Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad rejestrem dłużników alimentacyjnych

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad utworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych, który ma objąć również alimenciarzy. Mają trafić do niego osoby, wobec których toczy się egzekucja i które zalegają ze spłatą dłużej niż 6 miesięcy. Do takiego rejestru będzie miał dostęp na przykład pracodawca - by sprawdzić, czy osoba, którą zatrudnia, wywiązuje się ze zobowiązań.

(YAY Foto)

To część szerszego projektu, czyli Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ma być tam utworzona specjalna podgrupa osób, które nie chcą łożyć na swoje dzieci - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. "Właśnie po to, by pracodawca zatrudniając taką osobę mógł sprawdzić, czy zalega z alimentami czy też nie" - powiedział IAR wiceminister.

Resort chce, by do rejestru trafiła możliwie szeroka grupa zadłużonych, ale chce też uregulować kwestie kontaktów z dziećmi po rozwodzie. W ciągu kilku tygodni Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawi projekt zmian w prawie rodzinnym - poinformował Michał Woś. " I tu tak samo jak przy alimentach trzeba powiedzieć, że każde dziecko oprócz prawa do utrzymania ma też prawo do widzenia ze swoim rodzicem" - podkreślił wiceminister.

Projekt jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Ministerstwo chce, aby rodzicowi, który utrudnia kontakt dziecka z drugim rodzicem, groziła odpowiedzialność karna.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/kano

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 tbielik

Cóż to ma dać? Komornik przysłał pismo do mojej firmy i potrącam pracownikowi 60% jego wynagrodzeni netto.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne