REKLAMA

Najbliżej budowy elektrowni jądrowych w Polsce są Amerykanie

2021-04-06 07:23
publikacja
2021-04-06 07:23
Najbliżej budowy elektrowni jądrowych w Polsce są Amerykanie
Najbliżej budowy elektrowni jądrowych w Polsce są Amerykanie
/ Wikimedia Commons

Mimo zachęt Francji i Korei Południowej najbliżej budowy elektrowni jądrowych w Polsce są Amerykanie; podpisanie umowy możliwe już za niespełna dwa lata – napisał we wtorkowym materiale "Jeśli atom, to z USA?" "Dziennik Gazeta Prawna".

Według "DGP" "polski rząd przyciśnięty do muru unijnym Zielonym Ładem i koniecznością odejścia od węgla jest coraz bardziej zdeterminowany w sprawie budowy elektrowni jądrowych".

Gazeta przypomina, że tuż przed ubiegłorocznymi wyborami w USA Warszawa podpisała z administracją Donalda Trumpa międzyrządową umowę, na mocy której strona amerykańska miała w ciągu 1,5 roku od ratyfikacji dokumentu przygotować ofertę na realizację atomu w Polsce.

"Choć ratyfikacja opóźniła się i nastąpiła dopiero pod koniec lutego, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przekonuje w wywiadzie dla "DGP", że nie ma to wpływu na przewidywaną datę oddania do użytku pierwszego reaktora w Polsce" - podkreślił dziennik.

Gazeta przypomniała, że rządowe plany zakładają budowę sześciu reaktorów, a pierwszy miałby zostać uruchomiony w 2033 r.

"Według Naimskiego, jeżeli Polska wybierze ofertę Amerykanów, kontrakt mógłby być podpisany w ciągu niespełna dwóch lat" - napisał wtorkowy "DGP". Zaznacza jednak, że złożenie swojej oferty zapowiadają Francuzi, taką możliwość sygnalizowała również Korea Południowa.

"Naimski zastrzega, że oferta z USA nie przesądza wyboru technologii dla polskich elektrowni jądrowych i że musimy omówić warunki jej wyboru z Komisją Europejską. Wskazuje jednak, że to Westinghouse dysponuje sprawdzoną i działającą technologią, która będzie mogła być przeniesiona do Polski +bez zmian+" - relacjonuje pismo.

Odnosząc się do Francji min. Naimski mówi, że Warszawa zdaje sobie sprawę, że to silny przemysł w Europie. Jednakże zauważa, że gdyby francuski dostawca reaktorów EDF miał budować kolejne reaktory u siebie, finalizować dwa w Wielkiej Brytanii, a także wziąć się do budowy sześciu planowanych w naszym kraju, to on byłby "ostrożny co do możliwości dotrzymania terminów".

Naimski pytany o Koreańczyków, wskazuje, że ich technologia opiera się na rozwiązaniach Westinghouse’a i jej użycie poza Koreą Południową wymaga akceptacji strony amerykańskiej - napisała wtorkowa gazeta.(PAP)

ago/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
mooooo
W roku 2017 Westinghouse ogłosiła bankructwo trzeba towarzyszom dobrze się zastanowić bo elektrownie atomowe to nie są pestki od słonecznika
darius19
jest "ajwaj_" znaczy sie jest interes Putina. Teraz w Rosji ma status jak Fuhrer w Reichu.
ajwaj_
Wszyscy maja "atoma"
niedolegi PISy z tlusta dyrekcja maja dyrekcje :)
Turcy blizej finiszu powoli, PISy blizej niczego jak zwykle
_________________
Oszczedni Turcy > Finansowanie
zapewnione jest przez inwestorów rosyjskich, z czego 93% pochodzi od spółki zależnej Rosatomu. Do 49% udziałów może
Wszyscy maja "atoma"
niedolegi PISy z tlusta dyrekcja maja dyrekcje :)
Turcy blizej finiszu powoli, PISy blizej niczego jak zwykle
_________________
Oszczedni Turcy > Finansowanie
zapewnione jest przez inwestorów rosyjskich, z czego 93% pochodzi od spółki zależnej Rosatomu. Do 49% udziałów może zostać sprzedane później innym inwestorom.[20] Potencjalnymi inwestorami są tureckie firmy Park Teknik i Elektrik Üretim.[5]

Turkish Electricity Trade and Contract Corporation (TETAS) zagwarantowała zakup 70% energii wytworzonej z dwóch pierwszych bloków oraz 30% z trzeciego i czwartego bloku w ramach 15-letniej umowy zakupu energii. Energia elektryczna będzie kupowana po cenie 12,35 centów amerykańskich za kW-h, a pozostała moc będzie sprzedawana na wolnym rynku przez producenta.[21]

Reactor data
Unit Type / Model Capacity Construction start Operation start Notes
Akkuyu 1 VVER V-509 1114 MW 3 April 2018 2023 (planned) [31]
Akkuyu 2 VVER V-509 1114 MW 26 June 2020[32] 2024 (planned) [33]
Akkuyu 3 VVER V-513 1114 MW 11 March 2021[34]
Akkuyu 4 VVER V-513 1114 MW
ajwaj_
A co z odpadami radioaktywnymi?
Pewnie na Zoliborz, co by Balbina w nocy prad oszczedzala, bedzie swiecic
________________
""Przedsiębiorstwo Państwowej Korporacji Rosatom "Stowarzyszenie produkcyjne Majak" (Ozersk, obwód czelabiński) Jest pierwszym na świecie przedsiębiorstwem, które opanowalo
A co z odpadami radioaktywnymi?
Pewnie na Zoliborz, co by Balbina w nocy prad oszczedzala, bedzie swiecic
________________
""Przedsiębiorstwo Państwowej Korporacji Rosatom "Stowarzyszenie produkcyjne Majak" (Ozersk, obwód czelabiński) Jest pierwszym na świecie przedsiębiorstwem, które opanowalo technologie przerobu zużytego paliwa jądrowego (SNF) dowolnego typu

Przerób wypalonego paliwa jądrowego jest zaawansowanym technologicznie procesem mającym na celu zminimalizowanie zagrożenia radiacyjnego wypalonego paliwa jądrowego, bezpieczne unieszkodliwienie niewykorzystanych składników, wyizolowanie użytecznych substancji oraz zapewnienie ich dalszego wykorzystania.

"Mayak" realizuje projekt mający na celu rozszerzenie zakresu przerobu SNF w firmie. W szczególności opanowano technologię ponownego przetwarzania SNF z rosyjskich reaktorów VVER-1000. Projekt ten pozwola spółce byc jedyną firmą na świecie, która może przerabiać każdy rodzaj wypalonego paliwa jądrowego, w tym wypalone paliwo jądrowe obcej konstrukcji, a także wadliwe zespoły paliwowe.

"Majak" jest pierwszym obiektem przemysłowym krajowego przemysłu jądrowego. Obecnie priorytetem Majaka jest przerób zużytego paliwa jądrowego, produkcja izotopów i sprzętu do kontroli promieniowania""
jpelerj
To już przecież rząd dawno zaklepał, w ramach opłat za przyjaźń.
zbyszek_
O! To znowu bedzie brak praworzadnosci w PRL'u wg. Unii Europ...
ajwaj_
Pozenila sie bida z nedza :)
W czasie po PISiu bedzie atom swiatowego lidera ROSATOM
35 zlecen 150 mld zlecen, wykonan w toku > wiekszosc atomówek
dzis w budowie to rosyjskie
_________________
""- Wypadek w elektrowni jądrowej Three Mile Island – wypadek jądrowy, który wydarzył się 28 marca 1979
Pozenila sie bida z nedza :)
W czasie po PISiu bedzie atom swiatowego lidera ROSATOM
35 zlecen 150 mld zlecen, wykonan w toku > wiekszosc atomówek
dzis w budowie to rosyjskie
_________________
""- Wypadek w elektrowni jądrowej Three Mile Island – wypadek jądrowy, który wydarzył się 28 marca 1979 r., kiedy to nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze (TMI-2) elektrowni jądrowej Three Mile Island, na wyspie o tej samej nazwie. Przypadek ten opisywany jest jako najpoważniejszy wypadek w Stanach Zjednoczonych w historii komercyjnych reaktorów jądrowych.
- Awaria oraz atrakcyjność ekonomiczna elektrowni na paliwa kopalne spowodowały, że
od 1979 w Stanach Zjednoczonych przez wiele lat nie rozpoczęto budowy ZADNEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nowej elektrowni jądrowej, choć zaczęło funkcjonować wiele elektrowni, których budowa rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych[1].""
gucio_222
Ajwaj, czasami masz rację ale w tym przypadku do przeginasz, Three Mile Island ma się nijak do Sachalina gdzie do dzisiaj promieniuje gleba, Czernobyla i paru innych mniejszych awarii które wyszły na jaw jak upadły sowiety. Amerykanie to upadły siódmy dystrykt izraela , ale francuskie elektrownie śmigają bez jednej awarii.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki