REKLAMA

Newag istotnie poprawi wyniki w 2017 r.; w dwa lata wyda na inwestycje 60-70 mln zł (wywiad)

2016-12-01 10:49
publikacja
2016-12-01 10:49

Newag, producent taboru kolejowego, szacuje, że w ciągu dwóch lat kosztem 60-70 mln zł zakończy pozostałe inwestycje w zakładzie produkcyjnym w Nowym Sączu. Zbigniew Jakubas, akcjonariusz spółki, zapowiada znaczącą poprawę wyników w 2017 r. Będzie optował za wypłatą wyższej dywidendy za ten rok niż za 2015 r.

"Aktualny portfel zamówień Newagu na 2017 r. wynosi ok. 700 mln zł i jest o ok. 200 mln zł większy od tegorocznego. Spodziewamy się jeszcze w 2016 r. rozstrzygnięcia dwóch kolejnych przetargów. Z kolei w 2017 r. ogłoszone zostaną przetargi o wartości kilku miliardów złotych" - powiedział PAP Jakubas.

Dodał, że do 2022 r., według szacunków rynkowych, wartość zamówień w branży może sięgnąć 11 mld zł.

"Polscy producenci przez najbliższych sześć lat nie powinni narzekać na brak pracy" - poinformował.

Portfel zamówień Newagu w tej chwili jest wypełniony w 80 proc.

"Na lata 2018-2022 również mamy sporo zleceń. Nasze główne produkty to EZT-y (elektryczne zespoły trakcyjne - PAP) i tramwaje. Jeśli chodzi o EZT, mamy 75 proc. udziałów w rynku. Co do tramwajów, jesteśmy na początkowym etapie zagospodarowywania rynku" - informuje inwestor.

"Startowaliśmy w Krakowie na dostawy tramwajów wraz z Bombardierem. Ze względu na stosowane przez naszego partnera elementy wysokiej jakości, cena pojazdu była stosunkowo wysoka. Będziemy zgłaszać się do przetargów również w innych miastach. Planujemy ubiegać po zlecenia z partnerami, których będziemy dobierać w zależności od specyfiki zamówień" - dodał.

Większość przyszłorocznych zamówień, wartych w sumie 700 mln zł, pochodzi z rynku krajowego, jedynie niewielka ich część ma być realizowana we Włoszech (kontrakt włoski Newagu został w większości wliczony w tegoroczne przychody, jedynie ok. 30 proc. jego wartości przypada na 2017 rok).

W grudniu zeszłego roku Newag podpisał z włoską Ferrovie Del Sud Est E Servizi Automobilistici umowę ramową na dostawy do 15 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość zamówień udzielonych na podstawie umowy ramowej może wynieść maksymalnie 60,5 mln euro netto (ok. 262,9 mln zł). Zawarł też wówczas pierwszą umowę wykonawczą na dostawę pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych o wartości 20,2 mln euro.

Jakubas poinformował, że pozyskanie z rynków kolejnych zleceń o wartości 200-300 mln zł oznaczać będzie pełne zakontraktowanie na przyszły rok.

"To stawiałoby nas w bardzo komfortowej sytuacji" - powiedział.

Spółka przygotowuje się do szerszego wyjścia ze sprzedażą za granicę. Jakubas ocenia, że to dobry moment na przygotowania, bowiem na rynku krajowym przez sześć najbliższych lat będzie bardzo dużo pracy.

Newag duże nadzieje wiąże z rynkiem niemieckim. Jest to rynek bardzo wymagający, aby uzyskać do niego dostęp konieczne jest spełnienie wyśrubowanych norm technicznych.

"Zakładamy, że do połowy 2017 r., dostaniemy niemiecki certyfikat dla naszego zakładu produkcyjnego. Następnie czeka nas homologacja pojazdu, co potrwa prawdopodobnie do połowy 2018 roku. Będziemy więc gotowi do uruchomienia sprzedaży na tamtym rynku w 2018-2019 r." - ocenia Jakubas.

"Interesują nas również takie kraje jak Holandia, Włochy, Belgia. W krótkim czasie najbardziej perspektywicznymi rynkami zagranicznymi będą Włochy, a także Bułgaria i inne kraje, do których zamierzamy dostarczać pociągi metra w partnerstwie z Siemensem. Mamy z Siemensem porozumienie o współpracy, zarezerwowaliśmy część mocy produkcyjnych pod kontrakty z tym partnerem" - dodał.

Moce produkcyjne w Newagu są wykorzystane niemal w stu procentach. Spółka zapewnia jednak, że może bezinwestycyjnie zwiększyć produkcję, wprowadzając drugą zmianę.

W przyszłym roku zainwestuje ok. 30 mln zł, w większości w maszyny. Kwota ta nie obejmuje wydatków na badania i rozwój, które rokrocznie wynoszą w Newagu ok. 20-30 mln zł.

"W ciągu dwóch lat, kosztem 60-70 mln zł, powinniśmy zakończyć pozostałe inwestycje w zakładzie produkcyjnym w Nowym Sączu" - szacuje Jakubas.

Inwestor ocenia, że bieżący rok był dla Newagu trudny ze względu na brak wystarczającej ilości zamówień. Do tego rentowność kontraktów nie była najwyższa. Jednak czwarty kwartał będzie bardzo dobry, najlepszy w tym roku.

"W tym okresie spłynie do firmy sporo gotówki z realizowanych kontraktów. W grudniu realizowana będzie duża część płatności, w tym od Włochów. Liczymy, że sporo uda nam się nadrobić. Nie zakładamy straty w 2016 roku" - powiedział Jakubas.

"Rok 2017 z całą pewnością przyniesie znaczącą poprawę wyników" - dodał.

Po trzech kwartałach 2016 r. przychody Newagu spadły do 338,2 mln zł z 582,6 mln zł przed rokiem, a EBITDA do 14,5 mln zł z 37,4 mln zł. Wynik operacyjny wyniósł minus 7,1 mln zł wobec 19,9 mln zł zysku EBITDA rok wcześniej. Z kolei na poziomie wyniku netto grupa zanotowała stratę w wysokości 4,6 mln zł wobec ponad 9 mln zł zysku po dziewięciu miesiącach 2015 r.

Zbigniew Jakubas posiada ok. 40 proc. papierów Newagu.

"Nie zamierzam sprzedawać akcji firmy" - zapewnia.

"W ostatnim czasie sprzedałem 2 proc., część akcji odkupiłem" - dodaje.

Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia Newagu, dywidenda za 2015 rok wyniosła 22,5 mln zł, co dało 0,5 zł na akcję. Zarząd rekomendował wcześniej wypłatę dywidendy na poziomie 1 zł.

"Jako inwestor będę optował za wypłatą wyższej dywidendy za 2016 rok niż za 2015 rok" - zapowiada Jakubas.

Monika Borkowska (PAP)

morb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~456
no przecie 4Q miał być tlusty
~asas
Z czego będzie ta dywidenda za 2016 rok ? Z zerowych zysków netto ?
~PPP
Z redukcji o 50% dywidendy za rok 2015.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki