Mocny kontratak eurodolara. Złoty bezsilny

Wtorek przyniósł silne umocnienie euro wobec dolara amerykańskiego. Europejskiej walucie pomogły solidne dane makroekonomiczne. Niestety, złoty nie skorzystał z okazji i osłabił się wobec euro.

To był dzień produktu krajowego brutto. Wstępne wyniki za trzeci kwartał raportowały urzędy statystyczne najważniejszych krajów Unii Europejskiej. W większości przypadków dane zaskakiwały pozytywnie. Wzrost PKB Niemiec przyspieszył z 2,3% do 2,8% rdr, Francji z 1,8% do 2,2%, a Hiszpania rosła w stabilnym tempie 3,1%. Nawet pogrążone w permanentnym kryzysie Włochy zdołały przyspieszyć z 1,5% do 1,8%.

W rezultacie PKB strefy euro zwiększył się o 0,6% kdk i 2,5% rdr, osiągając najwyższą roczną dynamikę od 6 lat. Od kilku kwartałów to euroland rośnie szybciej niż gospodarka Stanów Zjednoczonych, co jednak póki co nie znajduje odzwierciedlenia w różnicy stóp procentowych, która cały czas premiuje dolara względem euro.

Kliknij, aby przejść do notowań.
Kliknij, aby przejść do notowań. (Bankier.pl)

Ale wtorek należał do euro. Europejska waluta zyskiwała przez cały dzień, kończąc handel w pobliżu poziomu 1,18 USD, co oznaczało wzrost o 1,1%. „Dziś był dzień euro, które zyskiwało   praktycznie względem wszystkiego” - skomentował dzisiejszą sesję Brad Bechtel z Jefferies cytowany przez Reutersa.

Kliknij, aby przejść do notowań.
Kliknij, aby przejść do notowań. (Bankier.pl)

Z dobrej okazji do wybicia się z miesięcznej konsolidacji nie skorzystał złoty. Polska waluta zdecydowanie straciła wobec euro – europejski pieniądz podrożał o dwa grosze, do niemal 4,25 zł. Za to o ponad dwa grosze potaniał dolar, schodząc w okolice 3,60 zł. W trakcie dnia kurs franka szwajcarskiego flirtował z niemal 3-letnim minimum, lecz ostatecznie zakończył sesję prawie bez zmian, na poziomie 3,64 zł.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj