REKLAMA

Media: ambasady krajów zachodnich zaniepokojone słabością wywiadu Hiszpanii przed szczytem NATO w Madrycie

2022-05-03 16:17
publikacja
2022-05-03 16:17
Media: ambasady krajów zachodnich zaniepokojone słabością wywiadu Hiszpanii przed szczytem NATO w Madrycie
Media: ambasady krajów zachodnich zaniepokojone słabością wywiadu Hiszpanii przed szczytem NATO w Madrycie
fot. Juanjo Martin / / Reuters

Kilka ambasad krajów zachodnich w Madrycie wyraziło zaniepokojenie słabością hiszpańskich służb wywiadowczych (CNI) w związku ze szczytem NATO, który ma się odbyć pod koniec czerwca w stolicy Hiszpanii - poinformował we wtorek portal Vozpopuli.

Ambasady miały niepokoić się sprawą inwigilacji za pomocą oprogramowania Pegasus premiera Pedro Sancheza i minister obrony Margarity Robles. Obawy ma budzić także złożona sytuacja polityczna w Hiszpanii.

Podczas szczytu NATO w Madrycie mają być dyskutowane kluczowe zadania na najbliższe lata, w „delikatnym momencie” po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Vozpopuli, ambasady niepokoi dostęp do poufnej informacji antynatowskich koalicjantów w rządzie Hiszpanii - radykalnie lewicowej partii Podemos oraz ugrupowań separatystycznych mających dobre relacje z Kremlem - baskijskiej Bildu i katalońskiej ERC zasiadających w parlamentarnej komisji ds. tajemnic państwowych.

Oprócz tego, zgodnie ze źródłami Vozpopuli, kilka ambasad interesowało się sprawą inwigilowania Pegasusem premiera Sancheza oraz minister Robles i konsekwencji tych działań dla CNI, których rola w związku ze szczytem NATO jest kluczowa. Minister ds. kontaktów z parlamentem Felix Bolanos przekazał w poniedziałek, że hiszpańscy politycy padli ofiarą działań „nielegalnych i zewnętrznych” w maju i czerwcu 2021 roku i doszło do wycieku znacznej ilości danych.

Do ujawnienia przez rząd szpiegowania „z zewnątrz” premiera i minister obrony dochodzi w momencie, kiedy sam rząd jest oskarżany, że w latach 2017–2020 szpiegował Pegasusem telefony komórkowe ponad 60 działaczy na rzecz niepodległości Katalonii. Szpiegowani separatyści domagają się śledztwa w tej sprawie i dostępu do poufnej informacji wywiadowczej, co ma być przyjmowane z niepokojem przez Waszyngton i wiele stolic europejskich.

Szczyt NATO w Madrycie odbędzie się 29-30 czerwca i będzie wymagał bezprecedensowych środków bezpieczeństwa ze względu na możliwe akcje szpiegowskie ze strony Rosji, hipotetyczne zagrożenie „błyskawicznym atakiem” ze strony dżihadystów i możliwą mobilizację ugrupowań antysystemowych wspieranych przez Podemos.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki