubera. Nocą jeździ się za darmo bo nie Zarobki w Uberze to ściema, poniżej minimalnej krajowej. To raczej kpina. Żerują na nowych naiwnych kierowcach co myślą że zrobią a okazuje się że to tylko mielenie hajsu a w kieszeni nic nie zostaje. Nawet Ukraińcy z tego uciekają. Przesadzili ze stawkami i prowizjami dla Ubera. Nocą jeździ się za darmo bo nie ma taryfy nocnej a powroty są na pusto.
~Jarząbek_Wacław
bardzo interesujący i wartościowy artykuł. wymagał wiele pracy i bardzo dobrego warsztatu. materiał jest niezwykle inspirujący i przydatny. sam go wykorzystam w praktyce i polecam go moim znajomym. warto go spobie wydrukować i powieśić nad łóżkiem i czytać jak mantrę. brawo. najlepszy materiał jaki w tym roku czytałem.
~glos_rozsadku
e to się nie opyla. Koszt przejechania 1 km moim nowiutkim qashqaiem w mieście wynosił ok. 90gr./km.
~informator
Jeszcze paliwo trzeba doliczyć.
~Ziggi
A ja jestem kierowcą Ubera i jeszcze trochę będę. Zyski z tego artykułu są nieosiągalne. To jest dobra praca by dorobić, a nie jako podstawowa.

Trzeba mieć firmę, ale teraz płacę mały ZUS. Rozliczenia podatkowe normalne, wprowadzam do księgi każde rozliczenie z Ubera, więc podatkowo ok. Kontroli się nie boję,
A ja jestem kierowcą Ubera i jeszcze trochę będę. Zyski z tego artykułu są nieosiągalne. To jest dobra praca by dorobić, a nie jako podstawowa.

Trzeba mieć firmę, ale teraz płacę mały ZUS. Rozliczenia podatkowe normalne, wprowadzam do księgi każde rozliczenie z Ubera, więc podatkowo ok. Kontroli się nie boję, bo kary pokrywa Uber. Bolączką są krótkie kursy - jedziesz parę km do gościa, który da zarobić 5-10 zł. No i ryzyko to brak ubezpieczenia, trzeba liczyć, że w razie wypadku pasażer uda znajomego, a nie klienta.
~sd
A po co? A to jakiś zaszczyt jest?
~Ted
w kazdej dzialanosci przewozowej, czy to taxi, przewozy kurierskie, uberr, warto dobrze przekalkulowac koszty, amortyzacje samochodu (naprawy, ubezpieczenia, kwote jakaa musimy odlozyc na zakup nastepnego auta) Moze okazac sie, ze praca w markecie jest bardziej oplacalna (placa netto)
~qwe
Bierzemy 5033 zł dla Warszawy za 40 godziny - 1100 za działalność - 25 % dla Ubera - podatek, benzyna, samochód, ubezpieczanie, nie wiem czy w Lidlu na kasie nie zarobi się więcej.
~fdsa
może i zarobi ale cała odpowiedzialność leży po twojej stronie a nie firmy. auto ci się zepsuje to twoje auto - ty płacisz... oto jak pracodawca zatrudnia naruszając prawo - nie daje narzędzi do pracy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki