Nowa potężna broń fiskusa. Koniec przedawnienia?

Bieg terminu przedawnienia zostanie przerwany albo zawieszony, jeżeli skarbówka zaskarży umowy np. darowizn, dzięki którym starano się ukryć pieniądze przed państwem - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Wojciech Robakowski / Puls Biznesu)

Gazeta informuje, że takie rozwiązanie ma się pojawić w projekcie nowej ordynacji podatkowej.

"Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt, ale zastrzegł, że Ministerstwo Finansów musi jeszcze do niego wprowadzić zmiany. O jedną z nich wnioskował prezes Prokuratorii Generalnej RP. Zaproponował on rozwiązanie, które zakłada, że bieg terminu przedawnienia będzie zawieszany lub przerywany wskutek wniesienia skargi pauliańskiej" - czytamy w dzienniku.

"Chodzi o znaną instytucję zapisaną w art. 527 kodeksu cywilnego. Dzięki skardze pauliańskiej wierzyciel (w tym przypadku Skarb Państwa) może żądać uznania danej czynności (np. darowizny, sprzedaży) za bezskuteczną, jeżeli jej strony działały z pokrzywdzeniem jego interesów" - pisze gazeta.

"DGP" przypomina również, że "to, że prawo do składania skargi pauliańskiej ma także fiskus, potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 kwietnia 2018 r. (sygn. akt K 52/16). Nie wpływa to dziś jednak na przerwanie ani też na zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego".

"Prezes Prokuratorii Generalnej wskazał w piśmie konsultacyjnym, że mogą to wykorzystywać dłużnicy podatkowi, bo nawet jeśli fiskus złoży przeciw nim powództwo, to mogą tak długo przeciągać sprawę w sądzie, aby ich zobowiązanie podatkowe się przedawniło. Zawierający nowe rozwiązania dokument ma trafić na posiedzenie rządu" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

mgost/ mabo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 xiven

każdy polak powinien mieć konstytucyjne prawo dorobić się własnego mieszkania i być w stanie się utrzymywać

i jeśli ktoś tylko posiada własne mieszkanie i tylko sobie żyje to skarbówka nie ma prawa kwestionować jakim prawem obywatel żyje jak oni wyliczyli że powinien umrzeć z głodu

ot taka proludzka rewolucja by się przydała

a artylerie przepisów podatkowych skierować przeciwko prawdziwym cwaniakom co obławiają się na miliony

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 24 infinum

czyli zamiast naprawić przewlekłość postępowań, żeby sprawy kończyły się możliwie szybko, to wprowadza się przepis-plaster, który teraz będzie umożliwiał zawieszenie każdego postępowania i terminu przedawnienia, bo fiskus będzie mógł składać taką skargę w ciemno - a nóż widelec się uda.

A jak się nie uda i skarga będzie bezzasadna, to przecież ew. odszkodowania i tak pójdą z kieszeni podatników. Zwykły bandytyzm pod przykrywką prawa - oto sposób działania prawdziwej mafii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 61 sublt2

A jaki oręż zostaje zlicytowanemu przdsiębiorcy - takiemu jak p. Kluska i inni podobni, którzy zbankrutowali z powodu zabagnionego prawa i jego interpretacji urzędniczej ewidentnie na szkodę podatnika, a następnie przedawnienie roszczeń?

Jaki oręż do walki z mafią urzędniczą dostanie obywatel?

! Odpowiedz
5 57 karbinadel

Proponuję wprowadzić podatek od głupoty. Wpływy będą kolosalne

! Odpowiedz
26 34 and00

Chcesz zniszczyć ekonomicznie nauczycieli, i polityków opozycji?

! Odpowiedz
0 1 karbinadel odpowiada and00

Słabe to

! Odpowiedz
5 75 broker-dealer

No cóż. Biedny. Skarb państwa
Odnoszę wrażenie że Feudalizm nigdy się nie skończył. Zmienił się tylko Pan
a wasali przybywa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil