Ministerstwo Finansów oferuje alternatywę dla lokat bankowych

Ministerstwo Finansów wyszło z ofertą, która może stanowić alternatywę dla historycznie nisko oprocentowanych wkładów bankowych. Resort wicepremiera Morawieckiego nie proponuje kokosów, ale zawsze to więcej niż oferta większości banków.

W październikowej ofercie detalicznych obligacji skarbowych znajdzie się nowość. Ministerstwo Finansów wprowadza trzymiesięczne „obligacje OTS” o stałym oprocentowaniu. Co prawda to taki detaliczny bon skarbowy, a nie obligacja. Z nazwy „bon” zapewne zrezygnowano, aby uniknąć skojarzeń z PRL.

(fot. Ministerstwo Finansów / )

„Chcemy zachęcać do regularnego oszczędzania, a w ten sposób odpowiadamy na zapotrzebowanie klientów skłonnych angażować swój kapitał na krótki okres. Dodatkowo, w razie konieczności, środki przeznaczone na zakup 3-miesięcznych obligacji będzie można wycofać wcześniej – bez żadnych opłat, zachowując gwarancję zwrotu kapitału” – komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Październikowa seria obligacji OTS będzie emitowana z oprocentowanie w wysokości 1,5 proc. w skali roku. Oznacza to, że z każdych stu złotych (to nominał jednej obligacji) oszczędzający po trzech miesiącach po potrąceniu podatku Belki uzyska 30 groszy odsetek. Zdaniem resortu finansów to oprocentowanie „atrakcyjne”.

Z opinią MF można polemizować, niemniej jednak obligacje OTS biją zdecydowaną większość bankowej konkurencji. Według bazy Bankier.pl tylko sześć banków oferuje obecnie wyższe (i to niewiele wyższe) stawki (bez spełnienia dodatkowych warunków) niż Ministerstwo Finansów. A największe banki (PKO BP i Pekao SA) płacą na lokatach zaledwie... 0,5 proc.

Nie zmienia to faktu, że także oferta obligacji OTS nie zapewnia ochrony oszczędności przed inflacją. Przy obecnej (i prognozowanej) inflacji CPI podchodzącej pod 2 proc. rocznie realne oprocentowanie nowych papierów oferowanych przez MF jest ujemne. Choć mniej ujemne niż w większości banków. Ale w tym przypadku adresatem pretensji powinni być ci członkowie (czyli większość) Rady Polityki Pieniężnej, którzy pomimo wzrostu inflacji odmawiają podwyższenia stóp procentowych.

Pozostała część oferty detalicznych obligacji skarbowych pozostaje niezmieniona. MF proponuje obligacje oprocentowane od 2,1 proc. do 2,7 proc. w skali roku, co trudno uznać za ofertę nadzwyczajnie hojną. Ale to wciąż więcej, niż można „wycisnąć” z bankowych depozytów.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 cashtesting

1,5 % rodcznie to śmieszne pieniądze...
Można zarobić znacznie więcej akceptując ryzyko :) nawet 40% rocznie!
Nie wymaga klikania - pasywna inwestycja!
http://www.revteam.pl/rockit/jaceksign/
Sam zdecyduj komu dasz zarobić, sobie czy rządowi?
www.revteam.pl/rockit/jaceksign/

! Odpowiedz
7 21 kzabor

To ja ich przebije. Dam 1,6%, a sam wpłacę na lokatę gdzie będę miał więcej.

! Odpowiedz
4 23 janusz26904029

Nie pojmuję, jaki jest sens tej emisji. Przecież już teraz są dostępne obligacje o wyższym oprocentowaniu. Znowu cały pomysł będzie więcej kosztował, niż przyniesie zysków?

! Odpowiedz
0 29 jkl777

Bo prawdziwe pieniadze robi sie na duzych, slomianych interesach... nie nie, ciebie nie stac, ty musisz oszczedzac.

! Odpowiedz
2 4 joska

Tak ale te obligacje o wyższym oprocentowaniu są roczne -musisz trzymać rok,jeśli zrealizujesz wcześniej dostaniesz tylko zwrot kapitału.

! Odpowiedz
3 58 wizytator

Takie oprocentowanie obraża moją inteligencję.

! Odpowiedz
0 9 bionikjaga

A co z tymi obligacjami loteryjnymi?Miały być a na razie cisza.
I mam nadzieję ,że będzie jak w UK , co miesiąc losowania i dużo kasy do wygrania.

! Odpowiedz
11 15 sztos1

oczywiście to zaden biznes ale jak krytykujesz to zaproponuj cos innego a pewnego

! Odpowiedz
8 48 1as

No bez jaj, czekałem na jakieś 2,5-3%! Może Pekao oferuje 0,5%, ale są inne banki. W BGZ Optima i IdeaBanku zawsze znajdziemy coś powyżej 2%!

! Odpowiedz
6 77 madarot

Myślałem, że 1,5% za 3 miesiące! 1,5% w skali roku przy inflacji oficjalnej prawie 2% (realna około 5%) i podatku belki 19%. Szukają głupich czy co!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.