MSWiA chce zakazać noszenia broni w Warszawie w Święto Niepodległości

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie czasowego zakazu noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Resort uzasadnia to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych i zgromadzeń publicznych w Święto Niepodległości.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Projekt rozporządzenia opublikowano w poniedziałek w wykazie Rządowego Centrum Legislacji. Dotyczy on "wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym". Rozporządzenie, które tym samym skierowano do uzgodnień międzyresortowych, ma wejść w życie 11 listopada.

W uzasadnieniu do projektu MSWiA napisano: "wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a także zgromadzeń publicznych, organizowanych w dniu 11 listopada 2019 r. w Warszawie. Ze względu na rangę tych wydarzeń oraz przewidywaną wielotysięczną liczbę uczestników, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Resort podkreślił też, że posiadacze broni nie będą mogli tego dnia "nosić lub przemieszczać się" z bronią, "dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych do jej użycia".

Pod koniec października dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) Ewa Gawor poinformowała PAP, że do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęło już kilka zawiadomień o marszach 11 listopada. Oprócz corocznego zgromadzenia odbywającego się pod nazwą Marsz Niepodległości zgłoszono jeszcze kilka mniejszych przemarszów. "Jest zgromadzenie Marszu Niepodległości oraz kilka mniejszych. Jest Bieg Niepodległości. Dużo się będzie działo" – oceniła Gawor.

Marsz Niepodległości przejdzie stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Jego tegoroczne hasło to zaczerpnięte z pieśni maryjnej zawołanie: "Miej w opiece Naród cały!". Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono "wszystkich patriotów" oraz "wszystkich ludzi, którym idea niepodległości jest bliska".

W ubiegłym roku z udziałem prezydenta i premiera ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jeden marsz złożyły się formalnie dwa zgromadzenia: jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości 11 listopada. "Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu" – powiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister kultury Jarosław Sellin.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 talmud

...."Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu" ......kogo reprezentują ci osobnicy ?????

! Odpowiedz
0 3 dziki_losos

*odkłada granatnik* no nie...

! Odpowiedz
21 13 zenonn

Jeśli tym zakazem nie są objęci funkcjonariusze to decydenta należy zapamietać jako antypolskiego bandytę działajacego na szkodę narodu polskiego i już nigdy na jego formacje polityczną nie głosować. Policja , SOP, karki kaczora, i inne gamonie będą z naładowaną bronią, a lud ma być rozbrojony. Arogancja władzy poraża. Ciemny lud to kupil i na szumowiny głosował.
Uchachany kraj i jego mieszańcy
Fuj

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 25 jacho1804

Bardzo fajna inicjatywa.
Każdy przestępca zastanowi się dziesięć razy czy iść postrzelać do ludzi....w końcu jest zakaz, prawda ?
Czy zakaz dotyczy również agencji państwowych czy tylko swołoczeństwo ?

! Odpowiedz
11 5 zenonn

Przestępcy rządzą. Zwykłych chuliganów eliminuje policja.

! Odpowiedz
4 13 fred_

Kto jest prezydentem w Wawie?

! Odpowiedz
13 9 karbinadel

A co to ma do rzeczy? Za bezpieczeństwo odpowiada policja, podległa MSWiA, a nie samorządowi. Zresztą projekt tez jest autorstwa ministerstwa, jeśli umiesz czytać.

! Odpowiedz
1 65 damamad

Bardzo ważny zakaz bo co roku w Święto Niepodległości dziesiątki osób ginie w strzelaninach w Warszawie. A najwięcej osób ginie z broni nienaładowanej.

! Odpowiedz
35 61 -balrog-

Nie ma nic bardziej symbolicznego, niż zakazać noszenia broni w Święto Niepodległości, którą to niepodległość nasi przodkowie wywalczyli siłą. Pokazuje to, że nasza władza w tym przypadku w niczym nie różni się od komunistów, którzy masowo rozbroili Polaków, a których wcześniej nie zdążył rozbroić Hitler. Poczytajcie wspomnienia byłych AK-owców, którzy musieli się podporządkować rozkazom złożenia broni, jak przyszło im się rozstawać z czymś, co miało im zapewniać naturalne prawo do obrony. A wczoraj bodajże czytałem o tym, jak to jakiś człowiek sfotografował żołnierzy WOT w KFC i oburzał się, że noszą broń na widoku...
Polacy niestety strasznie się skundlili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 10 pakamera

Przed pisaniem bzdur proponuję korepetycję z historii

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil