NIK: nie zapadła decyzja o dymisji Mariana Banasia

W związku z pojawiającymi się informacjami jakoby prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska, informujemy, że decyzja taka nie zapadła - poinformowała w piątek Izba w oświadczeniu na stronie internetowej.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Dymisja Mariana Banasia nie wpłynęła, nikt nie powiedział, że to stanie się dzisiaj, czekamy do przyszłego tygodnia - powiedziała w piątek po południu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W piątek "Gazeta Wyborcza", powołując się na nieoficjalne informacje, podała, że prezes NIK Marian Banaś odchodzi ze stanowiska i ma się niedługo zjawić w Sejmie, by złożyć swoją rezygnację na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS).

"GW" informowała też, że w piątek od g. 9 rano Banaś był w swoim gabinecie w centrali NIK i prowadził tam konsultacje, które miały dotyczyć podziału obowiązków po jego odejściu. Osobą, która miała go zastąpić - według dziennikarzy "GW" - jest Tadeusz Dziuba, poseł PiS powołany w tym tygodniu na wiceprezesa Izby.

Tuż po godz. 15 na stronach internetowych NIK opublikowano oświadczenie. "W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska, informujemy, że decyzja taka nie zapadła" - napisano w oświadczeniu NIK. "Jednocześnie zapewniamy, że Najwyższa Izba Kontroli pracuje zgodnie z obowiązkami przypisanymi jej ustawą" - podkreślono w komunikacie.

W czwartek w siedzibie PiS z Banasiem spotkali się prezes partii Jarosław Kaczyński i wiceprezes, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, wyrazili oni oczekiwanie podania się przez szefa NIK do dymisji.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że zapoznał się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK i doszedł do przekonania, że wnioski z niego płynące powinny skłonić Banasia do podania się do dymisji. Morawiecki ocenił, że Banaś poda się w piątek do dymisji. "Jeśli tak się nie stanie, mamy plan +B+" - dodał premier.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył też wówczas, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Prezes NIK, który w środę uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej, opiniującej wnioski o powołanie dwóch wiceprezesów Izby, oświadczył, że "ze spokojem" oczekuje zakończenia procedur podjętych przez urzędy państwowe w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

CBA poinformowało w piątek po południu, że rano tego dnia skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia. Zawiadomienie jest wynikiem przeprowadzonej przez CBA kontroli oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK. W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 8 czerwony_wiewior

Trzymaj się Marian, ferajna z Krakowa stoi za Tobą murem!

! Odpowiedz
9 11 karbinadel

Możecie się śmiać, jak Czarzasty, ale sprawa ma dużo głębszy wymiar, niż się na pozór wydaje. Otóż po raz pierwszy ktoś rekomendowany przez PiS na wysokie stanowisko nie podporządkował się decyzji jaśnie pana prezesa. Normalnie obraza majestatu!

! Odpowiedz
1 1 1as

Maniuś, składaj tę dymisję i leć na "wyprzedaże" blak frajdej! Może jeszcze coś tanio wyhaczysz!
Byle clorze pozdrawiają! :))

! Odpowiedz
7 12 open_mind

Prezes Najwyższej Izby Kontroli. Marian Banaś, urzędnik państwowy o powierzchowności sutenera.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil