REKLAMA

Maląg: Z 500+ do rodzin trafiło w sumie 134,4 mld zł

2021-01-31 06:06
publikacja
2021-01-31 06:06
Maląg: Z 500+ do rodzin trafiło w sumie 134,4 mld zł
Maląg: Z 500+ do rodzin trafiło w sumie 134,4 mld zł
fot. Piotr Mecik / / FORUM

Od początku trwania programu 500+ do rodzin trafiło już 134,4 mld zł – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. "Świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Oznacza to w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko" - dodała.

W 2021 r. następuje zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Wnioski o świadczenie na nowy okres będzie można składać online już od 1 lutego, a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego w ramach programu "Rodzina 500+" będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Z kolei złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Szefowa MRiPS wskazuje, że program "Rodzina 500+" to przede wszystkim inwestycja w przyszłość dzieci, ale też poprawa bieżącej sytuacji rodzin.

"Świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Oznacza to w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a świadczenie otrzymuje co miesiąc blisko 6,6 mln dzieci. To najlepiej pokazuje skalę naszych działań na rzecz polskich rodzin" – podkreśla Maląg.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku – a więc z zachowaniem ciągłości wypłaty świadczenia.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
antybolszewik
W 2020 roku rząd zadłużył przyszłe pokolenie na 254 MLD zł. Sześć razy więcej niż wypłacone w tym roku fundusze 500+.
volksempfanger
To o jakieś 134,4 mld złotych za dużo.
przedsiebiorca30
Program dla wsparcia gospodarki i dzietności mizerny, ale to akurat nie należy do największych katastrof tego rządu. Jest tylko przykładem jak skutecznie manipulować ludźmi, aby osiągnąć swoje korzyści. Ukazuje też słabe cechy naszego Narodu, który godzi się na okradnie siebie, w imię kilku srebrników więcej. Nie Program dla wsparcia gospodarki i dzietności mizerny, ale to akurat nie należy do największych katastrof tego rządu. Jest tylko przykładem jak skutecznie manipulować ludźmi, aby osiągnąć swoje korzyści. Ukazuje też słabe cechy naszego Narodu, który godzi się na okradnie siebie, w imię kilku srebrników więcej. Nie ma się jednak czemu dziwić skoro przez większość ostatnich 200 lat nie mogliśmy o sobie decydować, a i przed tym okresem lepiej z tym Państwem nie było.
obserwator62
Oczywiście najpierw trzeba było zabrać w podatkach, w dużej części od tych samych ludzi, około 150 mld zł. Można też było się zapożyczyć. Osoby nie posiadające dzieci płaciły na dzieci cudze. Czy mogą liczyć na opiekę tych cudzych dzieci na starość, tak jak ich rodzice ?
samsza
Ktoś uwierzył, że dotowanie 15-18 letnich byków zwiększy dzietność ?
Natomiast jako kiełbasa wyborcza zagrało znakomicie.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki