REKLAMA
WAŻNE

MZ: szpitale dostaną sprzęt monitorujący pracę SOR-ów

2019-04-30 07:58
publikacja
2019-04-30 07:58

Do końca przyszłego roku wszystkie szpitalne odziały ratunkowe (SOR) zostaną wyposażone w urządzenia służące do monitorowania pracy personelu i obsługi pacjentów – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorkowym wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska".

/ fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Pierwsze urządzenia monitorujące otrzyma 76 największych SOR-ów, w których przyjmowana jest zdecydowana większość pacjentów. Minister wyjaśnił, że wyposażenie to pozwoli na "raportowanie czasu pracy w trybie ciągłym". "Pozostałe SOR-y wyposażone zostaną do końca 2020 roku w urządzenia służące do monitorowania" – zapewnił.

Prof. Szumowski zapowiedział, że "szpitale otrzymają od Ministerstwa Zdrowia nieodpłatnie program, który wspomoże ich w tym procesie (monitorowania pracy – PAP)". "Analizujemy także możliwości poprawy wyceny świadczeń związanych z triażem (czyli segregacją medyczną pacjentów zależnie od ich stanu zdrowia), co powinno przełożyć się na polepszenie sytuacji finansowej SOR-ów" – dodał.

Pod koniec marca media informowały m.in. o przypadku zgonu 39-latka po wielogodzinnym pobycie na izbie przyjęć Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Pisały też o sprawie 20-letniej pacjentki w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, która została przeniesiona z SOR-u na pododdział udarowy dopiero wtedy, gdy jej stan bardzo się pogorszył. Media donosiły też m.in. o przypadku 86-letniej kobiety, która w ciężkim stanie, po napadzie padaczkowym, trafiła do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i według rodziny spadła ze szpitalnego łóżka i leżała niezauważona przez kilka godzin. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej z kolei pacjentka izby przyjęć miała nie otrzymać pomocy, choć zwijała się z bólu, a w końcu zemdlała. 

wk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tomluc
Do jangcy.
Otóż to wyjątkowo głupia i nieprzemyślana decyzja.
Od wielu lat system cierpi na brak rąk do pracy, specjalistów, pielęgniarek itd... cierpi również na brak przestrzeni na SOR-ach i braki sprzętowe.
I od lat wszelkie instytucje kontrolne : MZ, NFZ, Sanepid, kontrolerzy od ISO itd...itp....żądają
Do jangcy.
Otóż to wyjątkowo głupia i nieprzemyślana decyzja.
Od wielu lat system cierpi na brak rąk do pracy, specjalistów, pielęgniarek itd... cierpi również na brak przestrzeni na SOR-ach i braki sprzętowe.
I od lat wszelkie instytucje kontrolne : MZ, NFZ, Sanepid, kontrolerzy od ISO itd...itp....żądają coraz więcej danych. Więc kiedyś pomoc była w 4 godziny, potem zaczęła się era komputeryzacji ( i tu ciekawostka np 1 komputer na 3-4 lekarzy - znam takie oddziały ) która stała się kolejnym wąskim gardłem systemu ( a nikt inny poza lekarzem nie wpisze danych gdyż nie ma ustawy o sekretarkach medycznych, kody są imienne itd...). Wtedy już czekało się 6 godzin. W międzyczasie ludzie odeszli z pracy , postarzeli się, pacjenci zaczęli atakować i skarżyć personel, nowi pracownicy nie przyszli a skala biurokracji rosła. Więc teraz czekamy 8-10 godzin. I nagle ministerstwo wymyśliło jak pomóc . Dołożą jeszcze jeden system sprawozdawczy który ci sami lekarze będą musieli obsłużyć. Znów część medyków odejdzie na znak walki z głupotą a pozostali będą przyjmować po 12-14 godzinach. Nie widzę w tym nic mądrego. To zwyczajny idiotyzm. Ludzie będą umierać i czekać jeszcze dłużej ale w statystykach będzie porządeczek że ho ho. Gratuluję
jangcy
Po co od razu tak zgryźliwie. To w zasadzie słuszne ze instytucja finansująca (nawet w sposób pośredni bo bezpośrednio wszyscy to robimy) ma chęć sprawować kontrolę na działalnościa finansowanych instytucji. Jeżeli system będzie działał w tle i wykorzystując już wprowadzane dane to czemu nie.
antybolszewik
Słusznie trzeba okolczykować konowałów skoro nic nie potrafią.Nie wiem dlaczego na SORach nie wypełniają dodatkowo szczegółowej ewidencji czynności pracy. Kamery będą wyznaczać tych, którym należą się dotkliwe kary

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki