MSWiA proponuje nowe dodatki dla służb mundurowych

W środę doszło do spotkania szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i wiceministra resortu Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych; zaproponowano na nim wprowadzenie dwóch nowych dodatków dla mundurowych, po 25 latach i po 28,5 roku służby - przekazał resort.

(fot. Michał Kaźmierczak / FORUM)

Jak podano w komunikacie resortu, stronę społeczną na spotkaniu reprezentowali Rafał Jankowski - przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, Krzysztof Oleksak - przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków "Florian", Krzysztof Hetman - przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, Marcin Kolasa - przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Bartłomiej Mickiewicz - wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

Ze strony MSWiA oprócz ministra i wiceministra w spotkaniu wziął udział Edward Zaremba, pełnomocnik resortu ds. związków zawodowych.

Tematem spotkania był między innymi stan realizacji postulatów zawartych w porozumieniu podpisanym 8 listopada 2018 roku pomiędzy MSWiA a stroną społeczną. Zakładało ono m.in. podwyżkę o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r., pełnopłatne nadgodziny dla funkcjonariuszy oraz rezygnację z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

"Minister zapowiedział wprowadzenie rozwiązania motywującego, które umożliwi przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dla mundurowych przewidziane są dodatki, pierwszy po 25 latach służby, a drugi po 28,5" - czytamy w środowym komunikacie resortu.

Jak podano, minister Mariusz Kamiński w czasie spotkania poinformował stronę związkową o podniesieniu norm wyżywienia oraz związanych z nimi ekwiwalentów w zamian za wyżywienie. Ich wysokość po zmianach wyniesie obecnie 12 zł. W tym zakresie rozpoczęte zostaną niezbędne prace legislacyjne.

Szef MSWiA zapowiedział również, że wprowadzane będą też zmiany związane z ochroną prawną funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o podniesienie kar za czynną napaść, naruszenie nietykalności lub znieważanie funkcjonariusza.

"Omówione zostały też bieżące zagadnienia związane z kwestiami legislacyjnymi i finansowymi. Strona związkowa podkreśliła konieczność rozwiązania kwestii związanej z artykułem 15a ustawy emerytalnej. Wspólnie uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze grudniu tego roku, podczas którego przedstawione zostaną propozycje" - wskazano w komunikacie.(PAP)

sno/ mark/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 7 clever

A jakie kary dla policjantów za znieważanie obywateli czy bezprawne i nieuzasadnione użycie siły?. Za duzo tych przywilejów !!! - chyba ze strachu bo wiadomo ,że każde słabe państwo musi "podsypywać " czyli kupować lojalność

! Odpowiedz
26 9 carlito1

Jak każdy komunistyczny rząd i ten który musi się obawiać w przyszłości zamieszek... Inswestuje w ochronę.. kiedy wraca ZOMO?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil