REKLAMA

Masz ogrzewanie na gaz? Rząd rozważa dotacje na pompy ciepła

2023-01-02 10:42
publikacja
2023-01-02 10:42

Nie wykluczamy dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu sieciowego - mówiła minister klimatu Anna Moskwa w poniedziałek w RMF FM. Zaznaczyła, że przyspiesza program Czyste Powietrze, który ma pozwolić wyeliminować węgiel jako źródło ogrzewania w gospodarstwach domowych.

Masz ogrzewanie na gaz? Rząd rozważa dotacje na pompy ciepła
Masz ogrzewanie na gaz? Rząd rozważa dotacje na pompy ciepła
fot. Studio Harmony / / Shutterstock

Minister klimatu i środowiska w poniedziałek rozmawiała z radiem RMF FM m.in. na temat programów wsparcia wymiany źródeł ciepła na mniej emisyjne.

"Myśleliśmy bardzo wstępnie o dofinansowywaniu pomp ciepła tam, gdzie jest gaz sieciowy. Tego programu absolutnie nie odwołujemy, nie zawieszamy prac nad nim" - mówiła Anna Moskwa. Jak dodała, "chcemy się skoncentrować przede wszystkim na Czystym Powietrzu, żeby jak najwięcej środków tam skierować, zwiększyć wydatkowanie w tym programie". "Nie wykluczamy też dofinansowywania pomp ciepła dla użytkowników gazu" - zaznaczyła szefowa MKiŚ.

"Przyspieszamy program Czyste Powietrze, wierząc, że stopniowo i konsekwentnie wdrażany pozwoli w gospodarstwach domowych wyeliminować węgiel" - wyjaśniła Moskwa. "Wierzę, że program Czyste Powietrze i przekonanie do termomodernizacji, to, że jest (w nim) 500 tys. w ciągu trzech lat gospodarstw domowych, pozwala optymistycznie patrzeć (...), obserwować potrzeby na rynku i na tym sią koncentrować, byśmy mogli w gospodarstwach domowych odejść od węgla" - powiedziała minister Moskwa.

Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z grudnia 2022 r. wynika, że w całym kraju wpłynęło ponad 530 tys. wniosków na prawie 10 mld zł wsparcia w ramach programu Czyste Powietrze. Kwoty podpisanych dotychczas umów przekroczyły już łącznie 8 mld zł.

Od wtorku w życie wchodzą zmiany w programie Czyste Powietrze, które zakładają m.in. wyższe niż dotąd progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych.

Jak wynika z informacji NFOŚiGW, przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 zł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 zł do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną z 900 zł do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Najwyższe poziomy dofinansowania, uwzględniające tzw. głęboką, kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną, w poszczególnych częściach programu sięgają poziomu: 66 tys. zł, 99 tys. zł i 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji (wielkość dotacji uzależniona jest od dochodu wnioskodawcy).

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh za metr kwadratowy rocznie, lub o co najmniej 40 proc.

Celem programu Czyste Powietrze jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych na bardziej ekologiczne w celu ograniczenia zjawiska niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do zakupu nowego pieca wsparcie można otrzymać na termomodernizację domów jednorodzinnych. Budżet programu to ponad 100 mld zł.(PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
goldbaker
Informujcie ludźi że są to instalacje niskotemperaturowe
wacek_
Dotacji nie należy traktować jako pewnej gotówki. Jest dużo zależnych. Można sobie w budżecie założyć wsparcie rządowe, a potem dostać część, albo wcale. A instalacja pompy ciepła gruntowej zdecydowanie nie jest tania. U siebie zainstalowałem instalację ze zbiornikiem na gaz płynny, bo na to mnie było stać, złożyłem wnioski o dotacje Dotacji nie należy traktować jako pewnej gotówki. Jest dużo zależnych. Można sobie w budżecie założyć wsparcie rządowe, a potem dostać część, albo wcale. A instalacja pompy ciepła gruntowej zdecydowanie nie jest tania. U siebie zainstalowałem instalację ze zbiornikiem na gaz płynny, bo na to mnie było stać, złożyłem wnioski o dotacje i miło się zaskoczyłem, że dostałem część :) Tak trzeba do tego podchodzić.
jenak
Bitwa w Ardenach. Klasyk.

Tak rozwala się armie.


Masz być bezzębny. Jeden strzał i takim się stajesz.
Albo komponent jak lit czy uran ma pochodzić z odległego kawałka świata.

Zerwany łańcuch dostaw i po tobie.

Właśnie to ćwiczymy z paracetamolem.


Czy to tak trudno dostrzec co jest
Bitwa w Ardenach. Klasyk.

Tak rozwala się armie.


Masz być bezzębny. Jeden strzał i takim się stajesz.
Albo komponent jak lit czy uran ma pochodzić z odległego kawałka świata.

Zerwany łańcuch dostaw i po tobie.

Właśnie to ćwiczymy z paracetamolem.


Czy to tak trudno dostrzec co jest pod spodem?
jenak
Kraje tzw. bogatego zachodu (powoli przekształca się ta składka w oksymoron, może bogatego, ale w długi), a więc w takich krajach, coraz częściej dowodzą, że pompa cieplna to pomysł z bani. Czyli nie eco.

Skończy się jak z programem zamień kopciucha w gaz.
lech-0314
A miało być sprawiedliwość i prawo, a mamy dyskryminację i bezprawie. Za to , że byłem ekologiczny i 11 lat temu za własne duże pieniądze podłączyłem gazociąg i założyłem ogrzewanie domu na gaz nie mam prawa do dotacji za założenie pompy ciepła i fotovoltaikę. Moi sąsiedzi nie byli postępowi i ekologiczni i przez te 11 lat tuli mnie A miało być sprawiedliwość i prawo, a mamy dyskryminację i bezprawie. Za to , że byłem ekologiczny i 11 lat temu za własne duże pieniądze podłączyłem gazociąg i założyłem ogrzewanie domu na gaz nie mam prawa do dotacji za założenie pompy ciepła i fotovoltaikę. Moi sąsiedzi nie byli postępowi i ekologiczni i przez te 11 lat tuli mnie i innych kopciuchami, to w nagrodę dostali dotację w ramach programu "Czyste powietrze": jeden do podłączenia gazociągu i założenia gazu, a drugi do fotovoltaiki i pompy ciepła. No i to się nazywa postęp, sprawiedliwość i równe traktowanie
mohel
no jak rząd rozważa, zachęca … to pozostanę przy gazie
zene
Wlasnie
Wszysto na glowie przez PIS
Sredni droga energia, to towar luksusowy
obeznany
Cyrk.Gdy wszyscy już założą pompy ciepła okaże się, że nie ma prądu, bo elektrownie jądrowe będą za 50 lat :)
wizytator
Fajnie by było jeszcze zdążyć elektryka podładować. Tylko skąd prąd na to wszystko. Przecież już teraz straszą ciemnościami.
zoomek
Przecież chyba były dotacje na piece gazowe? Poza tym skoro pompy ciepła są takie znakomite i wydajne to po grzyba dotacje? Dotacje tylko podnoszą ceny produktu. To samo było ze sprzętem rolniczym jak wprowadzili dotacje na jego zakup. Wszystko poszło prawie 2x do góry.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki