REKLAMA

Na Sri Lance chcą podnieść ceny prądu o 800 proc. Monopolistom jest rządowa spółka

2022-06-27 17:29
publikacja
2022-06-27 17:29
Na Sri Lance chcą podnieść ceny prądu o 800 proc. Monopolistom jest rządowa spółka
Na Sri Lance chcą podnieść ceny prądu o 800 proc. Monopolistom jest rządowa spółka
fot. huyangshu / / Shutterstock

Państwowy monopolista energetyczny Sri Lanki, który ponosi obecnie olbrzymie straty, wniósł o szokującą podwyżkę cen o ponad 800 procent dla najbiedniejszych konsumentów - informuje portal France24 za poniedziałkowym oświadczeniem komisji ds. użyteczności publicznej Sri Lanki PUCSL.

Spółka Ceylon Electricity Board (CEB) straciła 65 mld rupii (185 mln dolarów) w pierwszym kwartale roku i dąży do podwyżki o 835 proc. dla najmniejszych odbiorców energii, dofinansowywanych przez państwo - podała PUCSL.

Obecnie każdy, kto zużywa mniej niż 30 kilowatów miesięcznie, płaci 54,27 rupii (0,15 USD), które CEB chce podnieść do 507,65 rupii (1,44 USD).

"Większość domowych konsumentów nie poradzi sobie z tego typu gwałtownym wzrostem cen" - przekazał zgromadzonym dziennikarzom prezes PUCSL Janaka Ratnayake w Kolombo, byłej stolicy Sri Lanki.

"Z tego powodu zaproponowaliśmy bezpośrednie dofinansowanie ze skarbu państwa w celu ograniczenia podwyżki do mniej niż połowy tego, o co wniesiono" - wyjaśnił Ratnayake.

Jak dodał, decyzja o stawkach krajowych nie została jeszcze podjęta, ale ceny mają skoczyć w górę od 43 do 61 proc. dla konsumentów komercyjnych i przemysłowych.

Kilka miesięcy temu lankijski rząd wprowadził 13-godzinne przerwy w dostawie prądu, ale zostały one zredukowane do około 4 godzin dziennie, ponieważ deszcze wypełniły zbiorniki hydroenergetyczne.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy rząd podniósł już prawie czterokrotnie ceny oleju napędowego, a benzyny ponad dwuipółkrotnie. Sri Lanka pozostaje praktycznie bez oleju napędowego i benzyny - podkreśla France24.

Minister energetyki Kanchana Wijesekera przekazał, że nie jest w stanie powiedzieć, kiedy do kraju, który nie ma własnej ropy, dotrą dostawy. Ogłosił również w niedzielę, że przedstawiciele rządu wybierają się do Moskwy, aby zapewnić Sri Lance tańszą rosyjską ropę. Sam Wijesekera udaje się do Kataru, by negocjować ulgowe warunki importu węglowodorów.

Tymczasem delegacja Departamentu Skarbu USA i Departamentu Stanu rozpoczęła rozmowy z premierem Ranilem Wickremesinghe.

"Stany Zjednoczone zgodziły się udzielić pomocy technicznej w zarządzaniu finansowym na Sri Lance" – poinformowało w krótkim oświadczeniu biuro premiera.

Rząd Sri Lanki ogłosił niewypłacalność w kwietniu w związku z niemożliwością spłacenia 51 mld dolarów zadłużenia zagranicznego i negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym ewentualną pomoc. (PAP)

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sandman77
Pisze się: "Monopolistom jes żondowa spułka"
sandman77 odpowiada wibor3m10procent
Hyba "pszepraszam"
wibor3m10procent
Na Sru Łące chom podnieść ceny prundu o 800 procent. Monopolistom jest żądowa spułka.
tb2
Proszę, nie pokazujcie tego artykułu Morawieckiemu i Sasinowi.
frank_deleos
Lepiej napiszcie jak polskie państwowe monopole energetyczne, naftowe i gazowe podnoszą ceny dla ludności, to dopiero będzie SZOK
endes
Kto minusuje?… Sasin i Pinokio się udzielają?
gosckamil
MonopolistOM jest rządowa spółka? Ta gimnazjalna młodzież tak szybko zostaje „dziennikaŻami”…

Całe szczęście, że zrobiłem print screen. Będę sobie poprawiać humor.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki