REKLAMA

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: konieczne powtórzenie wrześniowych wyborów w Berlinie

2022-09-28 14:23, akt.2022-11-16 12:34
publikacja
2022-09-28 14:23
aktualizacja
2022-11-16 12:34

Po wyborach do Senatu Berlina, przeprowadzonych we wrześniu ubiegłego roku, pojawiły się liczne skargi, m.in. na braki kart do głosowania, długie kolejki, zamknięte lokale wyborcze. Trybunał Konstytucyjny uznał wybory do Izby Deputowanych i rad dzielnic Berlina z 26 września 2021 roku za nieważne. Będą musiały być powtórzone w całości - poinformowała w środę agencja dpa.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: konieczne powtórzenie wrześniowych wyborów w Berlinie
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: konieczne powtórzenie wrześniowych wyborów w Berlinie
fot. 21 Aerials / / Shutterstock

Berlińscy sędziowie najwyższej instancji blisko rok po wyborach do Izby Reprezentantów sprawdzają ich zgodność z przepisami – poinformował portal dziennika „Welt”. „Środowa rozprawa jest uważana za ważny krok w politycznej i prawnej analizie nieprawidłowości wyborów z 26 września 2021 roku. Wyrok jest teoretycznie możliwy jeszcze w dzisiaj (środa-PAP), jednak zgodnie z prawem sędziowie mają na jego wydanie trzy miesiące od zakończenia rozprawy” – dodaje gazeta.

Przygotowaniu i przeprowadzeniu wrześniowych wyborów towarzyszyło wiele błędów, które według wstępnej oceny sędziów mogły mieć znaczenie dla wyników - wpływ na skład Parlamentu oraz podział mandatów. Wynik zgodny z konstytucją będzie uzyskany wyłącznie poprzez całkowite powtórzenie wyborów.

Podczas wrześniowych wyborów w Berlinie wyłoniono przedstawicieli do Bundestagu, berlińskiej Izby Reprezentantów i dwunastu rad okręgowych, przeprowadzano też referendum w sprawie nieruchomości komunalnych.

„Tego dnia miało miejsce wiele nieprawidłowości w lokalach wyborczych, m.in. zgłoszono braki kart do głosowania w niektórych lokalach, zamknięto lokale wyborcze w godzinach głosowania, notowane były kolejki, w których wyborcy stali przez wiele godzin. Z danych sądu wynika, że aż 1066 z 2256 lokali wyborczych do Izby Reprezentantów było nadal otwartych po godzinie 18.00” – przypomina „Welt”.

Tego dnia tysiące wyborców nie było w stanie oddać swojego głosu na swoich przedstawicieli do Izby Reprezentantów, albo oddać głosu skutecznie, w zgodnych z prawem warunkach. „Nie wszystkie błędy podczas głosowania zostały udokumentowane. Błędy wyborcze dotyczą zatem wszystkich 78 okręgów wyborczych Izby Reprezentantów. Zaufanie do demokracji zostałoby trwale i poważnie nadszarpnięte, gdyby wybory nie zostały skorygowane” – wyjaśnili sędziowie.

Wybory w Berlinie nieważne? Niemiecki TK wydał wyrok

Trybunał Konstytucyjny uznał wybory do Izby Deputowanych i rad dzielnic Berlina z 26 września 2021 roku za nieważne. Będą musiały być powtórzone w całości - poinformowała w środę agencja dpa.

Trybunał Konstytucyjny już na rozprawie 28 września br. rozważał całkowite powtórzenie wyborów do Izby Deputowanych, uzasadniając to poważnymi błędami wyborczymi. Zdaniem sądu problemy te mogły mieć wpływ na skład parlamentu kraju związkowego. Liczący 3,8 miliona mieszkańców Berlin jest jednym z 16 niemieckich krajów związkowych.

Ubiegłoroczne wybory w Berlinie, w których oprócz Izby Deputowanych wybierano Bundestag i dwanaście parlamentów okręgowych, spowodowały ogromne problemy. Były to m.in. nieprawidłowe, brakujące lub pospiesznie skopiowane karty do głosowania, zbyt mała liczba urn, długie kolejki, w których niekiedy czekało się godzinami, oraz głosowanie po godzinie zamknięcia, czyli 18.00.

Ponowne wybory muszą się teraz odbyć w ciągu 90 dni. Prawdopodobna data to 12 lutego, jak stwierdził nowy dyrektor wyborczy landu Stephan Broechler. W wyborach w 2021 roku wygrała partia SPD.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

(PAP)

mszu/ tebe/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
moderator wypił 7 kaw po kolei?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mararok
2021? To chyba błąd w artykule, jak sprawdzanie tego może trwać tyle czasu ?
Jak po ponad roku skapli się że coś nie tak to jak w ogóle mogą tak szybko przeprowadzać wybory skoro trzeba przez rok badać ich wiarygodność.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Nawet wyborów nie potraficie zrobić?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki