REKLAMA

MF sprzedało 7-letnie obligacje za 500 mln CHF

2014-09-10 16:27
publikacja
2014-09-10 16:27
fot. Thinkstock / Thinkstock

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę 7-letnie obligacje o wartości 500 mln franków szwajcarskich i rentowności 1,035 proc. - poinformował resort finansów w komunikacie.


Źródło: Thinkstock

"(...) Dokonano wyceny 7-letnich obligacji nominowanych we frankach szwajcarskich o wartości nominalnej 500 mln CHF i terminie zapadalności w dniu 17 września 2021 roku" - napisano w komunikacie.

"Wysoki popyt pozwolił uzyskać rentowność na poziomie 1,035 proc. - historycznie najniższym dla wszystkich polskich obligacji emitowanych na rynku franka szwajcarskiego. Obligacje wyceniono na 50 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej, a kupon płacony corocznie ustalono na 1,000 proc." - dodano.

Z informacji przekazanych przez MF wynika, że obligacje zostały nabyte przez inwestorów przede wszystkim ze Szwajcarii - 97 proc.

"W strukturze podmiotowej inwestorów największy udział miały fundusze inwestycyjne (34 proc.), banki - departamenty skarbu (30 proc.), firmy ubezpieczeniowe (22 proc.), banki prywatne (9 proc.) oraz fundusze emerytalne (5 proc.)" - napisano.

Kierownikami konsorcjum emitującego obligacje były banki: UBS i Deutsche Bank.Zapowiadając emisję w poniedziałek, wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska poinformowała, że emisja prefinansowałaby potrzeby pożyczkowe na 2015 rok. Dodała, że MF w ramach dywersyfikacji bazy inwestorskiej chcemy utrzymać obecność na rynku szwajcarskim, choć wartość polskich obligacji wyemitowanych na ten rynek będzie sukcesywnie spadać. (PAP)

bg/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Jacek
Rentowność niska. Mam pytanie. Ile rząd zapłacił ww, bankom za emisję?
~azaz
Teraz ku..a frank może być po 7 zł !
~Forex-man
Eskimosi zadbają aby za 7 lat kurs CHF/PLN był odpowiedni.
~gentleman
I to jest równouprawnienie? Dlaczego my Polacy nie możemy zadłużać się we frankach a rząd może? W końcu rząd dostrzegł okazję do taniego pieniądza! Szkoda że tylko 300mln CHF.
~plazowicz
Powiedz no geniuszu co PL eksportuje do Szwajcarii? Bezrobotnych? ...bez żartów.
~dependziak
szkoda ze nie mozna juz pozyczac we CHF a teraz powinni wszyscy brac kredyty we franku i oddawac kiedy bedzie po 2,00zl :)Radz moze a my nie mozemy :) to jest wolnosc :)
~Azor
za parę lat będzie po 6 złotych, a nie po 2

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki