"Mieszkanie Plus": powstaje blisko 10 tys. mieszkań w całej Polsce

W ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus" realizowanych jest obecnie 27 projektów, w ramach których powstaje 10 tys. mieszkań. Wartość tych inwestycji to ponad 2,4 mld zł.

(fot. Akhtar Soomro / Reuters)

"Aktualnie w realizacji jest 27 projektów, w ramach których powstaje ponad 9 tys. 681 mieszkań" - mówił koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów Mirosław Barszcz. Jak dodał, "część tych projektów jest w budowie, część czeka na komercjalizację, część już oddano".

Mirosław Barszcz zaznaczył, że wśród tych 10 tys. mieszkań są zarówno zrealizowane inwestycje - Biała Podlaska, Kępno oraz - projekty na terenie gminy Jarocin. "Są ujęte w tym wykazie także przedsięwzięcia w trakcie realizacji - jak Kępice, Katowice, Gdynia" - powiedział.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa BGK Nieruchomości Ewa Syta, "pozostałe inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus zlokalizowane są na terenie miasta st. Warszawy - m.in. osiedle Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej oraz Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu, Wałbrzychu, Dębicy, Pelplinie, Skawinie, Radomiu, Świdniku, Łowiczu, Zamościu, gminie Kobierzyce, Łodzi oraz Zakliczynie".

Jak informował Barszcz, do końca tego roku "planowany stan realizacji to ma być blisko 30 tys. mieszkań z ostateczną decyzja inwestycyjną". "Wartość tych inwestycji to 8,7 mld zł" - powiedział.

"Analizujemy natomiast inwestycje, w ramach których może powstać 117 tys. mieszkań, w ramach rządowego programu Mieszkanie plus" - mówił Barszcz. Jak dodał, "to łącznie 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł".

"Mieszkanie Plus" to zbiór działań zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym.

"Czyste powietrze": dopłaty do wymiany okien i ocieplenia domów

Jak złożyć wniosek w nowym programie?

Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału. W ramach programu utworzony został także Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości.

Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe - zarówno w małych, jak i dużych miastach. W tej chwili Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwiają budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.(PAP)

autor: Mariusz Polit, Łukasz Pawłowski

mp/ pif/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 dziki_losos

Jak już się wybudują, proponuję redakcji zrobić Tour de Pologne i pojechać do wszystkich tych osiedli w celu przeprowadzenia wywiadów. Pytać o proste rzeczy - jak się mieszka, czy są jakieś problemy, czy były dodatkowe opłaty itp.

! Odpowiedz
0 7 histeryk

jak Gierek, buduje nam tanie mieszkania :-), których pewnie będzie mniej niż obiecuje i które pewnie będą droższe niż obiecuje.

! Odpowiedz
3 17 qqryk

W jaki sposób obliczono koszt 2,4 mld zł, jeśli rząd dodatkowo wysysa od uczciwie pracujących (czytaj: frajerów) 13 miliardów złotych na dopłaty do czynszów (plan do 2027)? Nie wiadomo jeszcze ile miliardów będzie dodatkowo kosztowało utrzymanie tych mieszkań (bo przecież żaden z beneficjentów ani grosza nie zapłaci). Ale Polska jest najbogatszym państwem na świecie, więc nie ma się czym martwić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 matpoz1

Typowo ignorancki komentarz. W wypadku najmu w mieszkaniu+ obowiązuje uproszczona eksmisja i już po 3 miesiącach nie płacenia czynszu takiemu lokatorowi mówi się pa pa.

! Odpowiedz
8 3 pc1974

Z bankowego mechanizmu kreacji. On jest nieograniczony. I dobrze.

! Odpowiedz
13 11 domisie

Ale przecież jak to mozliwe, skąd pieniadze.

! Odpowiedz
0 5 jasiek2017

z okradania Polakow

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne