"Mieszkanie Plus" legło w gruzach

Autorzy opracowanego na potrzeby rządu raportu o realizacji - programu "Mieszkanie Plus" bardzo negatywnie ocenili sztandarowy program rządu. Krytykują go nawet eksperci związani z partią rządzącą - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Program, jak przypomniano, w kilka lat miał zapewnić 100 tys. mieszkań dla rodzin, których nie stać na zakup własnego locum.

"W realizacji programu 'Mieszkanie Plus' - od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 r. - popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa akty prawne sprawiły, że pierwsze dwa lata jego funkcjonowania należy uznać za stracone" - czytamy w raporcie, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Jak podano, za opracowanie założeń programu odpowiadał Józef Orzeł, osoba ciesząca się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że ostateczny jego kształt jest owocem "wielu spotkań w gronie ekspertów, które odbywały się w ciągu kilku miesięcy".

"Na ponad 70 stronach przeczytać można, że mimo fatalnego startu program można uratować" - zaznacza gazeta. Wiele zależy od podmiotu, który dziś odpowiada za jego realizację, czyli PFR Nieruchomości.

Zdaniem ekspertów należy również jak najszybciej - najlepiej przed końcem roku - uchwalić dwie ustawy: nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz ustawę o firmach inwestujących w najem nieruchomości (o tzw. polskich REIT-ach).

"Pierwszy z wymienionych aktów prawnych nie trafił nawet jeszcze do Sejmu, a drugi zaś jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie" - zauważa gazeta.

"Rzeczpospolita" cytuje też opinię prezesa PFR Nieruchomości Mirosława Barszcza. "Jako PFR Nieruchomości odpowiadamy za inwestycyjny filar 'Mieszkania Plus' od stycznia 2018 r., kiedy powołana została Rada Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów".

"Oceniając stan realizacji programu 'Mieszkanie Plus', trzeba mieć świadomość, że jest to najbardziej nowatorski program mieszkaniowy, jaki kiedykolwiek był prowadzony w Polsce" - podkreślił zarazem prezes PFR. (PAP)

sno/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 black_hawk

Zawsze w takich sytuacjach możemy liczyć na naszego orła urzędniczego intelektu: Mirosława Barszcza. To tenże sam Barszcz, który wygrażał onegdaj emigrantom jak to zapłacą oni podwójne podatki - w Polsce i w kraju, który pozwolił im godnie żyć. Kilka miesięcy temu błysnął zaś konstatacją, iż brakuje pracowników aby budować te jego domy. Otóż Barszczu Mirosławie - ci brakujący pracownicy wybrali wolność, i budują w najlepsze z dala od twojego "geniuszu" i z dala od królestwa socjalizmu w Europie, jakie ci się marzy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 26 jes

Tak zakończą wszystkie plusy. Pozostanie plus na kontach tworzących program a Mieszkań za darmo, dla lepszego sortu, nie będzie.
Coś podobnie jak z centralnym portem.

! Odpowiedz
0 4 mirek225

A Mierzeja Wiślana przekopana będzie? Chyba też nie, bo wtedy nie mogliby już gadać jak to uwolnią nas od Ruskich. Tu chodzi o to, aby goni króliczka, a nie go złapać.

! Odpowiedz
6 20 h-b

Sytuacja realna niby cudownie rosnących na papierze statystyk.. na rynku budowlanym ich otrzeżwiła.

! Odpowiedz
20 23 histeryk

Efekt centralnego gospodarowania przez państwo.

! Odpowiedz
6 33 iwonka50

Przede wszystkim te mieszkania powinny być TYLKO na wynajem. To jakieś nieporozumienie że ludzie nieraz kosztem wielu wyrzeczeń spłacają kredyty podczas gdy inni o podobnej sytuacji finansowej mają mieć własność praktycznie bez odsetek.

! Odpowiedz
6 35 specjalnie_zarejstrowany1

Czyli program poniosl fiasko ale wszyscy co w nim uczestniczyli kase wzieli. Ciekawe czy teraz dostana bonusy.

! Odpowiedz
45 10 xiven

niedobrze, rentierstwo kwitnie, potrzebujemy rządowych mieszkań aby ukrócić proceder rentierstwa

nie może być tak że rentier zarabia pieniądze rękami najemcy za fakt posiadania mieszkania

! Odpowiedz
21 22 jes

To ironia czy głupota?

! Odpowiedz
77 33 doradca-praktyk

To program potrzebny w Polsce. Dlatego trzeba go poprawić i realizować.

! Odpowiedz