REKLAMA

MF: możliwa rewizja wzrostu PKB w dół na ten i przyszły rok

2016-07-27 15:08
publikacja
2016-07-27 15:08

Po sierpniowym przeglądzie możliwa jest rewizja w dół wzrostu PKB na ten i przyszły rok - powiedział w środę dziennikarzom wiceszef MF Leszek Skiba. MF oczekuje PKB w tym roku na poziomie 3,8 proc., a w przyszłym - zgodnie z założeniami do projektu budżetu na 2017 r. - 3,9 proc.

Wiceszef MF Leszek Skiba / mf.gov.pl

"W 2016 roku deficyt budżetowy jest w ryzach. Dane podatkowe są bardzo dobre. W związku z tym efektów spowolnienia na dane fiskalne, na wpływy podatkowe nie są widoczne. (..) Nasze oczekiwania są takie, że druga połowa roku będzie całkiem dobra" - podkreślił wiceminister finansów.

Pytany, czy prognoza wzrostu PKB na ten rok na poziomie 3,8 proc. jest aktualna, odparł: "W sierpniu przyjrzymy się jeszcze raz naszym prognozom na 2017 rok i naszym szacunkom na 2016 rok. Możliwa jest rewizja w dół wzrostu PKB na ten i następny rok" - zaznaczył.

"W związku z tym, że głównym źródłem spowolnienia są raczej inwestycje. W żadnym stopniu niewidoczne jest spowolnienie, jeśli chodzi o dynamikę spożycia indywidualnego. Oznacza to, że niższa dynamika PKB nie przekłada się na pogorszenie wpływów podatkowych. Tym samym deficyt (sektora finansów publicznych - PAP) na poziomie 3 proc. PKB nie jest zagrożony w przyszłym roku" - zaznaczył Skiba. (PAP)

dol/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~evil
A dług publiczny rośnie, rośnie, rośnie. PIS zrobi z was największych nędzarzy świata i jeszcze będziecie się cieszyć. Ubaw po pachy w jakiej to niewiedzy żyje prawie każdy człowiek w tym kraju. Ale żeby nie było, że nikt nie pisał to powtórzę: dług rośnie, rośnie, rośnie...
~Polak
A mogłbys napisać jak wzrosło zadłużenie w latach 2007-2015? I porównać to z tempem przyrostu po zmianie rządu? Bo mi się wydaje że dynamika przyrostu zadłużenia wyraznie zmalała odkąd nie ma PO-ZSL
~morpheus odpowiada ~Polak
polecam trochę poczytać, to nic trudnego
http://next.gazeta.pl/next/7,151245,20455678,dlug-skarbu-panstwa-rosnie-najszybciej-w-historii-wlasnie-bijemy.html
~pruszków
Ciekawe ile by było, gdyby Platformiarze nie zaczęli wliczać prostytucji i produkcji amfetaminy do PKB :)
~rttyuiop
mylisz gruszki z jabłkami, wzrost PKB od tego się nie zwiększy (nominalna wartość jak najbardziej)
~eruo
a co? nie ma z tego pieniędzy i podatków pośrednich? są, więc o co ci chodzi. Trzeba być życiowo otwartym a nie ograniczonym umysłowo. Wierzący? To dużo wyjaśnia.
~borban
Pewnie będą spadać inwestycje, póki rząd będzie uważał wolny rynek za zło. Lepiej zainwestować np. na Węgrzech, gdzie Orban rozumie działanie gospodarki i szanuje prywatny kapitał, a podatki traktuje jako zło (a nie dobro), czym budzi dużo większe zaufanie. Nie zrobi żadnych nieodpowiedzialnych i niespodziewanych Pewnie będą spadać inwestycje, póki rząd będzie uważał wolny rynek za zło. Lepiej zainwestować np. na Węgrzech, gdzie Orban rozumie działanie gospodarki i szanuje prywatny kapitał, a podatki traktuje jako zło (a nie dobro), czym budzi dużo większe zaufanie. Nie zrobi żadnych nieodpowiedzialnych i niespodziewanych ruchów. Opanował też przyrost długu publicznego.
~ff
Chyba chcieli napisać nieunikniona.
~aleśko
Może mi ktoś to przetłumaczyć
~prawda
Proszę bardzo: : Halo Houston, mamy problem"
A na serio, spłacaj kredyty, szczególnie walutowe, gotówkę chowaj w słoik i do banku ziemskiego, ogranicz wydatki, zwiększ oszczędności w walutach najlepiej w CHF.
Przyszły rok to rozpierducha.
Gospodarkę napędzają inwestycje, które od stycznia padają na pysk.
Proszę bardzo: : Halo Houston, mamy problem"
A na serio, spłacaj kredyty, szczególnie walutowe, gotówkę chowaj w słoik i do banku ziemskiego, ogranicz wydatki, zwiększ oszczędności w walutach najlepiej w CHF.
Przyszły rok to rozpierducha.
Gospodarkę napędzają inwestycje, które od stycznia padają na pysk. Właśnie realizujemy Grecki model gospodarki oparty na konsumpcji na kredyt.
Dzięki ci dojna zmiano

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki