REKLAMA

Maląg: Obywatele Ukrainy mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów

2022-06-29 07:52
publikacja
2022-06-29 07:52
Maląg: Obywatele Ukrainy mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów
Maląg: Obywatele Ukrainy mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów
fot. Julia Zabrodzka / / FORUM

W systemie praca.gov.pl obywatele Ukrainy mogą już składać wnioski o przyznanie finansowania opłaty pobieranej przez uczelnie wyższe za postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie - poinformowała PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że znaczna część dorosłych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w ich kraju, to osoby z wyższym wykształceniem.

Jak podkreśliła, rząd chce pomóc takim osobom w lepszej integracji na polskim rynku pracy, w podejmowaniu pracy w wielu zawodach regulowanych wymagających wysokich kwalifikacji i spełnienia określonych warunków.

"Dotyczy to m.in. systemu opieki zdrowotnej, edukacji czy budownictwa. Pozwoli im to na uznanie dyplomu ukończenia studiów zdobytego za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu" - wskazała minister.

Poinformowała, że w systemie praca.gov.pl można już składać wnioski o przyznanie finansowania opłaty pobieranej przez uczelnie wyższe za postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie.

Formularz wniosku dostępny jest w trzech wersjach językowych – polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Maksymalna wysokość tej opłaty wynosi 3 205 zł.

"Od samego początku, od wybuchu wojny w Ukrainie, robimy co w naszej mocy, by ułatwić naszym sąsiadom odnalezienie się w nowej rzeczywistości, również na polskim rynku pracy. W ramach uproszczonej procedury zatrudnienia pracę znalazło już przeszło 261 tys. osób" - przekazała Maląg.

O sfinansowanie opłaty ubiegać się mogą wszyscy bezrobotni i poszukujący pracy, w tym także Polacy, którzy ukończyli studia za granicą. Udzielaniem tej pomocy zajmują się powiatowe urzędy pracy.

Wniosek o sfinansowanie opłaty można złożyć do powiatowego urzędu pracy w wersji elektronicznej używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP albo w wersji papierowej.

Więcej informacji o wsparciu można znaleźć pod linkiem. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Na Ukrainie za łapówkę kupisz każdy dyplom, każdy dokument, każde zaświadczenie. Nawet Kartę Polaka czy prawo jazdy.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki