REKLAMA

MF: Nadwyżka budżetowa w okresie I-VII wyniosła ponad 34 mld zł

2022-08-15 11:12
publikacja
2022-08-15 11:12
MF: Nadwyżka budżetowa w okresie I-VII wyniosła ponad 34 mld zł
MF: Nadwyżka budżetowa w okresie I-VII wyniosła ponad 34 mld zł
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

W okresie od stycznie do lipca szacunkowe dochody budżetu państwa wyniosły 313,3 mld zł (63,7 proc. planu w stosunku do ustawy budżetowej na 2022), a wydatki 278,6 mld zł (53,4 proc. planu) - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

W poniedziałek MF opublikowało komunikat prezentujący szacunkowe dane dot. wykonania budżetu państwa na 2022 roku w okresie od stycznia do lipca. "Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – lipiec 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r. wyniosło: dochody 313,3 mld zł, tj. 63,7 proc.; wydatki 278,6 mld zł, tj. 53,4 proc." - czytamy.

MF informuje również, że w tym okresie dochody budżetu były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Z kolei dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń – lipiec 2021 r. o ok. 37,2 mld zł. Jak doprecyzowano w komunikacie, dochody z VAT były o 9,9 proc. wyższe niż w ubiegłym roku (o ok. 12 mld zł); dochody z PIT były wyższe o 12,5 proc. (o ok. 5 mld zł); dochody z CIT były wyższe o 47,2 proc. (o ok. 14,6 mld zł), a dochody z akcyzy i podatku od gier był wyższe o 10 proc. rok do roku - o około 4,3 mld zł.

"W okresie styczeń – lipiec 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 34,8 mld zł i było niższe o ok. 2,0 mld zł (tj. 5,4 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – lipiec 2021 r. W budżecie zanotowano tym samym nadwyżkę w wysokości 34,7 mld zł" - informuje również MF.

Ministerstwo podkreśla również, że w następnych miesiącach wyniki budżetu ulegną zmianie ze względu na koszty związane z wprowadzeniem tzw. dodatku węglowego oraz projektowanej regulacji dotyczącej jednorazowego wsparcia osób korzystających z innych źródeł ciepła. Jak wskazano, około 9,5 mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatku węglowego, a kolejne 10 mld na finansowanie dodatku do innych źródeł ciepła. "Te działania jak i kolejne wydatki planowane na ten rok wpłyną na kształtowanie się nadwyżki i deficytu w kolejnych miesiącach" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Finansów.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ ann/

Źródło:PAP
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (44)

dodaj komentarz
jas2
Nadwyżka budżetowa w okresie I-VII wyniosła ponad 34 mld zł.

Debeściaki!
marok
Kwik trującej jak rtęć oPOzycji. To dla nich straszne ,że w budżecie po 7 miesiącach jest duża nadwyżka i to pomimo znacznej obniżki podatków PIT i VAT .
Dla nich najlepiej by było ,żeby była gigantyczna dziura budżetowa jak za czasów Tuska i można było wtedy powiedzieć ,że pieniędzy nie ma i nie będzie.
-zbyszek1
Masz trochę racji. Takiej rybie jednej z drugą zawsze przyjemniej jak ją otrują nie rtęcią a czyś innym, takiej danej rzece zawsze łatwiej pogodzić się ze śmiercią jeśli nie jest zabita przy użyciu rtęci. Ale hola hola na razie wiadomo, że rtęci nie stwierdzono a nie ze jej nie ma.
W Polsce jest ogromna dziura budżetowa a zadłużenie
Masz trochę racji. Takiej rybie jednej z drugą zawsze przyjemniej jak ją otrują nie rtęcią a czyś innym, takiej danej rzece zawsze łatwiej pogodzić się ze śmiercią jeśli nie jest zabita przy użyciu rtęci. Ale hola hola na razie wiadomo, że rtęci nie stwierdzono a nie ze jej nie ma.
W Polsce jest ogromna dziura budżetowa a zadłużenie jest monstrualne, nikt zresztą dokładnie nie wie jakie ile wynosi bo dług publiczny generowany jest przez wszelakie państwowe agencje a jest to dług droższy niż generowany przez budżet.
Jeśli hałastry przekrętasów nie wyrzuci się na zbite japy to zdemoluje dyktatura chamów polskę do reszty.
" Niech żyje wolność, wolność i swoboda ".
-zbyszek1 odpowiada -zbyszek1
" ...to zdemoluje dyktatura chamów polskę do reszty."
Polskę zresztą też.
marok odpowiada -zbyszek1
Wykluczono rtęć jako przyczynę tego co się stało w Odrze,
Polska, poza rokiem 2020 rokiem gdy trzeba było ratować miejsca pracy 200 miliardami pomocy ,miała bardzo niskie deficyty finansów publicznych..
Dług jest w pełni kontrolowany i można go zobaczyć w oficjalnych komunikatach, oczywiście chodzi o cały dług finansów publicznych
Wykluczono rtęć jako przyczynę tego co się stało w Odrze,
Polska, poza rokiem 2020 rokiem gdy trzeba było ratować miejsca pracy 200 miliardami pomocy ,miała bardzo niskie deficyty finansów publicznych..
Dług jest w pełni kontrolowany i można go zobaczyć w oficjalnych komunikatach, oczywiście chodzi o cały dług finansów publicznych Polski, a nie tylko budżetu państwa.. Do was geniusze głuPOty ciągle nie dociera ,że jesteście 100 lat za murzynami w sprawach gospodarczych i ciągle posługujecie sie fikcją podobną do wrzutki z rtęcia , żeby ukryć swoje niedostatki i okłamywać ludzi.
Zadłużenie w tej chwili wynosi ok. 52% PKB i jest na poziomie procentowym w relacji do PKB z czasów gdy PIS objął władzę. Wszystko to bez wyprzedaży majątku państwowego i zabierania setek miliardów z OFE,
-zbyszek1 odpowiada marok
Dyktatura chamów zadłużała Polskę, nas Polaków od początku. Bo jak powiedział genialny minister piniendzy ni ma i nie będzie. Na początku dyktatura chamów wmawiała tym co wszystko kupują, że piniondze zabierają vatowskim zbrodniarzom ale to, może nie szybko, ale minęło. bo nie nie ma przecież fizycznie tych zbrodniarzy którymi można Dyktatura chamów zadłużała Polskę, nas Polaków od początku. Bo jak powiedział genialny minister piniendzy ni ma i nie będzie. Na początku dyktatura chamów wmawiała tym co wszystko kupują, że piniondze zabierają vatowskim zbrodniarzom ale to, może nie szybko, ale minęło. bo nie nie ma przecież fizycznie tych zbrodniarzy którymi można by się pochwalić a po drugie luka w VAT, dane GUS, za lata 2016-2018 wyniosła 114mld zł czyli była wyższa niż przez osiem lat kiedy rządził rudy folksdojcz.
Dług Polski według, nie pamiętam, albo MFW, albo BŚ, już ze trzy lata temu wynosił ponad 100% PKB a oni lepiej wiedzą od plebejskiego narodu bo dyktatura chamów pod wodzą stetryczałego szaleńca inne raporty, bardziej prawdziwe chociaż nie do końca, przekazuje np. instytucji unijnych a inne na rynek polski.
" Dług jest w pełni kontrolowany i można go zobaczyć w oficjalnych komunikatach ..." komunikatach wydawanych przez dyktaturę chamów, patologicznych kłamców i manipulantów i jeszcze najlepiej przez organ bezczelnej partyjnej propagandy w goebbelsowskim stylu?
A przypominam, ciemny naród wszystko kupuje.
maniek_as
Niech żyje inflacja!!! To główny motor sukcesu PiS i wpływów do budżetu. Na taki pomysł wpadł Glapiński, Kaczyński i Morawiecki jeszcze przed Covidem, a Covid i Putin to tylko znakomita wymówka, która spadła im z nieba. Grunt to mieć fuksa.
jas2
Inflacja? - Opozycja płacze.
Stopy procentowe w górę? Opozycja płacze.
Nadwyżka budżetowa! Opozycja płacze.
-zbyszek1
Imponujące ma wyniki dyktatura chamów. Zapisali kłamcy, manipulanci w budżecie inflację na poziomie, zdaje się, 3,3%. kiedy na koniec roku już wynosiła ca. 9%. W takim układzie " nadwyżka budżetowa " za 2022 powinna wynieść pewnie ze 120mld PLN albo i lepiej bo podawana inflacja na poziomie ca. 16% za lipiec wydaje się Imponujące ma wyniki dyktatura chamów. Zapisali kłamcy, manipulanci w budżecie inflację na poziomie, zdaje się, 3,3%. kiedy na koniec roku już wynosiła ca. 9%. W takim układzie " nadwyżka budżetowa " za 2022 powinna wynieść pewnie ze 120mld PLN albo i lepiej bo podawana inflacja na poziomie ca. 16% za lipiec wydaje się mocno zaniżona a do końca roku jeszcze sporo czasu.
A tak z ciekawości dług publiczny wynosi już 150% PKB? A może jeszcze lepiej? Czy hałastra chociaż sama to wie, jeszcze na tym panuje?.
zoomek
Chyba udowodnili że podatki są za wysokie. Teraz to trzeba będzie przyjąć z 5 mln Białorusinów i rozdać im kasę bo co z tym robić?
Szok!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki