REKLAMA

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych

2022-08-15 14:53
publikacja
2022-08-15 14:53
Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych
Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych
fot. Krzysztof Wojciewski / / FORUM

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 11 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w poniedziałek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU).

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, opublikował po raz pierwszy w 2003 r. Shanghai Jiao Tong University. Od 2009 przygotowuje go Shanghai Ranking Consultancy.

W tym roku na podium nastąpiła tylko jedna zmiana. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Trzecie miejsce wywalczył amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT). Z trzeciej pozycji na czwartą - w stosunku do poprzedniego roku - spadł brytyjski University of Cambridge.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. To tam, o wiele niżej, trzeba szukać w zestawieniu polskich szkół wyższych. W ubiegłym roku na liście było 10 polskich uczelni, w tym - 11 (do zestawienia wrócił UMK).

Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500).

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kolejna w zestawieniu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (w siódmej setce), Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (dziewiąta setka).

W ostatniej, dziesiątej setce znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Ranking ARWU tworzony jest w oparciu sześć obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się m.in. liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fields'a, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Co roku ocenianych jest ponad 2 500 uniwersytetów, a 1 000 najlepszych - publikowanych.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
podatnik-
Tyle,że w USA jest ok. 2000 szkół udających wyższe ale poważnie traktuje się może 15? w tym tylko 2 politechniki CalTech i MIT!
obeznany
chwała tym, którym hobbystycznie się chce, dopłacają z własnej kieszeni do badań i dzięk nim, polskie uczelnie są w piątej i dalszej setce
typowy polski naukowiec nie ma czasu na badania, bo musi pędzić do drugiej roboty, by utrzymać rodzinę
rbednarek
Słabo jesteś obeznany, pracuję na uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym i zarabiam tyle, że nie muszę mieć dodatkowej pracy. Żona jest nauczycielką w szkole specjalnej.
mariuszs75
To jest lista największych a nie najlepszych uczelni. Gdyby na przykład w Poznaniu połączyć wszystkie wyższe uczelnie w jedną. Przykładowo w UAM w Poznaniu wcielić poznański Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Politechnikę to wówczas taki większy twór zdobyłby więcej punktów i zająłby wyższą To jest lista największych a nie najlepszych uczelni. Gdyby na przykład w Poznaniu połączyć wszystkie wyższe uczelnie w jedną. Przykładowo w UAM w Poznaniu wcielić poznański Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Politechnikę to wówczas taki większy twór zdobyłby więcej punktów i zająłby wyższą pozycję. Podobnie mogłoby być w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu.
W Polsce jest większa specjalizacja. Na University of Cambridge można zostać lekarzem, inżynierem, ekonomistą, biologiem i tak dalej. To wiadomo jak wszystko jest w jednym kawałku to wiadomo że musi zdobyć więcej punktów.
gbkrk
xDDDDD wiesz, że każdy uniwersytet musi mieć wszystkie wymagane kierunki, żeby nazywać się uniwersytetem?
mariuszs75 odpowiada gbkrk
Uniwersytet Ekonomiczny lub Uniwersytet Przyrodniczy też jakość nazywa się uniwersytetem, a przecież nie kształci biologów, chemików, fizyków, polonistów itd.
andrettoni
Tragedia. Jak tu budować cokolwiek?

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki