REKLAMA

Polska w połowie stawki krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

2020-02-26 17:14
publikacja
2020-02-26 17:14
fot. Robert Neumann / FORUM

Według badaczy, którzy porównali jakość powietrza w 5 tys. miast świata, najbardziej zanieczyszczonym regionem jest Azja Południowa. Najgorsze powietrze jest w Bangladeszu i Pakistanie, a wśród stolic - w Delhi i Dakce. Indie i Pakistan poprawiły jednak jakość powietrza.

Najnowszy raport jakości powietrza za 2019 rok opracowany przez firmę IQAir Group i organizację Greenpeace [PDF], porównał dane ze stacji pomiarowych mierzących poziom drobinek pyłu o średnicy 2,5 mikronów (PM2,5), które przez płuca mogą przedostać się do krwiobiegu człowieka.

/ IQAir Group i Greenpeace

„Wdychane przez nas drobinki o średnicy 2,5 mikrona są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dla porównania włos ludzki ma ok. 60 mikronów średnicy” - tłumaczy w rozmowie z PAP dr Vivek Banarjee zajmujący się chorobami płuc w Kalkucie.

Według raportu w pierwszej piątce krajów świata z najgorszym powietrzem znalazły się trzy państwa z Azji Południowej. Pierwsze miejsce zajął Bangladesz ze wskaźnikiem PM2,5 na poziomie 83,3, a drugie Pakistan (65,8). Na piątej pozycji są Indie (58,1). Polska ze wskaźnikiem 18,7 znalazła się na 53. pozycji w rankingu 98 państw.

/ IQAir Group i Greenpeace

Poziom drobinek powyżej 55,5 jest uważany za niezdrowy i zwiększający ryzyko wystąpienia chorób serca i płuc. „Wartości powyżej 150 są już bardzo niezdrowe, przy 250 nie wolno wychodzić z domu” - powiedział Banarjee.

/ IQAir Group i Greenpeace

Spośród 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, 27 znajduje się w Azji Południowej, a 21 - w Indiach. Najbardziej zanieczyszczoną stolicą jest Delhi, ze wskaźnikiem drobinek 98,6.

„Nie dziwię się, że Delhi jest numerem jeden. Kiedy tu przyjechałem z mojej zielonej Kerali, od razu zacząłem się dusić” - powiedział PAP Tushar Nair, który od kilku lat mieszka w stolicy Indii. „Przestałem grać w piłkę na zewnątrz, uprawiać sport, bo się po prostu nie da” - dodaje 30-letni mężczyzna.

Smogiem zainteresował się w 2015 roku Delhijski Wysoki Sąd. „Ponad połowa dzieci w stolicy kraju cierpi z powodu chorób układu oddechowego. To jest niedopuszczalne” - uznali sędziowie Badar Durrez Ahmed i Sanjeev Sachdeva, których orzeczenie przytacza dziennik „The Economic Times".

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacują, że zły stan powietrza w Delhi zabiera mieszkańcom średnio trzy lata życia. Kiepskie powietrze przyczynia się do 7 mln przedwczesnych zgonów na świecie, a w samych Indiach umiera z tego powodu 1,6 mln osób. W czerwcu 2019 roku indyjski minister środowiska Prakash Javadekar na konferencji ekologicznej przekonywał, że poprawia się jakość powietrza w Delhi. Rzeczywiście, w porównaniu z 2018 rokiem wszystkie miasta, z wyjątkiem Nagpuru w centralnych Indiach, zredukowały zanieczyszczenie średnio o 20 proc. Poprawa jest konsekwencją wprowadzonego w 2019 roku Narodowego Programu Czystego Powietrza.

Wciąż jednak delhijczycy spędzają ok. 60 proc. roku, wdychając niezdrowe lub bardzo niezdrowe i szkodliwe powietrze. Najgorsze wskaźniki - powyżej 191 - notuje stolica Indii w listopadzie, grudniu i styczniu.

Poprawia się też jakość powietrza w Pakistanie, chociaż poziom zanieczyszczeń wciąż jest tam dziesięciokrotnie wyższy niż limity WHO. W tym kraju wciąż za 22 proc. przedwczesnych zgonów odpowiada złe powietrze.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ kib/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
mariokrk
Do potiomkin: kłamiesz.
Jakbyś mieszkał w Sosnowcu wyznawco dobrej zmiany to byś wiedział że to nie żaden Śląsk tylko Zagłębie. To po pierwsze.
Właśnie teraz o godzinie 22:30 stacje pomiarowe na Airly pokazują w Sosnowcu przekroczenie norm PM 2.5 od 251% do 290%. A to po drugie.
piterro1980
Proszę , proszę. Dzisiaj pojawiły się nawet jakieś mapki , jakieś zestawienia. Dobrze kochani ,,bankierzy'' w końcu ktoś się wziął do roboty.Tylko że te zestawienie trochę nie odzwierciedla stanu faktycznego co do czystości powietrza. Np taka Rosja. Największy kraj na świecie, w sensie o największej powierzchni.Proszę , proszę. Dzisiaj pojawiły się nawet jakieś mapki , jakieś zestawienia. Dobrze kochani ,,bankierzy'' w końcu ktoś się wziął do roboty.Tylko że te zestawienie trochę nie odzwierciedla stanu faktycznego co do czystości powietrza. Np taka Rosja. Największy kraj na świecie, w sensie o największej powierzchni. Nie dziwota więc że ma wskaźnik 9,9. Tak się jednak składa że w uprzemysłowionych ośrodkach ten wskaźnik to zapewne jakieś 80-90 a na Syberii 5?Rosja to 4 kraj na świecie pod względem emisji CO2-1693 milionów ton w roku 2017 (źródło Bankier; https://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-kraje-emituja-najwiecej-CO2-Polska-poza-dwudziestka-7631514.html) Podobnie drugi kraj na świecie pod względem powierzchni, Kanada.Dziesiąty pod względem emisji CO2. Ja wiem że czasem te smrody z wiatrem zawędrują do ,,sąsiada''
i dlatego poziom zanieczyszczenia może być w danym miejscu trochę niższy.. I tak dochodzimy według zestawienia do Niemiec.Swąd z elektrociepłowni i fabryk przy granicy wschodniej wędruje do Polski i do Czech z wiatrem no ale wskaźniki Niemcy mają dobre. Pozostaje nam modlić się o silniejsze wiatry. W takim wietrznym środowisku co prawda nie jednemu dach z chałupy porwie ale przynajmniej smrodki przewieje a i wiatrownie będą alternatywą dla elektrociepłowni opalanych paliwami kopalnymi.
potiomkin
Wg europejskiej propagandy mamy najbrudniejsze powietrze. A tutaj proszę, mamy nie gorsze od Francji albo Włoch. Mieszkam na Śląsku, w Sosnowcu, który jest podobno bardzo zanieczyszczony. Nigdy nie odczułem jednak smogu, powietrze jest rześkie i krystaliczne.
jarekzbyszek
To się obudź i wyjdź z domu.
1as
Biednemu zawsze pył w oczy...tania produkcja, najbardziej uciążliwy przemysł itd.
antek10
Wg zakłamanego Polsatu jest "zielono"
dominick1982
Zaraz, nie widzę tutaj pozycji US of America...
piterro1980
Zero źródeł ani żadnej tabelki porównawczej. Szkoda czasu na taki materiał. Artykuł pisany na kolanie , żenada.
mbanny
Pełna zgoda. Mnie np. zaciekawiło gdzie jest najczyściej, ale oczywiście brak tu takiej informacji.
mbanny odpowiada mbanny
EDIT: admin dodał tabelki, więc zwracam honor

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki