REKLAMA

Polska wyludnia się od Łodzi

2019-10-28 13:30
publikacja
2019-10-28 13:30

W latach 2004-19 tylko w 10 z 66 największych polskich miast wzrosła liczba mieszkańców. Najbardziej zwiększyła się populacja Warszawy, a najmocniej wyludniła się Łódź - wynika z obliczeń Bankier.pl na podstawie szacunków GUS. Wśród 5 największych miast w Polsce pod względem liczby ludności znalazły się również Kraków, Wrocław i Poznań.

fot. / / Bankier.pl

Na koniec 2003 r. w Polsce było 40 miast, w których mieszkało ponad 100 tys. osób - wskazują obliczenia Bankier.pl na podstawie szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Do połowy 2019 r. liczba ta skurczyła się do 38 - z grona wypadły Grudziądz i Legnica.

Spośród 66 miast na prawach powiatu najmocniej spadła liczba mieszkańców Łodzi (-96 450), Poznania (-38 323) oraz Sosnowca (-28 868). Najwięcej mieszkańców zyskały z kolei: Warszawa (93 762), Rzeszów (35 798) oraz Zielona Góra (22 144).

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

W ujęciu procentowym na podium stanęły te same miasta: Rzeszów (22,5 proc.), Zielona Góra (18,65 proc.) i Warszawa (5,55 proc.). Dobry wynik wicelidera to efekt przyłączenia do miasta gminy Zielona Góra w 2015 r.

Po drugiej stronie rankingu znalazły się Bytom (-13,13 proc.), Sopot (-12,65 proc.) i Sosnowiec (-12,55 proc.). Warto również wspomnieć Wałbrzych, który od 2003 r. utracił status miasta na prawach powiatu, a odzyskał je w 2013 r. Od końca 2002 r. do połowy 2019 r. liczba ludności Wałbrzycha skurczyła się o 13,74 proc.

Zmiana liczby ludności polskich miast na prawach powiatu w latach 2003-19 [proc.]

Łącznie w okresie 2003-19 największe polskie miasta wyludniły się o ponad 400 tys. osób. Największe spadki notowano w latach 2004-2007 oraz 2011 i 2013.

10 największych miast Polski pod względem ludności

Najludniejszym miastem w Polsce pozostała Warszawa, którą w połowie tego roku zamieszkiwało ponad 1,78 mln osób. Od 2007 r. drugi stopień podium okupuje Kraków (prawie 775 tys. mieszkańców), trzecia jest natomiast Łódź (ponad 682 tys.). Pierwszą dziesiątkę zamyka Białystok z niemal 300 tys. mieszkańców.

10 największych miast Polski pod względem ludności
1. Warszawa 1 783 321
2. Kraków 774 839
3. Łódź 682 679
4. Wrocław 641 607
5. Poznań 535 802
6. Gdańsk 468 158
7. Szczecin 402 067
8. Bydgoszcz 349 021
9. Lublin 339 770
10. Białystok 297 356
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych GUS

GUS szacuje liczbę ludności miast na podstawie spisów powszechnych, a następnie uwzględnia dane o urodzeniach i zgonach, a także migracjach: zagranicznych i krajowych. Do ludności danej gminy zalicza się osoby tam mieszkające (przebywające) przez okres co najmniej 3 miesięcy (zameldowane i niezameldowane), a także stałych mieszkańców Polski przebywających czasowo za granicą (bez względu na okres ich nieobecności). Do ludności gminy nie są za to zaliczani imigranci przebywający w Polsce czasowo. GUS zaznacza, że nie uwzględnia migracji nielegalnych i nieudokumentowanych, a o te ostatnie wszak nietrudno, jako że Polska jest krajem Unii Europejskiej.

Poza tym powyższe szacunki dot. obszarów miast na prawach powiatu - nie uwzględniają zatem osób, które wyprowadziły się na tereny podmiejskie, należące już do innego powiatu, lecz wciąż np. w nim pracują.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (53)

dodaj komentarz
lodzianin38-odurodzenia
Halo, kilka osób mądrze gada, a kilka farmazony jakieś z opowieści dawnych tubylców łódzkich.
Mieszkam w mieście od urodzenia i od kilku lat, rozwijamy się najszybciej gospodarczo ze wszystkich miast Polski poza Warszawą i Gdańskiem.

Gdzie się nie ruszę Suv na Suv-ie pogina (których nie ma nawet w Portugalii czy Hiszpanii
Halo, kilka osób mądrze gada, a kilka farmazony jakieś z opowieści dawnych tubylców łódzkich.
Mieszkam w mieście od urodzenia i od kilku lat, rozwijamy się najszybciej gospodarczo ze wszystkich miast Polski poza Warszawą i Gdańskiem.

Gdzie się nie ruszę Suv na Suv-ie pogina (których nie ma nawet w Portugalii czy Hiszpanii za dużo podobno dla porównania) to po pierwsze primo, po drugie primo - ludność Nam ciągle spada, a korki według Tom Toma są największe oczywiście w centrum Polski - Łodzi (proszę sobie wygooglać) - pewnie wiele osób tak dojeżdża do pracy, ludzie w Łodzi mają po kilka drogich aut na rodzinę.

Wszystko się zmienia od czasów przecięcia dwóch głównych autostrad Polski A1 z A2 prawie w sercu Łodzi xd, po kolejne primo mamy najdroższy dworzec kolejowy w całej Europie który kosztowałdwa miliardy złotych xd - fabryczny proszę sobie wygooglac, po kolejne primo mamy najwięcej zieleni poza Poznaniem w granicach miast spośród dużych miast proszę sobie ten ranking też wygooglać xd, po kolejne primo zaczynamy mega Quasi metro - najwiekszy dotad budowany tunel tak gleboko pod ziemia na glebokosci 30 metrow pod wzgledem o srednicy tunelu - bagatela 13,5 metra i dlugosci 8 km, gdzie metra warszawskie maja takie tuneliki malutkie knypki po 6 metrow srednicy ha hah ha ha xd xd, po kolejne primo mamy mieszkania w ciagu 5 lat wzrosły dokladnie bagatela dwukrotnie !!!!!!!!! Wiec Ci co tu daja komentarze to urwali sie z choinki czy co???? po ostatnie primo najprawdopodobniej racje ma jedna osoba tu bardzo trafionym kom. ze prawdop. duzo ludzi w Łodzi sie bardzo bachapalo kapusty i salaty i buduja sie na wsiach dlatego ubytek ludnosci, po kolejne primo setki nowych blokow powstaje jak grzyby po deszczu? dalej mam opowiadac????????????
dave202
Łódź to niestety miasto o bardzo niskim poziomie życia. Znacznie odstaje od większość Polski.
I własnie z tego - i tylko z tego powodu jest w ciemnej dupie. Otóż tragizm tej miejscowości polega na tym, że ten kto się dorobi natychmiast chce stamtąd się wyprowadzić! Bo nie chce mieszkać w czymś tak zaniedbanym i obskurnym. Stąd
Łódź to niestety miasto o bardzo niskim poziomie życia. Znacznie odstaje od większość Polski.
I własnie z tego - i tylko z tego powodu jest w ciemnej dupie. Otóż tragizm tej miejscowości polega na tym, że ten kto się dorobi natychmiast chce stamtąd się wyprowadzić! Bo nie chce mieszkać w czymś tak zaniedbanym i obskurnym. Stąd od lat trwa masowa emigracja z Łodzi do małych miasteczek oraz głównie wsi w województwie łodzkim gdzie jak grzyby po deszczu rosną nowe, piękne domy. Spirala się nakręca z roku na rok. Ludzie tym bardziej patrzą z pogardą na zycie w Łodzi widząc że wystarczy wyjechać te 10 km za miasto i można zyć na nieporównywalnie wyższym poziomie. Wątpię by ktoś ten proces mógl powstrzymać. Łodz nie ma jakości.
1as
Najbardziej patologiczne miasta to Łódź i Sosnowiec.
Statystyka wyludnień tylko to potwierdza.
etre
Tam gdzie niszczy się miejsca pracy tam się wyludnia, naturalna kolej rzeczy. Łódź żyje głównie z tekstyliów, a nierówna konkurencja z Turcji, Bangladeszu itp zabija to miasto.
1as
Łódź od dawna już tylko handluje chińszczyzną.
infinum
nierówna bo? są tańsi i lepiej odpowiadają na podszeby konsumenta? Rozwiń na czym polega ta nierówność.
jendreka
Tam gdzie dobrobyt, tam sierodza dzieci. Ale, dobrobyt to nie tylko kasa.
silvio_gesell
Tam gdzie jest bieda, tam się rodzą dzieci. Ale bieda to nie tylko brak kasy.
jendreka
Przepraszam ale gdzie moj komentaz, znow komos niepasowal. Sprobujejeszcze raz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki