REKLAMA
PILNE

NANOGROUP S.A.: Informacja o aktualizacji założeń dotyczących terminu wyprodukowania pierwszej partii kandydata na lek onkologiczny

2021-10-11 20:48
publikacja
2021-10-11 20:48
Spis treści:

1. RAPORT BIEŻĄCY

2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)

3. INFORMACJE O PODMIOCIE

4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 22 / 2021
Data sporządzenia: 2021-10-11
Skrócona nazwa emitenta
NANOGROUP S.A.
Temat
Informacja o aktualizacji założeń dotyczących terminu wyprodukowania pierwszej partii kandydata na lek onkologiczny
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd NanoGroup S.A. ("NanoGroup", "Emitent"), w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 6/2021 z dnia 29 marca 2021 r. informuje o przebiegu realizacji umowy z Guangdong Sunho Pharmaceutical Co., Ltd. (Chiny) dotyczącej produkcji pierwszej partii kandydata na lek onkologiczny o nazwie PolEpi oraz placebo („Umowa”).

Zarząd NanoGroup S.A. ("NanoGroup", "Emitent") informuje, że 11 października 2021 r. powziął wiadomość o aktualizacji przez spółkę zależną od Emitenta NanoVelos S.A. ("NanoVelos") założeń dotyczących terminu wyprodukowania pierwszej partii kandydata na lek onkologiczny o nazwie PolEpi oraz placebo na podstawie Umowy. Zgodnie z Umową produkcja ma zostać zakończona w terminie 30 dni po zakończeniu optymalizacji procesu liofilizacji oraz skompletowaniu wszystkich akcesoriów i składników.

Wobec wydłużenia czasu dostawy do Chin składników niezbędnych do produkcji oraz na skutek przedłużającego się, w porównaniu do pierwotnych założeń, procesu optymalizacji liofilizacji, NanoVelos zakłada, że produkcja zostanie zakończona nie później niż do końca I kwartału 2022 r. NanoVelos wyjaśnia, że trudności w zaplanowaniu długości procesu optymalizacji liofilizacji wynikają z jego złożoności związanej z przeskalowaniem produkcji kandydata na lek onkologiczny z wielkości laboratoryjnych na wielkości przemysłowe. Zamówione przez NanoVelos materiały są niezbędne do zakończenia badań przedklinicznych i rozpoczęcia badań klinicznych w kierunku leczenia raka jajnika u pacjentów.

Powyższa informacja została uznana za spełniającą kryteria art. 7 ust. 1 MAR, ze względu na jej wpływ na długoterminowe perspektywy rozwoju Emitenta.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

INFORMACJE O PODMIOCIE    >>>

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2021-10-11 Marek Borzestowski Prezes Zarządu Marek Borzestowski
2021-10-11 Adam Kiciak Członek Zarządu Adam Kiciak
Źródło:Komunikaty spółek (ESPI)
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki