Zasiłek opiekuńczy na nowych zasadach

COVID-19 przeorganizował życie nie tylko przedsiębiorców, ale również rodziców. W procedowanej dzisiaj ustawie dotyczącej działań państwa w czasie koronawirusa znalazł się również zapis dotyczący zmian w zakresie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

(fot. Piotr Mecik / FORUM)

W projekcie ustawy przyznano kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego zwolnionego od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w wymiarze 14 dni. Do wspominanych 14 dni nie wlicza się dotychczas wykorzystanego okresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zwiększy się również krąg osób uprawnionych do jego pobierania – teraz zasiłek będzie przysługiwał w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko również ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo orzeczeniem o niepełnosprawności.

„Dodatkowo zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Osoby te zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 sprawują, obok żłobka i klubu dziecięcego, opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Zasadne jest więc, aby w sytuacji braku możliwości sprawowania przez nie opieki rodzicom przysługiwał zasiłek opiekuńczy” - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Ustawa wprowadzi również zmiany w zakresie zasiłku opiekuńczego rolników. Z uwagi na brak środków na taki zasiłek, konieczne będzie finansowanie go z budżetu państwa. Ile będzie wynosił? „Proponowany przepis wiąże wysokość zasiłku opiekuńczego za każdy dzień z aktualną, zwaloryzowaną emeryturą podstawową w rozumieniu art. 6 pkt 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Obecnie wysokość emerytury podstawowej po waloryzacji wynosi 972,40 zł. Stawka dzienna wyniesie zatem 32,41 zł (972,40 zł / 30 dni = 32,41 zł)” - podają autorzy projektu.

Jak dostać nowy zasiłek opiekuńczy? 

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do czasu wejścia w życie ustawy - osoba, która chce wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. może:

  • złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okres

Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten (oświadczenie) zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów

albo

  • wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym

Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 andregru

Przecież rodzice już dostają zasiłek 500+ na każde dziecko . Może należy wliczać go do nowego zasiłku ?

! Odpowiedz
1 18 gerth

8-latek sam w domu, ze zdalną e-edukacją

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.