REKLAMA

Nowoczesna powołuje zespół parlamentarny do wyjaśnienia sprawy SKOK-ów

2017-07-07 15:15
publikacja
2017-07-07 15:15

[Aktualizacja 15:40] Zespół parlamentarny, który ma wyjaśnić sprawę SKOK-ów - powołali w piątek posłowie Nowoczesnej. Według nich zespół liczy już 22 posłów i jest otwarty na posłów z innych ugrupowań, także z PiS-u. Podobny pomysł zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej.

/ fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

"Powołujemy zespół ds. wyjaśnienia sprawy SKOK-ów. Podpisało się już 22 posłów, ale lista jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcą wyjaśnić tę największą w historii Polski aferę finansową" - poinformował na briefingu w Sejmie poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

"Liczymy na to, że do zespołu dołącza też posłowie i senatorowie PiS. Im szczególnie, jeśli chcą mieć czysta kartę, powinno zależeć na tym, by tę sprawę wyjaśnić" - dodał.

Posłanka Nowoczesna Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że "w Polsce mamy nie dwie, a trzy afery, których wyjaśnieniem powinniśmy się zająć". Jak zaznaczyła "afera SKOK-owa należy do tych największych".

"W zeszłym - tygodniu wysłałam wniosek do pana prokuratora generalnego z zapytaniami w sprawie 39 spraw, które trafiły do prokuratury z Komisji Nadzoru Finansowego właśnie w kwestii SKOK-ów. Pytamy w tym wniosku, czego te sprawy dotyczą, czy chodzi o SKOK-i, które już upadły czy też rzecz dotyczy SKOK-ów funkcjonujących, z których wciąż korzystają klienci" - dodała posłanka.

Według niej prokurator generalny i minister sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że to brak informacji na temat zagrożeń działających w Polsce instytucji finansowych doprowadził do strat, które ponieśli Polacy. "Dziś nie możemy po raz kolejny doprowadzić do sytuacji, gdy niewiedza Polaków będzie prowadziła ich do utraty kolejnych środków. Uważamy, że właśnie tym tematem w pierwszej kolejności powinien zająć się nasz zespół" - dodała.

Kluby Nowoczesnej i PSL oraz koło UED w czerwcu złożyły w Sejmie projekt uchwały dotyczący powołania komisji śledczej ds. SKOK. Utworzenia komisji śledczej w tej sprawie domagała się też PO.

Politycy Nowoczesnej wniosek dot. komisji ws. SKOK-ów składali już w lipcu 2016 r., ale ich zdaniem trafił on "w próżnię".

W komunikacie z 18 maja KNF podała, że 40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 r. wykazało łącznie stratę netto w wysokości 118,5 mln zł, natomiast na koniec 2015 r. te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 mln zł.

Z opublikowanego raportu wynikało też m.in., że na koniec 2016 r. 31 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

wni/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Nie uwierzę w żadną komisję sejmową dopóki Grzegorz Bierecki nie dostanie długoletniego wyroku.
~Zdezorientowany
W końcu się okaże źe w sejmie i senackie mamy sporo złodziej.Za chwilę te Suskie Bieleckie i inne cwaniaczki powpisują się na listy wyborcze i taki będziemy mieli wybór pomiędzy dźumą a ............
~Ja
A kogo to wogole obchodzi?....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
plutarch
Powołajcie senatora Biereckiego na przewodniczącego komisji.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki