REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Liczba aktywnych kredytów frankowych spadła o prawie połowę

2023-03-21 06:31
publikacja
2023-03-21 06:31

Liczba aktywnych kredytów frankowych spadła w 2022 r. o blisko 46,5 tys., a wartość środków do spłaty zmalała o ponad 5,5 mld zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Przybywa też pozwów w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Liczba aktywnych kredytów frankowych spadła o prawie połowę
Liczba aktywnych kredytów frankowych spadła o prawie połowę
fot. bobst / / Shutterstock

Na koniec 2021 r. liczba aktywnych kredytów frakowych przekraczała 388,4 tys., a wartość środków do spłaty sięgała nieco ponad 92 mld zł. Z kolei na koniec 2022 r. liczba aktywnych kredytów frankowych wyniosła niespełna 342 tys., a kwota do spłaty sięgała nieco ponad 86,5 mld zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanych PAP. Tym samym w 2022 r. liczba aktywnych kredytów frankowych spadła o blisko 46,5 tys., zaś wartość środków do spłaty zmalała o ponad 5,5 mld zł.

Jednocześnie przybywa pozwów przeciwko bankom wnoszonych przez posiadaczy kredytów frankowych. PKO BP w swoim raporcie finansowym podał, że na koniec grudnia 2022 roku przeciwko bankowi toczyło się 19,5 postępowań sądowych, co oznacza wzrost o przeszło 7 tys. w stosunku do końca roku 2021. Wartość roszczeń na koniec roku wynosiła ponad 7,7 mld zł, podczas gdy na koniec 2021 r. było to ponad 3,85 mld zł.

Santander podał natomiast, że na koniec 2022 r. przeciwko grupie banków złożono ponad 12,2 tys. pozwów dotyczących kredytów frankowych, podczas gdy rok wcześniej było to prawie 8,5 tys. pozwów. Wartość roszczeń wyniosła nieco ponad 3,6 mld zł na koniec 2022 r., a rok wcześniej było to niespełna 2,01 mld zł.

mBank w raporcie finansowym podawał, że na koniec 2022 r. liczba pozwów wyniosła 17,6 tys., co oznacza wzrost o prawie 4,6 tys. w stosunku do końca 2021 r., zaś wartość roszczeń na koniec ubiegłego roku wynosiła prawie 6,36 mld zł. Bank ING BSK podawał zaś, że przeciw niemu posiadacze kredytów frankowych wnieśli do końca 2022 r. prawie 1,05 tys. pozwów (wzrost o ponad 290 w stosunku do końca 2021 r.), zaś wartość roszczeń wyniosła 255 mln zł, czyli wzrosła o ponad 50 mln zł. Bank Millennium raportował zaś, że na koniec ub.r. liczba pozwów wyniosła łącznie 17,28 tys., podczas gdy rok wcześniej klienci posiadający kredyty frankowe złożyli blisko 12 tys. pozwów.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jankarol
Kończy się proces ciągłego wzrostu szwajcarskiego franka. Uważam że ten proces zakończył się 30 września 2022r. W styczniu 23r Harris Associates wyszedł z banku Credit Suisse co w marcu doprowadziło do jego upadku. Jest górka taka płaska i z niej CHF zaczyna dołować w dół. Spadek będzie przez około 2-5 lat. Natomiast wzrost był rekordowo Kończy się proces ciągłego wzrostu szwajcarskiego franka. Uważam że ten proces zakończył się 30 września 2022r. W styczniu 23r Harris Associates wyszedł z banku Credit Suisse co w marcu doprowadziło do jego upadku. Jest górka taka płaska i z niej CHF zaczyna dołować w dół. Spadek będzie przez około 2-5 lat. Natomiast wzrost był rekordowo długi bo trwał w Polsce 13 lat: Od 21 lipca 2008r do 22 września 2022rr. Obecnie 1CHF = 1€ ale nastąpi jego spadek.
prawdziwynierobot
może tak być. Pod warunkiem że nie wybuchnie jakiś kryzys - wtedy wszyscy się rzucają na CHF jako tą bezpieczną przystań.
Pożyjemy, zobaczymy
luckyrich
Faktem jest że banki stosowały niedozwolone zapisy w umowach, ale faktem tez jest, że nikomu by one nie przeszkadzały jakby frank był po 2,50 zł.
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom
Faktem jest że banki stosowały niedozwolone zapisy w umowach, ale faktem tez jest, że nikomu by one nie przeszkadzały jakby frank był po 2,50 zł.
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom brakuje edukacji finansowej, która jest niezbędna żeby nie wpakować się w kłopoty. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
bartosz_chf
Jakby ciocia miała wąsy, rozmawiajmy o faktach a nie gdybajmy sobie, co by było gdyby. Faktem jest, że umowy tzw. "frankowe" są od samego początku nieważne, sądy nie unieważniają umów, one tylko stwierdzają ich nieważność bo tak marnie zostały przez sztaby prawników bankowych napisane. I to jest fakt. A jakby gdyby to możemy Jakby ciocia miała wąsy, rozmawiajmy o faktach a nie gdybajmy sobie, co by było gdyby. Faktem jest, że umowy tzw. "frankowe" są od samego początku nieważne, sądy nie unieważniają umów, one tylko stwierdzają ich nieważność bo tak marnie zostały przez sztaby prawników bankowych napisane. I to jest fakt. A jakby gdyby to możemy sobie między bajki włożyć. Podam przykład, w mojej umowie jest zapis który uniemozliwia obliczenie zadłużenia a także wyliczenie raty. Więc miedzy innymi z tego powodu stwierdzono nieważność umowy. Bo sam bank w sądzie nie potrafił odpowiedzieć jak teraz wyliczyć rate i zadłużenie. Także argument 2,50 do kosza.
marcin232
Powtarzasz cię, czy w tej Twojej książce „Emerytura nie jest Ci potzrebna” jest też napisane żeby umieszczać durny komentarz nie na temat pod każdym artykułem ?

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki