Marszałek Sejmu: w porządku obrad 30 stycznia m.in. projekt ws. jawności zarobków w NBP

W porządku obrad Sejmu 30 stycznia znajdą się m.in. projekty ustaw dotyczących jawności wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim i ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcję publiczne oraz projekt ustawy "Mama 4 Plus" - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W środę PiS złożył w Sejmie projekt noweli ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Projekt noweli zakłada, że zarząd NBP miałby kształtować wynagrodzenie dla poszczególnych kategorii stanowisk przy założeniu, że maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia całkowitego prezesa NBP.

Projekt "Mama 4 Plus" przewiduje m.in., że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

"W środę 30 stycznia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. W porządku obrad znajdą się między innymi projekty ustaw dotyczących jawności wynagrodzeń w #NBP i ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz Mama 4 Plus" - napisał na Twitterze marszałek Sejmu. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne