REKLAMA
BADANIE

Gigantyczna podwyżka w programie „Czyste powietrze”. Nawet 136 tys. zł dotacji

Dominika Florek2022-12-27 06:00, akt.2023-02-08 12:27redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-27 06:00
aktualizacja
2023-02-08 12:27

Więcej pieniędzy na wymianę źródła ciepła, wyższe progi dochodowe oraz urealnienie kosztów jednostkowych – wylicza zmiany w programie „Czyste powietrze” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 3 stycznia 2023 r. rusza kolejna edycja rzędowych opłat. W odświeżonym naborze wrośnie kwota dofinansowania na wymianę kopciucha i kompleksową termomodernizację. Maksymalnie będzie można otrzymać do 136,2 tys. zł.

Gigantyczna podwyżka w programie „Czyste powietrze”. Nawet 136 tys. zł dotacji
Gigantyczna podwyżka w programie „Czyste powietrze”. Nawet 136 tys. zł dotacji
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

- (...) przechodzimy krok dalej i podwyższamy zarówno progi dochodowe, jak i wysokość dotacji. Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Kto może skorzystać z programu „Czyste powietrze”?

O dofinansowanie w programie „Czyste powietrze” może wnioskować właściciel lub współwłaściciel jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych. W nowym naborze wnioski o dofinansowanie będą mogli złożyć także beneficjenci, którzy wcześniej otrzymali dotację na wymianę kotła.

„Czyste powietrze” – ile pieniędzy można otrzymać?

Maksymalna kwota dotacji w programie „Czyste powietrze” uzależniona jest dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Po podniesieniu limitów, z dofinansowania będą mogły skorzystać rodziny, w których miesięczny dochód wynosi ok. 11 250 zł. Dla tej grupy dopłata może wynieść: 41 tys. zł lub 66 tys. zł. Z podwyższonego poziomu dofinansowania skorzystają 

Dotacja z programu „Czyste powietrze”

Poziom dofinansowania

Dochód na osobę w rodzinie

Maksymalna kwota dotacji

Podstawowy

do 135 000 zł rocznie

66 000 zł

Podwyższony

1894 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym

99 000 zł

2651 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym

Najwyższy

1090 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym

135 000 zł

1526 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Natomiast z najwyższego poziomu dofinansowania w programie „Czyste powietrze” skorzystają gospodarstwa domowe, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1090 zł w rodzinie wieloosobowej lub 1526 zł (jednoosobowe gospodarstwo).

Dwie maksymalne kwoty dotacji 

Nie w każdym przypadku beneficjent otrzyma kwotę dofinansowania wskazaną w tabeli powyżej. Maksymalna suma dotacji, w nowej odsłonie rządowego programu, będzie uzależniona od rodzaju inwestycji, na jaką zdecyduje się wnioskodawca. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał dwie stawki dla każdego wariantu dopłaty. 

„Czyste powietrze” - ile pieniędzy można dostać w formie dotacji?

Wysokość dotacji

Podstawowy

Podwyższony

Najwyższy

Bez kompleksowej termomodernizacji z PV

41 000 zł

59 000 zł

79 000 zł

Z kompleksową termomodernizacją z PV

66 000 zł

99 000 zł

135 000 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Po zmianach będzie to oznaczać, że w wariancie podstawowego poziomu dofinansowania można wnioskować o 41 tys. zł na wymianę źródła ciepła lub o 66 tys. zł na kompleksową modernizację (z fotowoltaiką). Jak podaje NFOŚiGW "aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh/ (m2*rok), lub o minimum 40 proc."

Obowiązkowy audyt w programie „Czyste powietrze”

Wśród zmian w rządowym programie „Czyste powietrze” jest również obowiązek wykonania audytu energetycznego nieruchomości. Taką powinność będą mieć beneficjenci, którzy zdecydują się na wymianę źródeł ciepła w wersji z zakupem i montażem paneli słonecznych - komplesową termomodernizację z PV. 

„Nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1200 zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części PPCP” - podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W praktyce oznacza to, że wymienione kwoty dofinansowania w tabeli będą powiększone o 1200 zł na przeprowadzenie audytu. Dotyczy to wyłącznie dotacji na kompleksową termomodernizację z fotowoltaiką. 

- Wychodzimy do Beneficjentów z propozycją nie tylko dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale także zachęcamy do skorzystania z bardzo atrakcyjnego pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku. Najwyższe dofinansowanie, czyli nawet do 136 200 zł będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, a więc kompleksowej termomodernizacji - zaznacza Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Czyste powietrze” z dotacją na kocioł na biomasę

W odświeżonej edycji programu „Czyste powietrze” - od 3 stycznia 2023 r. - beneficjenci mogą wnioskować o dofinansowanie na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych, czyli mniej niż 20 mg/mkw w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. 

"Zmiany obejmują także eliminację od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3" - podaje NFOŚiGW w komunikacie prasowym.

„Czyste powietrze” – na co pieniądze?

Środki z dotacji można wydać nie tylko na wymianę starego pieca, ale także na wymianę nieszczelnych drzwi i okien. Program „Czyste powietrze” posiada szeroki zakres przedsięwzięć, które można sfinansować z otrzymanego dofinansowania:

  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu
  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych),
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
  • wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audytu energetycznego (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacji projektowej, ekspertyz.

Dodatkowo od 3 stycznia "w ramach oferty bankowej zmieni się termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia oraz nastąpi zwiększenie kwoty kredytu objętej gwarancją bankową. Umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku" - podaje NFOŚiGW.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” przyjmuje wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW). Właściciel budynku lub lokalu mieszkalnego powinien wybrać odpowiedni właściwy wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli ten, na którego terenie znajduje się nieruchomość. 

„Czyste powietrze” w liczbach

W ciągu pierwszych czterech lat programu Czyste powietrze” podpisano 466 199 umów na kwotę ponad 4 mld zł, czytamy na oficjalnej stronie projektu (dane na 16 grudnia br.). Od stycznia 2022 r. znacząco spadła udział kotłów na biomasę i kotłów gazowych kondensacyjnych we wnioskach składanych o dotację.

czystepowietrze.gov.pl

Czyste powietrze” to kompleksowy program, który ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów, możemy przeczytać na oficjalnej stronie NFOŚiGW. Program skupia się m.in. na zastąpieniu starych pieców i kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniających wszystkie normy oraz na termomodernizacji budynków jednorodzinnych. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Ciekawe ile trzeba CO2 wyprodukować i zużyć środowiska żeby te wszystkie styropiany, solary, panele, PCV etc wyprodukować aby mniej emitować. Kiedyś wystarczył kocioł gazowy za 1500 zł i rachunek w skali roku kilkaset zł m-c za gaz. A teraz?
bha
Raczej dla ogółu Niby czyste i coraz niby to czystsze powietrze.
ministerprawdy
Zrozumcie ludzie jedno: rząd nic nie daje, UE też. Jak "da" jednemu to musi wszystkim zabrać podatkami i infalcją. 1 zł dane to 2 zł zabrane bo są koszty tej operacji.
UE też nie daje. Jesteśmy już płatnikiem netto czyli więcej płacimy niż dostajemy a koszty coraz większe : opłaty CO2, podatek od plastiku i utrata wpływów z ceł etc.
bt5
Kto ma w miarę przyzwoity domek to juz zwykle go doiwestował i zrobił ocieplenie, okna, pv, najmniej, zresztą aby cokolwiek w domu robić to się zaczyna od zrobienia dachu same nowe pokrycie dziś bez wymiany więzby to najmniej 60.000 zł, ocieplenie ścian w przeciętnym domku to 150 m2 a to już 40.000 zł, nowa stolarka kolejne 40.000 Kto ma w miarę przyzwoity domek to juz zwykle go doiwestował i zrobił ocieplenie, okna, pv, najmniej, zresztą aby cokolwiek w domu robić to się zaczyna od zrobienia dachu same nowe pokrycie dziś bez wymiany więzby to najmniej 60.000 zł, ocieplenie ścian w przeciętnym domku to 150 m2 a to już 40.000 zł, nowa stolarka kolejne 40.000 zł, docieplenie stropu czy połaci to 20 - 50.000 zł, pompa ciepła śpiewają sobie njamniej 60 - 70. 000 z montażem, do pompy ciepła trzezba albo nowe iwlkioe kaloryfery albo podłogówkę , ten drugi wariant to z robieniem nowej podłogi 30 -40.000 zł, PV nizej 40.000 to zestwiku rez już nie ma. Czyli kompleksowa temomodernizacja to 300.000 zł . Pomijając już fakt ze 3/4 nieremontowanych jeszcze domków to fakrycznie nadaje się tylko do wyburzenia to skąd lokatorzy takich nędznych domkóww skołują 160.000 zł jak tam bieda mieszka mająca ciagły problem skąd wziac kase na zapłacenie za butlę gazową do ogrzewania i gotowania. Domków jednorodzinnych jest w Polsce ponad 6 mln i wystarczy pojechac po Polsce wzdłuż i wszerz i widac że w więcej niż połowę tych obiektów nie opłaca się już zainwestowac ani grosza.
sterl
A dotacji zero jak wcześniej wymieniłeś kocioł na węgiel na gazowy, i masz dwa piece opłacone z cłem, akcyzą, watem 23% a dotacji zero, bo nie masz już kopciucha tylko pv i pompę ciepła ,a na dodatek ociepliłeś dom wcześniej , tylko podatki stale rosną i rosną ..
pdox
W Skandynawii przy odbiorze domu ze źródłem ogrzewania w postaci pompy ciepła, co najmniej rekomenduje się (a nie jestem pewien, czy nie jest to obowiązkowe) instalowanie drugiego, niezależnego od elektryczności źródła ciepła (np. kominka), na wypadek awarii/blackoutu. Żeby delikwent nie zamarzł, jak prundu w gniazdku zabraknie, W Skandynawii przy odbiorze domu ze źródłem ogrzewania w postaci pompy ciepła, co najmniej rekomenduje się (a nie jestem pewien, czy nie jest to obowiązkowe) instalowanie drugiego, niezależnego od elektryczności źródła ciepła (np. kominka), na wypadek awarii/blackoutu. Żeby delikwent nie zamarzł, jak prundu w gniazdku zabraknie, a po paliwo do generatora nie da się dojechać, chociaż sobie drzewko zetnie i jakoś dotrwa.

Tymczasem polscy urzędnicy przy dotacji wymagają, aby nowy właściciel pompy ciepła starego źródła w postaci np. kotła się POZBYŁ. Z pełną wiedzą, że infrastruktura energatyczna i tak ledwo zipie i przy stale rosnącym zapotrzebowaniu (pompy w zimie żrą więcej prundu, a jest ich coraz więcej i zastępują źródła ciepła, które do tej pory od tego prundu z sieci były niezależne, a promowane OZE w zimę dają często bardzo niewiele). Ryzyko blackoutu, czy przynajmniej ograniczeń jest coraz bardziej realne, nie mówiąc już o awarii (czy sieci, czy samego urządzenia).

Jak to nazwać?
taki-ktos-jak-ja
Po "pandemii" masz jeszcze wątpliwości dla czyjego dobra działają politycy? A już Student/Junior, wysłannik K. Schwaba na Polskę w szczególności. Każdy musi sam chronić swoje dobro a z każdym dniem za tych rządów jest go coraz mniej.
pdox odpowiada taki-ktos-jak-ja
Pytanie było retoryczne, ja nie mam złudzeń. ;)
sterl
Zamiast okradać wszystkich coraz wyższymi podatkami i opłatami to je zmniejszyć i nie potrzebne dotacje i nie trzeba będzie się czołgać lub na kolanach krążyć po urzędach , pisać prośby i podania..a jak dostają kasę z UE to uczciwie dzielić dla wszystkich a nie tylko wybranych, a ci co sami wcześniej zainwestowali zostają bez gaci..
go_ral
dlaczego urzednicy znowu stawiaja bariery? fotowoltaika ok ale juz np postawienie malego wiatraka na wlasnej posesji aby produkowac prad w dzien i w nocy nie jest wg urzednika ok? absurd

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki