REKLAMA

Millennium: Wzrost wydatków w budżecie może oznaczać przygotowanie na dodatkową stymulację fiskalną

2020-08-21 09:10
publikacja
2020-08-21 09:10
fot. Lukasz Wrobel / Shutterstock

Silniejszy wzrost wydatków, założony w nowelizacji budżetu na 2020 r., może być też odzwierciedleniem planów ewentualnej dodatkowej stymulacji fiskalnej, potrzebnej na wypadek nasilenia pandemii w drugiej połowie roku - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

"Wyższy deficyt może odzwierciedlać konserwatywne podejścia do planowania budżetowego. Wobec wysokiej niepewności co do perspektyw gospodarczych lepiej jest przyjąć wyższy deficyt, aby nie tworzyć ryzyka jego niedoszacowania" - napisano w porannym raporcie Banku Millennium.

"Silniejszy wzrost wydatków może być też odzwierciedleniem planów ewentualnej dodatkowej stymulacji fiskalnej, potrzebnej na wypadek nasilenia pandemii w drugiej połowie roku. Być może wyższy deficyt w tym roku to także przestrzeń do przesunięcia części przyszłorocznego deficytu i wydatków budżetowych na ten rok" - dodano.

W czwartek rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2020 rok z deficytem na poziomie 109,3 mld zł.

Zgodnie z założeniami znowelizowanego projektu, dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł.

Z kolei wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.

Ekonomiści Banku Millennium szacują, że deficyt całego sektora finansów publicznych sięgnie w tym roku 200 mld zł.

"Budżet centralny to tylko część sektora finansów publicznych i jego analiza nie daje pełnego obrazu. Znaczna część pakietów pomocowych uruchomionych w czasie kryzysu pandemicznego skoncentrowana jest poza budżetem. PFR wyemitował do tej pory obligacje za 62 mld PLN, natomiast BGK 72 mld PLN. Deficyt całego sektora finansów publicznych sięgnie w tym roku 200 mld PLN i według prognoz Komisji Europejskiej może sięgnąć 9,5 proc. PKB" - oceniają. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki