Mołdawia: pierwsze od 20 lat bezpośrednie wybory prezydenckie

W Mołdawii rozpoczęły się pierwsze od 20 lat bezpośrednie wybory prezydenckie. Głównym hasłem kampanii większości z 9 kandydatów była walka z wszechobecną korupcją i oligarchami.

Redaktor naczelny portalu Newsmaker Władimir Sołowiow powiedział Polskiemu Radiu, że Mołdawianie są rozczarowani rządzącymi. Przede wszystkim tym, że politycy mówili o integracji z Unią Europejską, a zajmowali się czymś zupełnie przeciwnym. To w czasach rządów -tak zwanej- proeuropejskiej koalicji z systemu bankowego Mołdawii ukradziono miliard dolarów, a wszystkie instytucje państwowe przejął pod kontrolę oligarcha Vladimir Plahotniuc, który formalnie nie zajmuje żadnego stanowiska. Mamy kontrolowane przez niego sądy, prokuraturę, centrum do walki z korupcją i nawet Trybunał Konstytucyjny - dodał Władimir Sołowiow.

Dlatego główni kandydaci zapowiadają nie tylko walkę z korupcją, ale także z oligarchią - konkretnie właśnie z Vladimirem Plahotniukiem, który zawłaszczył państwo. Politolog Anatol Tăranu [czyt.: ceranu] podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że to jest bardzo istotne dla przyszłości Mołdawii ponieważ bez pokonania oligarchii nie będzie można przeprowadzić żadnej prawdziwej proeuropejskiej reformy.

Szanse na przejście do drugiej tury ma dwoje kandydatów: prorosyjski Igor Dodon oraz proeuropejska Maia Sandu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kiszyniów/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil