REKLAMA

Morawiecki: Szukamy inwestora dla LOT, rozmawiamy m.in. z Chińczykami

2016-08-03 17:49
publikacja
2016-08-03 17:49
Morawiecki: Szukamy inwestora dla LOT, rozmawiamy m.in. z Chińczykami
Morawiecki: Szukamy inwestora dla LOT, rozmawiamy m.in. z Chińczykami
fot. Paweł Pilzak / / LOT.pl

LOT nie może otrzymać kolejnej pomocy publicznej, dlatego szukamy inwestora - powiedział w środę dziennikarzom w Kielcach wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, także z Chin.

fot. Adam Kopeć / / LOT.pl

Przejęliśmy PLL LOT po naszych poprzednikach w dramatycznej sytuacji finansowej. LOT jest dzisiaj naszym narodowym przewoźnikiem, którego staramy się za wszelką cenę ocalić. Jest bardzo zadłużony" - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki. Dodał, że bardzo dobrą robotę robi w tej sprawie minister Jackiewicz".

Wicepremier zaznaczył, że brak narodowego przewoźnika spowodowałby, że Polska stałaby się bardziej peryferyjnym krajem". Niemniej, poprzednia władza udzieliła już pomocy publicznej, my nie możemy udzielić kolejnej i szukamy inwestora. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej przewoźnik spoza Unii nie może przejąć więcej niż 49 proc. akcji przewoźnika z wewnątrz UE, dlatego rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami m.in. z Chin" - poinformował. Dodał, że od pierwszych tego typu informacji do zakończenia transakcji jest z reguły bardzo długa droga".

Podczas środowej wizyty w Kieleckim Parku Technologicznym wicepremier podkreślił szczególną rolę infrastruktury w rozwoju gospodarczym województwa świętokrzyskiego. Na pewno trzeba je połączyć komunikacyjnie z resztą Polski, bo choć leży w centralnym miejscu () brakuje tutaj dobrych połączeń. Ani droga krajowa numer 7 nie jest zakończona, ale są też inne ważne szlaki jak DK 74 czy połączenia kolejowe. Na to będziemy kładli duży nacisk w naszym planie infrastrukturalnym" - zapowiedział.

Morawiecki zwrócił także uwagę na rozwojowe szanse, jakie stoją m.in. przed Świętokrzyskimi Kopalniami Surowców Mineralnych w przededniu nowej fali budowy dróg, dróg ekspresowych i autostrad". Wskazał na znaczenie potencjału przemysłu obronnego (zakłady Mesko w Skarżysku - Kamiennej) oraz turystyki i rolnictwa.

Przypomniał także o wsparciu przemysłu hutniczego, który jak zauważył cierpiał w ostatnich 12-18 miesiącach na dumping cenowy z Białorusi, Rosji i Chin". Poprzez zdecydowaną naszą akcję w Brukseli doprowadziliśmy do wszczęcia procedur antydumpingowych i zmniejszenia presji cenowych" - powiedział. Ma to znaczenie dla jednego z kluczowych inwestorów" na terenie województwa czyli Huty Celsa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Minister spotkał się także z przedsiębiorcami działającymi w Kieleckim Parku Technologicznym oraz młodymi właścicielami start-upów.

Kielecki Park Technologiczny znajduje się w poprzemysłowej, północno-zachodniej części Kielc. Został powołany w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.(PAP)

mjk/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~cvhh
Coć jeden przewożnik lotniczy - Lot powinien być polski
~eciepecie
Józef Bąk był w LOT, był w Amber Gold, był w kolejach i wszędzie, gdzie był tam była tragedia finansowa. Może w końcu prokuratura zbada ten wątek?
~Darek
Z tego co się orientuję to Chińczycy zawitają na rozmowy ws. LOTu w sobotę.
Spotkanie ma się odbyć w LOTowskim Dreamlinerze - na ziemi ;)
~arek
Dla TVP Kurskiego też możecie szukać inwestora. Jest jeszcze gorszej sytuacji finansowej niż LOT. Sam Kurski zadłużył TVP na 300 mln złotych i potrzebuje kolejnych, aby przetrwać do jesieni.
~jacek
To co qu**a najpierw sprzedadza , a potem LOT bedzie mial byc (jak banki) z repolonizowany czyli odkupiony .A poprosic tych Prawdziwych Polakow o kupno naszego polskiego LOTu .
Niech tu pokaza Prawdziwi Polacy na co ich stac ! Ale jak ich znam to tu sie raczej nie pokaza.
~Jan
A propos pomocy publicznej. Głównym beneficjentem pomocy publicznej jest sam rząd. A właściwie to też nie można tego nazwać pomocą publiczną tylko wymuszeniem na publice. No bo czy ktoś z was daje się oskubać z 85% zarobionych pieniędzy na ochotnika? A może ktoś z was płacąc podatek myśli sobie o jak to dobrze że płacę na pomoc publiczną A propos pomocy publicznej. Głównym beneficjentem pomocy publicznej jest sam rząd. A właściwie to też nie można tego nazwać pomocą publiczną tylko wymuszeniem na publice. No bo czy ktoś z was daje się oskubać z 85% zarobionych pieniędzy na ochotnika? A może ktoś z was płacąc podatek myśli sobie o jak to dobrze że płacę na pomoc publiczną dla Lot albo dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nie mamy co marzyć o przywróceniu normalności jeśli nie przywrócimy słowom ich właściwych znaczeń. Kłamstwo musimy nazwać kłamstwem a nie jakimś mijaniem się z prawdą a złodziejstwo złodziejstwem a rozbój rozbojem, głupotę głupotą.
~antykomuch
niech wystawią lot na allegro albo ebaya czy co tam innego
~oj_morawiecki
jeszcze niedawno mnie bawiłes ale teraz tylko straszysz
~ciapaty
to może kompania węglowa kupi, chyba nie sprzedacie NARODOWEGO POLSKIEGO NARODWEGO PRZEWOŹNIKA NARODU POLSKIEGO jakiemuś obcemu np. ciapatemu????
dobra zmiana ???
~shalom
Wprawdzie nie ma ( oficjalnie ) Kulczyka ale na takiej zasadzie weźmie go Solorz . ( za symboliczną złotówkę ).

Powiązane: Kłopoty PLL LOT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki