REKLAMA

Zmiany w 500+. Można stracić świadczenie, jeśli nie złoży się wniosku na czas

2021-01-12 08:40
publikacja
2021-01-12 08:40
fot. PiS / Flickr

Nowy rok przyniósł zmiany w programie 500+. Rodzice ponownie muszą złożyć dokumenty, a nabór wniosków rusza od 1 lutego. Aby nie stracić pieniędzy, trzeba to zrobić najpóźniej do 30 czerwca.

Od 2021 r. zmienia się okres rozliczeniowy programu "Rodzina 500+". W związku z tym osoby ubiegające się o świadczenie muszą ponownie złożyć wymagane dokumenty. Nabór wniosków o dotację w wysokości 500 zł na dziecko rozpocznie się od 1 lutego 2021 r.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Dla osób, które złożą dokumenty, prawo do otrzymywania świadczeń 500 zł na dziecko będzie obowiązywać od 1 czerwca 2021 r. do 1 maja 2022 r. Resort rodziny przewidział dwa terminy, w których rozpocznie się nabór wniosków o dotację. Uzależnione są od sposobu składania pism:

  • od 1 lutego wnioski można składać online,
  • od 1 kwietnia wnioski można składać drogą tradycyjną.

Jak złożyć wniosek o 500 zł na dziecko? Rodzice oraz opiekunowie prawni mogą złożyć pismo elektronicznie za pośrednictwem bankowości elektronicznej, platformy ePUAP oraz ministerialnej strony empatia.mpips.gov.pl. Natomiast tradycyjne papierowe wnioski można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń.

Do kiedy złożyć wniosek o 500 zł na dziecko?

Wnioski złożone do 30 czerwca zapewnią ciągłość otrzymywania świadczenia. Z kolei moment złożenia pisma wpływa na termin, do którego zostanie wypłacone 500 zł na dziecko. Im szybciej zostanie złożony wniosek, tym szybciej rodzice otrzymają pieniądze. Rządowy program przewiduje, że osoby, które złożą wniosek:

  • do 30 kwietnia 2021 r. otrzymają wypłatę pieniędzy do 30 czerwca 2021 r.,
  • pomiędzy 1 a 31 maja 2021 r. otrzymają wypłatę pieniędzy do 31 lipca 2021 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2021 r. otrzymają wypłatę pieniędzy do 31 sierpnia 2021 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2021 r. oznacza wypłatę pieniędzy do 30 września 2021 r.

Osoby, które złożą wnioski w terminie do 30 czerwca, otrzymają wyrównanie za okres od maja 2021 r. - kiedy następuje koniec obecnego okresu rozliczeniowego. Natomiast wnioskodawcy, którzy wyślą pismo od 1 lipca, nie dostaną pieniędzy za maj.

Program "Rodzina 500+" działa w Polsce od 5 lat. Świadczenie wypłacane jest rodzicom lub opiekunom prawnym na każde dziecko poniżej 18. roku życia. Koszt programu od początku jego trwania to 114 mld zł, mówiła w czerwcu zeszłego Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie wypłacane jest blisko 6,5 mln dzieci.

DF

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (9)

dodaj komentarz
anty12
Uj z ta jalmuzna! Ale polaczq kochaja jalmuzna i niewolnictow. Oby te 500+ uj jasny strzelil.
traderfr
Wiele krajów ma zasiłek na dziecko ale nigdzie nie słyszałem aby ktoś tak wył z tego powodu a znam języki i dużo jeżdżę po świecie. Takie rzeczy tylko w Polsce.
anty12 odpowiada traderfr
Szkoda, ze niema wolnej kwoty od podatku jak w innych krajach. Taks ie podniecasz innymi krajami to niech ten cudowny pisowski rzad zrobi pracujacym taka przeysluje jak np w UK lub DE.
antek10 odpowiada anty12
Nie zrobią bo by oni lubią szczuć jednych na drugich. A tylko wtedy nabuzowany suweren pójdzie na wybory jak go postraszą że mu zabiorą jego pińćset plus.
andrew_ odpowiada anty12
To jest stwierdzenie faktu, sobie tylko znanym sposobem znalazłeś podniecenie innymi krajami. Krytyka powinna również być konstruktywna. Jeśli się krytukuje wszystko to jest się po prostu idiotą...
devroo odpowiada andrew_
Stwierdzenie jakiego faktu? Że "w wielu krajach"? W wielu krajach jest a w wielu krajach nie ma. Argument jak zwykle z pisowskiej d....y, której wydaje się, że kradzionymi plusami się utuczy i wreszcie wstanie z inteletualnych i moralnych kolan.
daniel_1 odpowiada (usunięty)
Chętnie przeczytam ponownie, lecz nie mam obok siebie... zrozumienia*
*z którym mógłbym przeczytać Twój wpis, który poza wyzwiskami nie zawiera żadnych treści.
blablak
Jalmuzne to sie daje z zarobionych przez siebie pieniedzy. To sa pieniadze ukradzione obywatelom.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki