REKLAMA
WEBINAR

Miliony mandatów mogły być wystawione bezprawnie. Prawnik: Policja używa sprzętu, który nie spełnia norm

2022-09-16 13:55
publikacja
2022-09-16 13:55

Duża część rejestratorów prędkości powinna być wycofana z użytku - twierdzi prawnik Artur Mezglewski, prezes Stowarzyszenia Prawo na Drodze. A to może oznaczać, że miliony mandatów nałożonych na podstawie ich odczytów mogły być wystawione bezprawnie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Miliony mandatów mogły być wystawione bezprawnie. Prawnik: Policja używa sprzętu, który nie spełnia norm
Miliony mandatów mogły być wystawione bezprawnie. Prawnik: Policja używa sprzętu, który nie spełnia norm
/ Policja

Zdaniem Mezglewskiego policja korzysta z rejestratorów firmy PolCam bezprawnie, nie spełniają one bowiem norm narzuconych przez Główny Urząd Miar. Jak do tego doszło?

Wideorejestrator PolCam - na czym polega problem?

- Urządzenie to uzyskało w 2006 r. zatwierdzenie typu, ale jedynie dla ręcznego trybu pomiarowego. Producent opublikował jednak instrukcję obsługi, w której dopisał sobie także tryb automatyczny.  Policja od kilkunastu lat “mierzy prędkość” pojazdów właśnie w tym automatycznym trybie, który nie ma zatwierdzenia. Wszystkie wyroki skazujące wydane na podstawie takich pomiarów są do uchylenia - tłumaczy Mezglewski.

I dodaje: - Nielegalne są wszystkie pomiary wykonane urządzeniem PolCam. Urządzenia PolCam nie mogą być w Polsce wykorzystywane w ramach kontroli ruchu drogowego bez względu na zastosowany tryb pomiarowy, gdyż urządzenie to zostało wykonane niezgodnie z decyzją zatwierdzenia typu nr ZT 45/2006 z dnia 1 marca 2006 r. wydaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar – a to dlatego, że w urządzeniu tym nie odłączono funkcji przeprowadzania pomiarów prędkości na z góry zdefiniowanym odcinku pomiarowym, czyli trybu pracy AUTO 3, zaś niebieski przycisk umożliwiający wykonanie pomiaru na z góry zdefiniowanym odcinku 100 m jest aktywny - pisze Mezglewski.

Już w 2019 sprawą zajmował się poseł Józef Lassota: – Istotą sprawy i problemem jest to, że wideorejestratory w radiowozach zapisują ich własną prędkość, a nie prędkość kontrolowanego samochodu – podkreślał polityk PO, który w interpelacji do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzinskiego pytał o słuszność stosowania przez policję tych urządzeń. Od tamtego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Policja proszona przez redaktorów "Rz" o odniesienie się do tych informacji odpowiedziała, że „nie jest właściwym organem do oceny prawidłowości wystawianych dokumentów przez inne organy, w tym przypadku przez Główny Urząd Miar”. Na wyposażeniu policji są obecnie 83 takie wideorejestratory.

Skutki takiego działania mogą być daleko idące. Chodzi o wyroki sądowe i decyzje o zatrzymaniu praw jazdy. Zwrot bezprawnie nakładanych od kilkunastu lat mandatów nawet ciężko sobie wyobrazić. 

KWS

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (9)

dodaj komentarz
po_co
Cała ta dyskusja dotycząca legalizacji i poprawności odczytów z różnego rodzaju urządzeń pomiarowych mam wrażenie sprowadza się nie do samej istoty czy nazwijmy to miernik działa poprawnie czy też nie ale do tego czy policja korzystając z niego kieruje się faktycznym dobrem obywateli.

Gdyby policja nie chowała się po krzakach,
Cała ta dyskusja dotycząca legalizacji i poprawności odczytów z różnego rodzaju urządzeń pomiarowych mam wrażenie sprowadza się nie do samej istoty czy nazwijmy to miernik działa poprawnie czy też nie ale do tego czy policja korzystając z niego kieruje się faktycznym dobrem obywateli.

Gdyby policja nie chowała się po krzakach, za latarniami oraz wszelkimi innymi przeszkodami które mają sprawić, że policjant jest niewidoczny to prawdopodobnie większość kierowców nie kwestionowała by odczytu.
Inna sprawa, że kierowca ma pełne prawo czuć się pokrzywdzonym gdy jakiś samochód jedzie mu na zderzaku przez 5 kilometrów po czym nagle wyskakuje przed maskę i macha lizakiem. Ewentualnie gdy nagle z krzaków zlokalizowanych dziesiątki metrów od jakiegokolwiek chodnika wyskakuje szatan piszczałka i zatrzymuje nas za brawurową jazdę 65 km/h w środku lasu.

Pełna zgoda, że taki wariat jak Schetyna który porusza się w mieście z prędkością 125 km/h powinien stracisz dożywotnio uprawnienia ale patrząc na statystyki policji większość wykroczeń zamyka się w przedziale 10-30 km/h i to bardzo często na drogach szybkiego ruchu.

Jeszcze w czasach studiów, zatrzymała nas policyjna Alfa, która świeżo co opuściła warsztat. Policja pokazała nam prawie kilkuminutowe nagranie, na którym przekroczyliśmy prędkość na autostradzie o 10 km/h na zakręcie gdzie obowiązywało ograniczenie do 100 km/h.
Rozumiem, że 5 studentów stanowi w Polsce poważne zagrożenie i należy pilnować ich przez kilka minut, bo a nóż komuś zrobią krzywdę?
Dodam, że na nagraniu było widać jak nieoznakowany radiowóz kilkukrotnie zbliżał się do nas na długość dłoni. To jeszcze nie były czasy kiedy Policja pilnowała odległości między pojazdami ale ewidentnie nas prowokowali. Chcieliśmy kontynuować sprawę w sądzie ale kierowca się poddał i skończyło się na mandacie w wysokości 100 zł.

Nie dziwi mnie zatem, że ktoś po takiej wątpliwej atrakcji sprawdza czy policjant ma aby certyfikowane sznurówki.
blind-oln
Problem jest taki, że gdy policja nie chowa się po krzakach, to ludzie zwalniają tylko przed pomiarem, a gdy już go miną, to znowu przyśpieszają. To tak jak z tymi zapowiedzianymi kontrolami w firmie, gdzie na ten jeden dzień się ustawia rzeczy na tip top i wysyła pracowników do domu, a po kontroli znowu samowolka.
drzaraza
Wiedzieli ,że łamali prawo. Kiedy prokuratura i policja przeprowadzi śledztwo, dochodzenie i skieruje sprawy do sądów!
zoomek
W swojej sprawie dochodzenie? Chyba musimy powołać slużby obywatelskie tylko musimy być uzbrojeni!
zoomek
Chyba pora powołać służby obywatelskie. I niech polują na polityków. Będzie z czego drzeć!
kaczyslaw_
To już chyba prędkość z GPS w telefonie jest bardziej wiarygodna. Ale w tym kraju nie chodzi o bezpieczeństwo a o łatanie budżetu.
pagodzik
Nie, jak to, policja wystawia bezprawnie mandaty??? To niemozliwe!
To tak, jakby nagle okazalo sie, ze mandaty za brak maseczek sa bezprawne... a nie... czekaj...

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki