REKLAMA

Niemiecka branża drzewna w kryzysie. „Zbyt dużo drewna jest eksportowane do Chin"

2022-11-27 07:23
publikacja
2022-11-27 07:23

Branża drzewna jest w kryzysie, a coraz więcej drewna eksportowane jest do Chin pomimo braków surowca na rynku niemieckim – informuje portal „Tagesschau”. „Zbyt dużo drewna z Niemiec jest obecnie eksportowane do Chin” – potwierdza Andreas Decker, dyrektor fabryki mebli z litego drewna Moebelwerke Decker z Borgentreich (wschodnia Westfalia). Jego zdaniem „konkurencja z Dalekiego Wschodu utrudnia życie” niemieckim producentom.

Niemiecka branża drzewna w kryzysie. „Zbyt dużo drewna jest eksportowane do Chin"
Niemiecka branża drzewna w kryzysie. „Zbyt dużo drewna jest eksportowane do Chin"
fot. OlegRi / / Shutterstock

„W okresie od 2021 do 2022 roku do Chin sprzedano 39,3 proc. kłód dębowych, jednocześnie w tym samym okresie wycięto o 24 proc. mniej dębów z niemieckich obszarów leśnych, zarządzanych w sposób zrównoważony” – wskazał Decker. „Zachowanie chińskiego rynku jest problematyczne. Uważamy, że nasze wartości jako producenta i pracodawcy są zagrożone i musimy dużo inwestować, aby pozostać konkurencyjnymi” – dodał Decker.

Jak podkreśla „Tagesschau”, sytuacja ta jest również problematyczna pod względem ekologicznym i ekonomicznym. Drewno z Niemiec jest wysyłane do Azji, gdzie jest przetwarzane i odsyłane z powrotem jako „materiał drewnopochodny, zapakowany w plastik”, wytwarzający po drodze duży ślad CO2.

Wg statystyk Stowarzyszenia Przemysłu Meblarskiego, w ubiegłym roku wyeksportowano 146 tys. metrów sześciennych drewna dębowego. W przypadku drewna bukowego, którego uzyskano łącznie 560 tys. metrów sześciennych, na eksport trafiło 46 proc. (255 tys. metrów sześciennych).

Stowarzyszenie wskazuje, że ogromny odpływ materiału z Europy do Azji jest dużym problem na niemieckim rynku. „Brak dostępności drewna jest obecnie największym wyzwaniem dla branży. Dlatego w ostatnich miesiącach doszło do ograniczeń produkcyjnych. Tartaki mają bezprecedensowe problemy z pozyskiwaniem drewna liściastego z lasów regionalnych do przetwórstwa krajowego” – podkreśliła szefowa Federalnego Związku Tartaków i Przemysłu Drzewnego, Julia Moebus.

Jak dodał Denny Ohnesorge, dyrektor generalny Niemieckiego Związku Przemysłu Drzewnego, Unia Europejska jest obecnie stosunkowo podatna na zakłócenia w handlu. „W obszarze wyrobów z drewna, przetworzonych produktów naturalnych i przemysłowych, UE tradycyjnie wyznaje filozofię otwartych rynków. UE jest praktycznie jedynym dużym blokiem handlowym na świecie, bez znaczących ograniczeń eksportowych na surowce” – zauważył Ohnesorge.

Jak wskazał Decker, jeśli sytuacja na rynku zaopatrzenia w surowce drzewne nie ulegnie zmianie, będzie to oznaczać trudności produkcyjne dla przemysłu meblarskiego z poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi, a klienci będą musieli się przygotować na coraz dłuższe terminy dostaw. (PAP)

mszu/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (6)

dodaj komentarz
andrettoni
A kto im każe sprzedawać? Chińczycy im trzymają nóż na gardle?
ministerprawdy
W Polsce jeszcze gorzej! Wprowadzono zakaz importu taniego drewna z kierunku wschodniego ale meble można sprowadzać co wykończyło branże bo surowiec zdrożał przy zalewie gotowych wyrobów. Podobnie jak z węglem którego na wiosnę zakazali importować ale np taki URAN , diamenty, złoto czy kawior już tam
zoomek
Niemcy potrafią liczyć i też na potęgę palą drewnem w domach!
Dalej podnoście ceny energii to lasy zaczną w tajemniczy sposób znikać. Już znikają.
Róbcie cyrk z obrażaniem się na tanie ruskie surowce dalej.
and00
Wolę kilka dych więcej miesięcznie za prąd płacić niż mieć ruskich sołdatów w okolicy, a lodówkę i pralkę w za Bajkałem
samsza
Poprzenoszono interesy do Chin, bo akurat w Europie walczymy na śmierć i życie z CO2, a potem zdziwienie, że tam potrzebują surowca do produkcji ?
No to tych zdziwień będzie więcej, bo walka się zaostrza, więc odpływ przemysłu narasta.
sandman77
No to teraz rozumiem "troskę" Niemiec o polskie niedźwiedzie i lasy, jaką wyrażali ostatnio.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki