REKLAMA

Malezja zbuduje z Chinami prawie 200-hektarowy hub komunikacyjny

2019-12-19 10:57
publikacja
2019-12-19 10:57

Rząd Malezji podpisał umowę z malezyjsko-chińskim konsorcjum IWH CREC na budowę w Kuala Lumpur głównego węzła komunikacyjnego Bandar Malaysia. Inwestycja warta 34 mld dolarów powstanie na obszarze 197 hektarów i będzie łączyć metro, linie kolejowe oraz autostrady.

/ fot. Olivia Harris / Reuters

Konsorcjum wejdzie w posiadanie 60 proc. udziałów w projekcie, pozostałą część zachowa rząd. W ceremonii podpisania umowy wziął udział premier Malezji Mahathir Mohamad oraz ministrowie gospodarki, finansów i transportu.

Mahathir zapowiedział we wtorek, że projekt zagwarantuje miejsca pracy, podniesie popyt na powierzchnie handlowe i mieszkalne oraz przyciągnie inwestycje. Ma także pomóc w rozwoju miejscowych małych i średnich przedsiębiorstw i stymulować popyt na malezyjskie materiały budowlane i technologie. Szef malezyjskiego rządu wspomniał o dobrych stosunkach swojego kraju z Chinami i ich „szczególnej więzi”, podkreślając, że relacje te od dziesięcioleci przynoszą wzajemne korzyści.

Projekt Bandar Malaysia był pierwotnie powiązany z rządową spółką 1Malaysia Development Berhad (1MDB), wokół której wybuchł skandal korupcyjny, pośrednio doprowadzając do przegranej w wyborach w 2018 roku rządzącej przez ponad 60 lat koalicji Barisan Nasional (Front Narodowy). Rząd Mahathira Mohamada skorygował umowy, gwarantując m.in. więcej kontraktów miejscowym podwykonawcom i stawiając wymóg budowy na terenie inwestycji 10 tys. tanich mieszkań. Malezyjskie media podały, że wśród wymogów pojawiło się też wybudowanie liczącego 28 hektarów publicznego parku.

W latach 2009-2018 rząd poprzedniego premiera Najiba Razaka podpisał z chińskimi firmami bezprecedensową liczbę kontraktów. Znalazły się wśród nich m.in. umowy na budowę linii kolejowej łączącej porty na zachodnim wybrzeżu kraju z miastami na wschodzie, rozbudowę portu w Kuala Linggi, budowę gazociągu w stanie Sabah na wyspie Borneo, sztucznych wysp oraz portu w stanie Malakka i wart 100 mld dolarów projekt mieszkaniowy Forest City przy granicy z Singapurem.

Po wyborach Mahathir Mohamad wycofał kraj z wielu umów, a realizację innych odłożył, publicznie obwiniając poprzedników o podpisanie ich bez zagwarantowania odpowiednio niskich kosztów i korzyści dla kraju.

Podczas kwietniowej wizyty w Pekinie Mahathir wyraził poparcie dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, w ramach której Chińczycy inwestują w globalną infrastrukturę, podkreślając, że skorzysta na niej również Malezja. Chiny są największym partnerem handlowym Malezji, a ta jest z kolei trzecim największym partnerem Chin w Azji, po Japonii i Korei Południowej. Według firmy konsultingowej Knight Frank od 2009 roku Chińczycy zainwestowali w Malezji 43,8 mld dolarów.

Tomasz Augustyniak (PAP)

tam/ baj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki