REKLAMA

Mercator Medical nie planuje wypłaty dywidendy ani buybacku z zysku za '21

2022-01-21 11:06, akt.2022-01-21 12:09
publikacja
2022-01-21 11:06
aktualizacja
2022-01-21 12:09
Mercator Medical nie planuje wypłaty dywidendy ani buybacku z zysku za '21
Mercator Medical nie planuje wypłaty dywidendy ani buybacku z zysku za '21
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Mercator Medical może nie wypłacić dywidendy z zysku za 2021 rok. Niemożliwy wydaje się też skup akcji własnych - poinformował członek zarządu ds. finansowych Michał Romański. Jak wskazał, spadkowy trend cen rękawic odwrócił się w styczniu, ale jest jeszcze za wcześnie, by wnioskować jak ceny będą zachowywać się dalej. Start produkcji w trzeciej fabryce przesuwa się na I połowę lutego.

"Dywidendę może wypłacić spółka-matka, a zakres uchwał na najbliższe NWZ obejmuje - taki powiedziałbym niewesoły - punkt o podjęciu decyzji ws. kontynuacji działalności. Wynika to z tego, że spółka-matka, dokonując skupu własnego, zostawiła sobie około sześćdziesięciu paru milionów kapitału własnego, który został praktycznie w całości +zjedzony+ w III kw. Na pewno nie ma zagrożenia kontynuacji działalności, natomiast to pokazuje, że jest relatywnie nieduża przestrzeń na tzw. pojemność dywidendową. Wydaje się więc, że takiej klasycznej dywidendy w tym roku raczej nie będziemy mogli wypłacić, chociażby z tego technicznego punktu widzenia" - powiedział Michał Romański podczas wideokonferencji.

Bankier.pl


"Jeśli chodzi o skup dywidendowy to myślę, że on też nie jest możliwy. Na najbliższym NWZ są uchwały, które pozwalają na dokonanie takiego skupu przez np. naszą spółkę w Tajlandii, natomiast ona nie jest właścicielem tych akcji i nie może ich kupić w celu umorzenia. W związku z tym może je kupić na swój rachunek, ale jakakolwiek zmiana ceny tych akcji będzie znajdowała odzwierciedlenie w wyniku finansowym tego podmiotu. Wydaje się więc, że ten podmiot nie będzie mógł dokonać skupu +dywidendowego+ z jakimś istotnym dyskontem do ceny rynkowej" - dodał.

W 2021 roku zarząd Mercator Medical zdecydował o przeznaczeniu całego jednostkowego zysku netto za 2020 rok w kwocie 312 mln zł na program odkupu akcji własnych.

Spółka poinformowała w piątek, że obserwowane od pierwszego kwartału 2021 roku spadki cen rękawic i wzrosty ich rynkowej dostępności trwały także w czwartym kwartale.

"Cały czas jesteśmy w trendzie spadających cen rękawic. Średnia cena rękawic lateksowych w IV kwartale wynosiła w dystrybucji ok. 17 zł za 100 sztuk porównując do ok. 20 zł w III kw. i porównując do 28 zł i 32 zł w poprzednich kwartałach. Jeśli chodzi o rękawice nitrylowe to zaczynaliśmy rok z ceną w okolicy 50 zł, a skończyliśmy w okolicy 22 zł. Cena rękawic winylowych spadła z kolei z 26 zł do 9 zł" - powiedział w piątek Romański.

"W grudniu ceny rękawic kontynuowały trend spadkowy, jednak w pierwszych 20 dniach stycznia ten trend się odwrócił. Jest to jednak zbyt krótki okres, żeby wnioskować, jak te ceny będą się dalej zachowywać" - dodał.

Romański poinformował, że spółka nie obserwuje, aby kolejna fala koronawirusa przekładała się na zwiększony popyt. Wskazał też, że koszty produkcji powinny spadać ze względu na spadek cen surowca.

"Ceny lateksu w październiku wynosiły ok. 1.800 USD za tonę, a obecnie kupujemy lateks po 1.300 USD za tonę" - poinformował Romański.

Z drugiej strony - jak wskazał - niższy koszt produkcji może przełożyć się na niższe ceny rynkowe rękawic.

"Mając jednak z tyłu głowy koszty transportu, bo frachty z Azji do Europy są po niespotykanych cenach, to te ceny rękawic nie mogą spadać w nieskończoność. Ufamy, że być może jesteśmy już w punkcie przełomowym" - ocenił Romański.

Jak wskazał, spółka ma nadzieję, że w 2022 roku rynek rękawic znajdzie równowagę, która pozwoli na ustabilizowanie i wzrost rezultatów spółki.

Mercator Medical jest w trakcie rozbudowy swoich mocy produkcyjnych - w pierwszym kwartale 2021 roku spółka rozpoczęła budowę trzeciej fabryki rękawic jednorazowych.

"Produkcja testowa się jeszcze niestety nie rozpoczęła ze względu na trudności z dostawcą linii. Następne podejście do przyjęcia tej linii to jest przyszły tydzień i mam informację, że potrzebujemy jeszcze 7-10 dni, żeby to operacyjnie uruchomić. Jeśli ta dostawa w przyszłym tygodniu zostanie zrealizowana, to uruchomienie tej pierwszej linii miałoby miejsce w pierwszej połowie lutego" - powiedział Romański.

Mercator Medical poinformował w środę, że jego skonsolidowana strata netto w IV kwartale 2021 roku wyniosła - według szacunków - 7,7 mln zł wobec 348,6 mln zł zysku netto osiągniętego w IV kwartale 2020 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w ostatnim kwartale 2021 roku 278,5 mln zł wobec 652,2 mln zł w IV kwartale 2020 r. oraz 361,7 mln zł w III kwartale 2021 r. Wynik EBITDA wyniósł z kolei 5,3 mln zł wobec 405,4 mln zł przed rokiem oraz 58 mln zł w III kwartale 2021 r.

"Spółka nie ma problemu z bazą kosztową, która powoduje spadek rentowności spółki, natomiast głównym wyzwaniem z jakim się zmagamy jest wyzwanie rynkowe i marża brutto, która jest takim rezerwuarem wartości dla pozostałej części rachunku zysków i strat. Przez większość roku zmagaliśmy się z tym w dystrybucji, ale w IV kw. również to niekomfortowe środowisko w jakimś fragmencie zaczęło dotykać części produkcyjnej. W związku z tym nawet EBITDA wypracowana przez produkcję została skompensowana przez ujemną EBITDA w dystrybucji" - poinformował podczas wideokonferencji Michał Romański.

"Jeśli chodzi o zmianę stanu zapasów, to część tego niekorzystnego wyniku z dystrybucji z IV kw. wynika z naszej dość intensywnej akcji wyprzedażowej. Część odpisu aktualizującego, który zrobiliśmy po III kw. zutylizowaliśmy. Patrząc na to, co nam jeszcze pozostaje na magazynie to wydaje się, że styczeń i być może luty będą jeszcze +zainfekowane+ tymi drogimi zakupami. Ufamy, że od marca nie będziemy już mieć produktów, na których będziemy realizować ujemną marżę" - dodał.

Na koniec grudnia 2021 r. grupa posiadała ok. 530,7 mln zł płynnych środków pieniężnych. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (5)

dodaj komentarz
indeks_x
To robi takie wrażenie jakby prezesi Mercatora kombinowali i za pomocą tego działu dystrybucji wyprowadzali zyski z firmy tak aby nie "wpadły" w ręce akcjonariuszy. Dywidendy nie wypłacają, nie wiedzą co robić pieniędzmi a dziwne zakupy wysysają zyski z poprzednich okresów.
djnsd
Po takich newsach uczciwa cena za jedną akcje Mercatora to 18 zł na dziś. DCF nie kłamie.
peluquero
czyli wracamy do poziomu 20zł
syn_kornela
Punkt o podjęciu decyzji ws. kontynuacji działalności....kurtyna.
szprotkafinansjery
To tylko formalność, nie zdejmą :) Kupować, póki tanio! :D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki