REKLAMA

Matury i egzaminy ósmoklasisty przełożone. Szkoły i przedszkola zamknięte dłużej

2020-04-09 13:30, akt.2020-04-10 09:38
publikacja
2020-04-09 13:30
aktualizacja
2020-04-10 09:38

Matury i egzaminy ósmoklasisty w 2020 roku zostały przełożone. Ponadto przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte do 26 kwietnia.

Od 12 marca szkoły, przedszkola i uczelnie w Polsce są zamknięte z powodu koronawirusa, a od 25 marca mają obowiązek nauczania na odległość. Do tej pory nie było wiadomo, czy egzaminy maturalne i ósmoklasisty się odbędą. Teraz rząd podjął decyzję o ich przełożeniu. Jak jednak zapowiedział premier, nie odbędą się one wcześniej niż w czerwcu.

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Na czwartkowej konferencji prasowej premier wraz z ministrem edukacji narodowej zapowiedzieli przesunięcie matur i egzaminów ósmoklasisty. Dokładny termin nie jest jeszcze znany, nie będzie to jednak szybciej niż w czerwcu, ze wskazaniem na drugą połowę miesiąca. Rząd z conajmniej 3- tygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o nowym terminie.

Jak podkreślił szef MEN, jest to nowy czas na przygotowanie do egzaminów.

Jeszcze przed zebraniem sztabu kryzysowego w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że we wtorek po Wielkanocy dzieci nie wrócą do szkół.

Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony w dniach od 21 do 23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Matury miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych miała potrwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja.

Rok szkolny nie będzie wydłużony

Minister Piontkowski poinformował na konferencji prasowej, że nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego. "Świadectwa także można odbierać w terminie późniejszym. Nie musi być to dzień zakończenia zajęć. Będziemy zalecać dyrektorom, aby mogli je przekazywać uczniom w formie elektronicznej" - dodał.

Ministers Piontkowski zaznaczył, że gdyby się taka sytuacja przedłużała, możliwe jest dokończenie edukacji tylko i wyłącznie w formie zdalnej. "Funkcjonują w tej chwili przepisy, które umożliwiają nauczycielom nie tylko wystawianie ocen, ale także klasyfikowanie uczniów, i tak będzie chociażby w przypadku uczniów, którzy w tym roku zdają maturę. U nich rok szkolny kończy się 24 kwietnia i w tej formie zdalnej, która teraz jest, a także biorąc pod uwagę to, co się działo wcześniej w szkole, nauczyciele mogą wystawić oceny końcowe dla tegorocznych maturzystów".

Zasiłek opiekuńczy przedłużony

Premier Morawiecki zapowiedział, że w związku z przedłużeniem zamknięcia szkół i przedszkoli przedłużony zostanie także zasiłek opiekuńczy na dokładnie takich samych zasadach, na jakich obowiązuje teraz.

Wniosek pracownik składa u swojego pracodawcy, a ten składa go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. "Wniosek" to tak naprawdę oświadczenie pracownika o sprawowaniu rzeczonej opieki. WZÓR oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS (pobierz).

Rekrutacje do szkół średnich przesunięte

Według szefa MEN, z rekrutacjami do szkół średnich będzie tak samo jak w przypadku rekrutacji na studia - będą przesunięte. "Będzie podobnie, będzie później" - powiedział. Przypomniał, że wpływ na terminy rekrutacji ma nie tylko termin przeprowadzenia egzaminów, ale także potrzeba czasu na sprawdzenie arkuszy egzaminacyjnych. "Dlatego również rekrutacja do szkół średnich ulegnie przesunięciu" - wskazał.

Uczelnie mogą poczekać z rekrutacją

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich udostępniło stanowisko w sprawie tegorocznej rekrutacji na studia. Odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, rektorzy przypomnieli, że trwają przygotowania do przeprowadzenia rekrutacji na studia. A odbywa się ona na podstawie wyników egzaminu maturalnego.

“Matura, będąca od 20 lat w istocie egzaminem wstępnym na uczelnie, jest jednakową dla wszystkich, sprawiedliwą miarą poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia studiów, zapewniającą zarówno porównywalność wyników w skali kraju, jak i dostateczną rozdzielczość, niezbędną w rekrutacji na oblegane kierunki studiów” - piszą.

“Dlatego należy zachować tę formę rekrutacji także w bieżącym roku” - zaznaczają. Podkreślają, że tegoroczny egzamin maturalny może się odbyć tylko w warunkach, które nie będą zagrażały zdrowiu maturzystów oraz egzaminatorów.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich deklaruje, że polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania z systemu egzaminacyjnego wyników tegorocznej matury” - informują przedstawiciele KRASP.

fot. / / Bankier.pl

Decyzję o odwołaniu matur podjęła w tym tygodniu Francja. To pierwszy taki przypadek w historii kraju, gdzie egzaminy przeprowadzano nawet w czasie II wojny światowej czy demonstracji studentów i uczniów w 1968 roku.

PAP/DU

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
degrengolada
"Wałęsa ma jednak rację" nie słyszałem tych słów od czasów solidarności.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Wałęsa jest dla ciebie autorytetem?
krokus12 odpowiada grzegorzkubik
Może i pan Wałęsa nie jest największym autorytetem ale w tej sprawie ma racje jak ojciec Prezesa który już dawno przestrzegał przed swoimi synami
jkl777 odpowiada grzegorzkubik
Walesa i Kaczynski to jak fallus we wzwodzie i w pelnym opadzie. Niby jeden narzad, ale nadaje sie do dowch znaczaco innych celow.
dropsik70
Matury przesunięte. Egzaminy przesunięte. Na spacer nie można wyjść. Do sklepu trzeba czekać w ogromnej kolejce. Ale oczywiście wybory nie są zagrożone. Bo władza myśli tylko jak zachować stołki.
ezpz
Te egzaminy są zbędne, a wręcz szkodliwe, bo dzieciaki zamiast się uczyć czegoś bardziej kreatywnego, poświęcają cały rok na szablonowe przygotowanie się do matury. W szkołach średnich i na uczelniach powinny być bardziej profilowane egzaminy wstępne, a jakość nauczania i tak zweryfikuje rynek, a nie urzędnik określający Te egzaminy są zbędne, a wręcz szkodliwe, bo dzieciaki zamiast się uczyć czegoś bardziej kreatywnego, poświęcają cały rok na szablonowe przygotowanie się do matury. W szkołach średnich i na uczelniach powinny być bardziej profilowane egzaminy wstępne, a jakość nauczania i tak zweryfikuje rynek, a nie urzędnik określający wszystkich jedną miarą.
grab
Gdyby ten rząd nieudaczników podjął decyzję o zasłanianiu twarzy w styczniu, już by była po zarazie w Polsce. Wyborcy powinni to zapamiętać!
jes
Gdyby Polacy nie byli tak przekupni i z honorem, który można kupić za parę złotych, nie byłoby tego rządu.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki