Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Nie taki niższy PIT, jak się wydawało

Dla wielu przedsiębiorców niespodzianką będzie to, że w październiku zapłacą 17,75 proc. podatku, choć sądzili, że będzie to tylko 17 proc. - napisała poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

"Nawet 25 mln osób ma skorzystać na obniżce stawki PIT z 18 do 17 proc. Ale okazuje się, że na razie ulga nie jest tak duża, jak się wydawało" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety.

„Od 1 października przedsiębiorcy będący w pierwszym progu skali przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek stosują stawkę 17,75 proc.” – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej”.

"Będzie to spore zaskoczenie, w powszechnym mniemaniu PIT dla mniej zarabiających wynosi od października 17 proc. Tak to jest zapowiadane przez rząd" – powiedziała gazecie doradca podatkowy Dorota Dąbrowska.

"Przestrzegam przed optymistycznym zastosowaniem 17-proc. PIT – nieprawidłowo naliczona zaliczka to zaległość podatkowa i konieczność zapłaty odsetek" – dodał radca prawny Marcin Borkowski.

"Rzeczpospolita" zastanawia się "skąd się fiskusowi wzięło 17,75 proc.?". Jak czytamy, "to średnia za cały rok (obniżka jest tylko na ostatni kwartał, a do końca września mamy 18-proc. PIT)".

"Stawkę 17,75 proc. przedsiębiorca musi więc zastosować nie tylko przy zaliczkach, ale i w zeznaniu rocznym" – wytłumaczył Marcin Borkowski.

"Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że w podobny sposób muszą się rozliczyć osoby zarabiające na wynajmie, które płacą podatek według skali. Trochę inaczej jest u pracowników" - napisała gazeta.

"Z październikowego wynagrodzenia pracodawca potrąci im zaliczkę na PIT w wysokości tylko 17 proc. Ale w zeznaniu rocznym także muszą zastosować stawkę 17,75 proc." – wyjaśnił doradca podatkowy Szymon Krawczyk.

"Z pełnej ulgi podatnicy skorzystają dopiero w przyszłym roku. Oczywiście tylko ci, którzy mają roczne dochody do 85 528 zł. Zarabiający więcej zostają na 32-proc. stawce. Z obniżki skorzystają pracownicy, zleceniobiorcy, zatrudnieni na umowie o dzieło, emeryci, renciści i przedsiębiorcy (oprócz tych, którzy wybrali stawkę liniową albo ryczałt)" - czytamy. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ wj/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 16 grzegorzkubik

Burza w szklance wody ! Jasne jest, że skoro za 9 m-cy jest 18% a za 3 miesiące 17% to średnia ZA CAŁY ROK PODATKOWY wychodzi 17,75%. Od nowego roku będzie 17% i ja się pytam czy PO obniżyła jakikolwiek podatek bo że podwyższał to wiemy. Mieli 8 lat. Czas ich zaorać 13 października. Lepszy PIS w garści niż PO jako iluzjonista.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 edwarddantes

Bardzo cenię sobie portal bankier.pl za rzetelność, ale ten artykół niestety odbiega od tego standardu. To jak twiedzenie do kolegi z pracy, "oj nie, nie dostałeś 10% podwyżki zarobków, bo przy 10% wiecej od tego miesiaca twoja srednia płaca za cały ten rok jest mniejsza!"

! Odpowiedz
24 11 staryznajomy

Ziemniaki 4 zl za kilogram tyle co za pomarancze, pietruszka ponad 20 zl. Niektóre ceny wyzsze o 200% i wiecej niz za PO. Wystarcza wam te 500 + bo chuba nie hahaha zostaje wam wiecej w portfelu na koniec miesiaca ?

! Odpowiedz
2 12 grzegorzkubik

Gdzie ty tą pietruszkę kupujesz?:)

! Odpowiedz
25 20 zybi-m

Nie no lepiej ulge zamrozic na wiele lat i nic nie robic tak jak za czasow POPSL to bylo zdecydowanie lepsze ...ach niech te czasy wroca i na Vacie szlo zarobic i takich innych przekretach jak sie bylo dobrze poinformowanym.
..oj boli ze sie juz nie da sie tak latwo tej cytrynki wyciskac, ktorej na imie Polska

! Odpowiedz
96 71 grzegorzkubik

Coś robią i to przynosi efekty. Opozycja znów straszy PIS-owska dyktaturą i fajnie. Mnie i wielu Polaków to śmieszy a 13 października mocno przywalimy w PO i koalicjantów.

! Odpowiedz
24 31 carlito1

weź sobie policz jak "gruba kasa Ci zostanie w portfelu dzięki sprytnemu zabiegowi propagandowemu pis.... możesz do obliczeń przyjąć wypłatę 7 125zł/msc. netto (później jest 32%......)

! Odpowiedz
29 14 szlachta-nie-pracuje odpowiada carlito1

zostanie prawie nic nie zostanie jak doliczyć inne podatki pisokosmołomców trzeba głosować na konfederację i emigrować z PL bo nie wierzę żeby w tym społeczeństwie wolnorynkowcy mieli więcej niż 3,4 % jak wybieram Emiraty Arabskie podatek od zysków kapitałowych 0%

! Odpowiedz
12 4 grzegorzkubik odpowiada szlachta-nie-pracuje

Konfederacja niech przestanie rzucać się na PIS bo nic nie osiągnie.

! Odpowiedz
3 8 po_co odpowiada szlachta-nie-pracuje

W Emiratach nigdy nie osiągniesz pozycji finansowej na której Ci zależy. Jako obcy będziesz musiał pilnować swojej pracy inaczej dostaniesz 30 dni na posprzątanie swojego życia w ich kraju i wyjazd.
Będziesz też musiał pracować do końca życia, bo nigdy nie załapiesz się na obywatelstwo co skutkuje powyższymi warunkami, nawet jak masz pieniądze ale nie masz pracy nie będziesz mógł tam przebywać dłużej niż pozwala Ci na to wiza turystyczna.

Możesz też zapomnieć o własnym, kontrolowanym przez siebie biznesie. Bo jak już zaczniesz osiągać jakieś sukcesy to na stanowiskach kierowniczych będziesz musiał obsadzać Arabów, a sam utrzymasz się na rynku tylko jeżeli w porę założysz spółkę i główną siedzibę umieścisz poza EA.

Nie zdziw się też jak twoi pracownicy będą przez 28 dni w miesiącu rozmawiać tylko i wyłącznie o swoich rodzinach, nie wykonując przy tym żadnej pracy - mówię oczywiście o obywatelach, nie o obcym narybku który zatrudnisz do sprzątania podłogi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.