REKLAMA

Lewica apeluje do NIK o kontrolę w aferze maseczkowej

2020-05-20 14:10
publikacja
2020-05-20 14:10

Lewica zwróciła się do NIK o sprawdzenie działań KPRM dotyczących zakupu maseczek oraz kwestii dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które uzyskała spółka brata ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - poinformowali w środę posłowie tej formacji.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Posłanka Anna Maria Żukowska poinformowała na briefingu w Warszawie, że klub Lewicy złożył wnioski do NIK dotyczące - jak mówiła - "potężnej fali niegospodarności", do których jej zdaniem doszło za sprawą rządu PiS.

1. Afera maseczkowa

Posłanka Lewicy przekonywała, że przykładem takiej niegospodarności i "lekkiej ręki w wydawaniu publicznych pieniędzy w czasie kryzysu" jest przeznaczenie 15 mln zł na druk kart wyborczych, które - w związku ze zmianą kandydata KO na prezydenta - na pewno nie zostaną użyte. Mówiła, że to tylko jeden z szeregu wydatków, które "są pozbawione sensu i podstawy prawnej".

Innym z takich przypadków, w którym - jak mówiła Żukowska - "nie zostało dopilnowane to, by sprawdzić parametry techniczne i medyczne", miał być transport sprzętu ochronnego zamówionego przez państwowe koncerny KGHM i Lotos, który dostarczony został do Polski 14 kwietnia na pokładzie największego samolotu świata Antonowa-225 Mrija. Żukowska podkreślała, że był on "witany bardzo godnie przez samego premiera Mateusza Morawieckiego, a potem okazało się, że 1,3 mln maseczek za 11 mln zł możemy wysłać sobie w kosmos, bo nie nadają się do użytku".

"Kupiliśmy podróbki, a można było w kontrakcie, który KGHM podpisał z chińskim rządem, zawrzeć przepis o karach umownych. Wtedy, w przypadku jeśli maseczki nie spełniają standardów, zagwarantowany jest zwrot pieniędzy" - powiedziała posłanka Lewicy. Zapowiedziała "wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli w KPRM w związku z wydatkowaniem tych środków i brakiem odpowiednich zapisów umownych dot. norm maseczek i o możliwości odzyskania pieniędzy".

2. Dotacja dla firmy brata ministra Szumowskiego

Drugi wniosek, jak poinformował poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, dotyczy środków, które miała według informacji medialnych otrzymać w latach 2017–2020 spółka Marcina Szumowskiego - brata ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NCBiR podlega resortowi nauki, w którym Łukasz Szumowski był wiceministrem od końca 2016 do początku 2018 roku.

Śmiszek podkreślił, że jego zdaniem - w związku z licznymi informacjami dot. powiązań rodzinnych i biznesowych rodziny Szumowskich - warto sprawdzić, czy w tym przypadku wszystkie procedury zostały przeprowadzone prawidłowo.

We wtorek posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński zwrócili się do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o udzielenie informacji na temat wysokości dofinansowań przyznanych OncoArendi Therapeutics, której prezesem jest Marcin Szumowski (i był nim także w okresie, gdy jego brat pełnił funkcję wiceministra nauki).

"Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat - Marcin Szumowski. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments. W czerwcu 2017 roku, kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Szumowski miał pozbyć się udziałów w spółkach, które następnie przejęła jego żona - Anna. Najwięcej, jak podaje gazeta, warte były udziały Szumowskiego w spółce Vestera, czyli 87 tysięcy udziałów, wartych 4 mln 390 tys. złotych.

Spółka Szumowski Investments jest jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics. Według ustaleń "Faktu", w latach 2017–2020 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Z informacji przesłanych tvn24.pl przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wynika, że OncoArendi Therapeutics samodzielnie lub w konsorcjum z innym podmiotem otrzymała ponad 187 milionów zł dofinansowania w latach 2012-2020 na 11 projektów. Według tvn24.pl, nieco ponad 140 milionów złotych to kwoty, które przyznano, odkąd rządzi PiS. Najwięcej przyznano w 2017 roku: w kwietniu ponad 24 miliony na projekt "Opracowanie kandydata na lek 'first-in-class' w terapii przeciwnowotworowej w oparciu o substancje czynne blokujące YKL-40", a w listopadzie ponad 29 milionów na projekt "Rozwój przedkliniczny i kliniczny inhibitora arginazy do zastosowania w immunoterapii". (PAP)

wni/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tindala
Co to jest ta lewica ????
Bo jedyną "LEWICĄ" która ujęła się w tym kraju, za człowiekiem pracy jest PiS.
Rozumiem zatem że to PiS apeluje do NIK
Chyba że przypadkiem chodzi o środowisko LGBT KUKU , które samo siebie nazywa lewicą.
Jak ten zajączek co to siedzi nad kałużą, przegląda się w
Co to jest ta lewica ????
Bo jedyną "LEWICĄ" która ujęła się w tym kraju, za człowiekiem pracy jest PiS.
Rozumiem zatem że to PiS apeluje do NIK
Chyba że przypadkiem chodzi o środowisko LGBT KUKU , które samo siebie nazywa lewicą.
Jak ten zajączek co to siedzi nad kałużą, przegląda się w niej i głośno wyśpiewuje "jestem królem zwierząt" co było dalej wiadomo....:)
krokus12
Ciekawe bo PIS uważa się za prawice ,bardziej od ujęli pasuje kupili
karbinadel
No właśnie, coś jakby zapomnieli o Banasiu, ale on na pewno zniewag doznanych od PiS nie zapomniał :)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki