REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Media: UE ustąpi w sprawie zakazu importu kiełbasek do Irlandii Płn.

2021-10-08 22:28
publikacja
2021-10-08 22:28
Media: UE ustąpi w sprawie zakazu importu kiełbasek do Irlandii Płn.
Media: UE ustąpi w sprawie zakazu importu kiełbasek do Irlandii Płn.
fot. olesea vetrila / / Shutterstock

Unia Europejska w ramach kompromisu z rządem brytyjskim w kwestii protokołu północnoirlandzkiego zgodzi się na zniesienie zakazu sprowadzania do Irlandii Północnej kiełbasek z Wielkiej Brytanii (tj. Anglii, Szkocji i Walii) – podał w piątek dziennik "The Guardian".

Kwestia kiełbasek i schłodzonego mięsa była przedmiotem ostrego sporu między Brukselą a Londynem w czerwcu, gdyż od 1 lipca miał wejść w życie ten zakaz. UE nie pozwala na sprowadzanie na swoje terytorium schłodzonego mięsa, a ponieważ zgodnie z protokołem Irlandia Północna pozostaje częścią unijnego jednolitego rynku w zakresie obrotu towarami, oznacza to, że po upływie okresu przejściowego brytyjskie kiełbaski i schłodzone mięso nie będą mogły być sprowadzane do tej prowincji. Londyn argumentował, że nie może się zgodzić, by UE zabraniała handlu wewnątrz Zjednoczonego Królestwa, bo jest to podważanie integralności kraju.

W przyszłym tygodniu Marosz Szefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który ze strony UE nadzoruje implementację umowy o brexicie, ma przestawić pakiet propozycji – jak sam zapowiedział znaczących – mających usprawnić funkcjonowanie protokołu północnoirlandzkiego.

"The Guardian" podał w piątek, powołując się na źródła w Brukseli, że pakiet ma dotyczyć czterech kwestii – dostępności w Irlandii Północnej leków, które zostały dopuszczone w pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, kontroli produktów mięsnych, mlecznych oraz pochodzenia roślinnego, ułatwień celnych oraz przyznania instytucjom północnoirlandzkim jakiejś formy głosu w Brukseli, by miały wpływ na ustawodawstwo dotyczące tej prowincji.

W ramach propozycji dotyczącej kontroli produktów mięsnych, mlecznych i roślinnych miałaby zostać stworzona kategoria produktów istotnych dla „tożsamości narodowej”, które zwolnione byłyby z zakazu sprowadzania na terytorium Irlandii Północnej. To pozwoliłoby na dopuszczenie do dalszego sprowadzania do niej brytyjskich kiełbasek.

Brytyjski premier Boris Johnson zapewniał, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do wejścia w życie zakazu i wskazywał, że byłby on analogiczny z sytuacją, gdyby niemiecki bratwurst nie mógł być przewożony z Dortmundu do Duesseldorfu ze względu na jurysdykcję międzynarodowego sądu. Brytyjski rząd cały czas ostrzega, że jeśli UE nie zgodzi się na znaczącą renegocjację protokołu, jest gotowy go wypowiedzieć. (PAP)

bjn/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki