REKLAMA

Nie tylko zbliżeniówki – nadchodzą gadżety z NFC

Michał Kisiel2013-09-02 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2013-09-02 06:00

O technologii NFC zrobiło się w Polsce głośno za sprawą najpierw kart zbliżeniowych, a potem płatności zintegrowanych z telefonem komórkowym. Bezprzewodowa łączność krótkiego zasięgu, bo tak można rozwinąć ten skrót, nie służy jednak wyłącznie do zastosowań finansowych. Coraz częściej możemy z niej skorzystać także w przedmiotach codziennego użytku.

Urządzenia używające NFC mogą mieć różną formę. Jeśli sprzęt ma własne zasilanie, to może pełnić rolę zarówno nadajnika, jak i czytnika. W ten sposób można np. wymieniać informacje pomiędzy dwoma smartfonami. Tag NFC, czyli chip z podłączoną do niego spiralną anteną, nie wymaga z kolei źródła zasilania – może być bierny, odczytywany przez inne urządzenia. Taki układ można zaszyć w niemal dowolnym przedmiocie, sprawiając, że będzie w stanie przenosić różnego rodzaju dane.

Obrączka z NFC – klucz i wizytówka w jednym

W serwisie kickstarter.com projektanci i wynalazcy zbierają środki na realizację swoich pomysłów. Jednym z hitów ostatnich miesięcy była obrączka z wbudowanymi dwoma modułami NFC. Pierwszy, który umieszczony jest w części urządzenia obróconej ku zewnętrznej stronie dłoni, ma zawierać dane dostępne publicznie, np. wizytówkę właściciela. Jeśli zechcemy podać komuś swoje dane kontaktowe, wystarczy, że złożymy rękę w pięść i zbliżymy np. do smartfona rozmówcy. Drugi moduł, na wewnętrznej stronie obrączki, da się odczytać, gdy zbliżymy do czytnika otwartą dłoń. Można go wykorzystać np. jako klucz do domu. Oczywiście, jeśli zamontujemy odpowiedni zamek obsługujący NFC.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Źródło: nfcring.com

Projekt zebrał ponad kilka tysięcy wspierających, którzy zadeklarowali kupno kosztującego około 20 funtów gadżetu. Pomysłodawcy przedsięwzięcia opracowują także aplikację pozwalającą zapisywać dane na pierścieniu, a pierwsze urządzenia mają trafić do rąk użytkowników już jesienią.

Wizytówka-zbliżeniówka

Klasyczna papierowa wizytówka coraz częściej nosi na sobie kod QR, dzięki któremu można łatwo przenieść jej zawartość do pamięci telefonu. Ten proces można jeszcze bardziej uprościć dzięki NFC. Na razie zbliżeniowe tagi są jeszcze stosunkowo drogie, a jedna wizytówka z zaszytym w środku układem kosztuje kilka złotych. Można spodziewać się, że już wkrótce ceny takich gadżetów spadną, a zamiast przepisywać adresy z papieru, będziemy po prostu zbliżać do niego smartfona.

Źródło: us.moo.com/nfc

Jeden z najpopularniejszych internetowych serwisów pozwalających zaprojektować i wydrukować wizytówki, Moo.com, zapowiada, że już wkrótce będzie można u niego zamówić zbliżeniową wersję business cards. Na razie w Google Play dostępna jest aplikacja pozwalająca nagrywać na wizytówkowe tagi NFC różne informacje (np. odnośniki do serwisów internetowych, dane kontaktowe itp.).

Głośniki, słuchawki, klawiatury – koniec zabawy z Bluetoothem

Bezprzewodowe słuchawki i inne akcesoria do telefonów, komputerów i tabletów są obecne na rynku już od wielu lat. Standard Bluetooth, pozwalający na komunikację na odległość kilku metrów, w swoich starszych wcieleniach ma jednak kilka niezbyt przyjaznych użytkownikowi cech. Jedną z nich jest konieczność sparowania urządzeń, które mają ze sobą wymieniać dane. Proces ten wymaga dodatkowych kroków, zanim zaczniemy w pełni korzystać z bezprzewodowego gadżetu.

NFC doskonale uzupełnia braki Bluetootha. Sparowanie dwóch urządzeń może polegać na zetknięciu ich ze sobą tak, aby mogły wymienić się informacjami. To dlatego na bezprzewodowych głośnikach, słuchawkach, klawiaturach coraz częściej zobaczymy logo NFC.

Źródło: Nokia.

Przykładem może być wyprodukowany przez Nokię głośnik Nokia Play 360 reklamowany jako „przenośna mini-impreza”. Może on działać samodzielnie lub, po sparowaniu z drugim głośnikiem, jako zestaw stereo. Połączenie Bluetooth np. ze smartfonem można ustanowić po prostu zbliżając urządzenie do głośnika.

Inteligentny dom

Technologia NFC zaczyna pojawiać się także w urządzeniach uznawanych do tej pory za niezbyt inteligentne – sprzęcie AGD. Zbliżeniowy moduł ma za zadanie maksymalnie uprościć proces połączenia lodówki czy zmywarki z telefonem użytkownika. Wykorzystywany jest zatem jako dodatek do bardziej zaawansowanych funkcji, z reguły umożliwiając późniejsze zarządzanie domem na odległość, przez internet.

Koncern LG pokazał na targach CES 2013 swoją wizję domu przyszłości, w której lodówka pamięta co z niej wyjęto i jest w stanie zasugerować przepisy kulinarne oparte na swojej aktualnej zawartości. NFC pełni w tej wizji mało widoczną, ale istotną rolę – upraszcza konfigurację systemu. Wystarczy, że użytkownik zbliży swój telefon lub tablet do telewizora, pilota TV czy lodówki i może zyskać dostęp do zdalnej obsługi domowych sprzętów.

W przyszłości zbliżeniowa komunikacja znajdzie zapewne zastosowanie w wielu innych dziedzinach – odczytywaniu liczników, diagnostyce medycznej, motoryzacji. Chociaż wielu sceptyków wątpi w przyszłość NFC w płatnościach, to może okazać się, że mały chip okaże się najbardziej przydatny w zupełnie innych miejscach.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Napisz do autora: [email protected]

Źródło:

Do pobrania

nokiaplay360jpgnokiaplay360jpgnokiaplay360jpg
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ptyś
wydrukowałem sobie takie na www.wizytowki-nfc.pl - 2 dni i są na miejscu - działają rewelacyjnie niemal z każdym telefonem - POLECAM
~IDBlock
Im więcej gadżetów z NFC, tym większą chrapkę na nie będą mieli złodzieje - ostrzegamy przed skanowaniem przede wszystkim kart zbliżeniowych!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki