REKLAMA

Mistrzyni olimpijska zebrała milion funtów na badania nad wydolnością fizyczną kobiet

2021-10-17 12:00
publikacja
2021-10-17 12:00
Mistrzyni olimpijska zebrała milion funtów na badania nad wydolnością fizyczną kobiet
Mistrzyni olimpijska zebrała milion funtów na badania nad wydolnością fizyczną kobiet
fot. Mike Egerton / / PA Images

Mistrzyni olimpijska z Londynu (2012) i srebrna medalistka igrzysk w Rio de Janeiro (2016) w siedmioboju Jessica Ennis-Hill, która karierę zakończyła kilka lat temu, zebrała ponad milion funtów dla swojego projektu start-up związanego z badaniami naukowymi nad wydolnością fizyczną kobiet.

Pomysł na projekt start-up nazwany "Jennis" narodził się na przełomie 2017/18, gdy Ennis-Hill została po raz drugi mamą (urodziła córeczkę Olivię). Inspiracją były jednak wcześniejsze jej doświadczenia związane z powrotem do rywalizacji na najwyższym poziomie po urodzeniu pierwszego synka Reggiego w 2014 r.

Start-up ruszył w 2019 roku. Zebrana przez ten czas kwota pozwoli na dalsze badania nad fizjologią kobiet-sportsmenek i tworzenie programów treningowych, wydolnościowych oraz dietetycznych powiązanych z gospodarką hormonalną w czterech fazach cyklu miesiączkowego.

"Wymyśliłam projekt Jennis, aby dostarczać kobietom, tym uprawiającym sport i aktywnym fizycznie, naukowych, pewnych informacji i wiedzy na temat ich ciała, kondycji fizycznej. Do wielu z nich miałam dostęp jako profesjonalny sportowiec" - powiedziała na portalu standard.co.uk obecnie 35-letnia mistrzyni olimpijska.

Doktor fizjolog Emma Ross, która kieruje badaniami, uważa, że projekt Ennis-Hill jest przełomowy.

„Tylko sześć procent badań naukowych dotyczących sportu i ćwiczeń fizycznych jest przeprowadzanych wyłącznie na kobietach. Istnieje więc ogromna luka w tej dziedzinie, mamy do czynienia z dysproporcją danych na temat wysiłku fizycznego i wydolności obydwu płci" - powiedziała Ross.

Ennis-Hill oprócz medali olimpijskich ma także w dorobku m.in. trzy złote medale mistrzostw świata (2009, 2011 i 2015) oraz dwa wywalczone w halowych MŚ w pięcioboju (2010 złoto, 2012 srebro). Należy do grona najpopularniejszych sportowców Wielkiej Brytanii. 1 stycznia 2017 r. otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł Damy Orderu Imperium Brytyjskiego.

olga/ sab/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki