Polska w połowie stawki krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Według badaczy, którzy porównali jakość powietrza w 5 tys. miast świata, najbardziej zanieczyszczonym regionem jest Azja Południowa. Najgorsze powietrze jest w Bangladeszu i Pakistanie, a wśród stolic - w Delhi i Dakce. Indie i Pakistan poprawiły jednak jakość powietrza.

Najnowszy raport jakości powietrza za 2019 rok opracowany przez firmę IQAir Group i organizację Greenpeace [PDF], porównał dane ze stacji pomiarowych mierzących poziom drobinek pyłu o średnicy 2,5 mikronów (PM2,5), które przez płuca mogą przedostać się do krwiobiegu człowieka.

(IQAir Group i Greenpeace)

„Wdychane przez nas drobinki o średnicy 2,5 mikrona są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dla porównania włos ludzki ma ok. 60 mikronów średnicy” - tłumaczy w rozmowie z PAP dr Vivek Banarjee zajmujący się chorobami płuc w Kalkucie.

Według raportu w pierwszej piątce krajów świata z najgorszym powietrzem znalazły się trzy państwa z Azji Południowej. Pierwsze miejsce zajął Bangladesz ze wskaźnikiem PM2,5 na poziomie 83,3, a drugie Pakistan (65,8). Na piątej pozycji są Indie (58,1). Polska ze wskaźnikiem 18,7 znalazła się na 53. pozycji w rankingu 98 państw.

(IQAir Group i Greenpeace)

Poziom drobinek powyżej 55,5 jest uważany za niezdrowy i zwiększający ryzyko wystąpienia chorób serca i płuc. „Wartości powyżej 150 są już bardzo niezdrowe, przy 250 nie wolno wychodzić z domu” - powiedział Banarjee.

(IQAir Group i Greenpeace)

Spośród 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, 27 znajduje się w Azji Południowej, a 21 - w Indiach. Najbardziej zanieczyszczoną stolicą jest Delhi, ze wskaźnikiem drobinek 98,6.

„Nie dziwię się, że Delhi jest numerem jeden. Kiedy tu przyjechałem z mojej zielonej Kerali, od razu zacząłem się dusić” - powiedział PAP Tushar Nair, który od kilku lat mieszka w stolicy Indii. „Przestałem grać w piłkę na zewnątrz, uprawiać sport, bo się po prostu nie da” - dodaje 30-letni mężczyzna.

Smogiem zainteresował się w 2015 roku Delhijski Wysoki Sąd. „Ponad połowa dzieci w stolicy kraju cierpi z powodu chorób układu oddechowego. To jest niedopuszczalne” - uznali sędziowie Badar Durrez Ahmed i Sanjeev Sachdeva, których orzeczenie przytacza dziennik „The Economic Times".

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacują, że zły stan powietrza w Delhi zabiera mieszkańcom średnio trzy lata życia. Kiepskie powietrze przyczynia się do 7 mln przedwczesnych zgonów na świecie, a w samych Indiach umiera z tego powodu 1,6 mln osób. W czerwcu 2019 roku indyjski minister środowiska Prakash Javadekar na konferencji ekologicznej przekonywał, że poprawia się jakość powietrza w Delhi. Rzeczywiście, w porównaniu z 2018 rokiem wszystkie miasta, z wyjątkiem Nagpuru w centralnych Indiach, zredukowały zanieczyszczenie średnio o 20 proc. Poprawa jest konsekwencją wprowadzonego w 2019 roku Narodowego Programu Czystego Powietrza.

Wciąż jednak delhijczycy spędzają ok. 60 proc. roku, wdychając niezdrowe lub bardzo niezdrowe i szkodliwe powietrze. Najgorsze wskaźniki - powyżej 191 - notuje stolica Indii w listopadzie, grudniu i styczniu.

Poprawia się też jakość powietrza w Pakistanie, chociaż poziom zanieczyszczeń wciąż jest tam dziesięciokrotnie wyższy niż limity WHO. W tym kraju wciąż za 22 proc. przedwczesnych zgonów odpowiada złe powietrze.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ kib/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 mariokrk

Do potiomkin: kłamiesz.
Jakbyś mieszkał w Sosnowcu wyznawco dobrej zmiany to byś wiedział że to nie żaden Śląsk tylko Zagłębie. To po pierwsze.
Właśnie teraz o godzinie 22:30 stacje pomiarowe na Airly pokazują w Sosnowcu przekroczenie norm PM 2.5 od 251% do 290%. A to po drugie.

! Odpowiedz
1 1 piterro1980

Proszę , proszę. Dzisiaj pojawiły się nawet jakieś mapki , jakieś zestawienia. Dobrze kochani ,,bankierzy'' w końcu ktoś się wziął do roboty.Tylko że te zestawienie trochę nie odzwierciedla stanu faktycznego co do czystości powietrza. Np taka Rosja. Największy kraj na świecie, w sensie o największej powierzchni. Nie dziwota więc że ma wskaźnik 9,9. Tak się jednak składa że w uprzemysłowionych ośrodkach ten wskaźnik to zapewne jakieś 80-90 a na Syberii 5?Rosja to 4 kraj na świecie pod względem emisji CO2-1693 milionów ton w roku 2017 (źródło Bankier; https://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-kraje-emituja-najwiecej-CO2-Polska-poza-dwudziestka-7631514.html) Podobnie drugi kraj na świecie pod względem powierzchni, Kanada.Dziesiąty pod względem emisji CO2. Ja wiem że czasem te smrody z wiatrem zawędrują do ,,sąsiada''
i dlatego poziom zanieczyszczenia może być w danym miejscu trochę niższy.. I tak dochodzimy według zestawienia do Niemiec.Swąd z elektrociepłowni i fabryk przy granicy wschodniej wędruje do Polski i do Czech z wiatrem no ale wskaźniki Niemcy mają dobre. Pozostaje nam modlić się o silniejsze wiatry. W takim wietrznym środowisku co prawda nie jednemu dach z chałupy porwie ale przynajmniej smrodki przewieje a i wiatrownie będą alternatywą dla elektrociepłowni opalanych paliwami kopalnymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 12 potiomkin

Wg europejskiej propagandy mamy najbrudniejsze powietrze. A tutaj proszę, mamy nie gorsze od Francji albo Włoch. Mieszkam na Śląsku, w Sosnowcu, który jest podobno bardzo zanieczyszczony. Nigdy nie odczułem jednak smogu, powietrze jest rześkie i krystaliczne.

! Odpowiedz
16 7 jarekzbyszek

To się obudź i wyjdź z domu.

! Odpowiedz
0 3 1as

Biednemu zawsze pył w oczy...tania produkcja, najbardziej uciążliwy przemysł itd.

! Odpowiedz
10 4 antek10

Wg zakłamanego Polsatu jest "zielono"

! Odpowiedz
11 1 dominick1982

Zaraz, nie widzę tutaj pozycji US of America...

! Odpowiedz
3 24 piterro1980

Zero źródeł ani żadnej tabelki porównawczej. Szkoda czasu na taki materiał. Artykuł pisany na kolanie , żenada.

! Odpowiedz
6 2 mbanny

Pełna zgoda. Mnie np. zaciekawiło gdzie jest najczyściej, ale oczywiście brak tu takiej informacji.

! Odpowiedz
4 5 mbanny odpowiada mbanny

EDIT: admin dodał tabelki, więc zwracam honor

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne